Cerrahi Operasyonlar

Aterektomi Nedir? Aterektomi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp, vücudun diğer bölgelerine sürekli kan pompalayan kasılarak atan bir kastır. Koroner atardamarlar, kalbin etkin bir şekilde çalışması için besinler ile gereken oksijeni kalbe taşır. Yaşlanma ve bazı farklı nedenler ile atardamarların içinde plak denilen yağ tortuları oluşabilir ve bu tortular geçitleri daraltarak kan akışını yavaşlatır.

Damar traşlama (aterektomi) tedavisi

Kalp, vücudun diğer bölgelerine sürekli kan pompalayan kasılarak atan bir kastır. Koroner atardamarlar, kalbin etkin bir şekilde çalışması için besinler ile gereken oksijeni kalbe taşır. Yaşlanma ve bazı farklı nedenler ile atardamarların içinde plak denilen yağ tortuları oluşabilir ve bu tortular geçitleri daraltarak kan akışını yavaşlatır.

Bu oluşumlar atardamarın kalp ve vücuda yeterli besin ve oksijen sağlamasını engeller. Aterektomi, plakları ufalayarak ya da kazıyarak tıkalı atardamarları açmak için kullanılan bir yöntemdir. Aterektomi, balon anjiyoplasti stentlemeden sonra tekrar daralan veya tıkanan damarların açılmasında da kullanılmaktadır.

Aterektomi işlemi öncesi hazırlık

Aterektomi işleminden birkaç gün önce bazı kan tetkikleri istenir. Hastanın aspirin ve diğer bazı kan sulandırıcı ilaçları bir hafta önce bırakması gerekir. İşlem öncesi damarlardaki sorunların daha iyi değerlendirilmesi için bazı görüntüleme yöntemleri ( bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve anjiyografi gibi) tetkikler yapılır. İşlemden önce hasta en az 8-12 saat öncesinden yeme ve içmeyi kesmelidir.

Aterektomi işlemi nasıl yapılır?

Aterektomi işlemi sırasında hastaya hafif bir sakinleştirici ve ağrı kesici verilir ve kasıktan yapılan lokal anestezi ile işlem yapılır. Aterektomi esnasında üst uyluktaki atardamarda bir kesik açılır ve uyluk atardamarın içine klavuz bir tel sokulur ve buradan tıkanıklığın olduğu yere doğru yönlendirilir. Ucunda özel bir bıçak olan kateter, kılavuz tel boyunca ilerletilir. Cihaz genelde döner bir başlığı olup damarın içini, tıraşlayarak ya da kazıyarak açar. İşlem sırasında kullanılan cihazın türüne göre artıklar, kateterden geri alınır ya da iyice eritilerek dolaşıma verilir. Aterektomi genelde balon anjiyoplasti veya stentleme yapılarak tamamlanır.

Aterektomi türleri

Aterektomi nasıl yapılır

Aterektomi nasıl yapılır

Aterektomi işleminin her birinde özel kateter ucu kullanılan üç ana türü vardır.

Rotasyonel aterektomi : Rotasyonel aterektomi yaygın olarak kullanılan bir aterektomi türü olup, bu işlemde tıkanıklığın olduğu bölgeye yönlendirilen kateterin ucunda bir elmas freze bulunmaktadır. Bu uçlar çok yüksek hızla döner ve sertleşmiş plakları vücudun kendi sistemleri ile güvenle atabileceği çok küçük parçacıklar halinde ufalama işlemi yapar.

Direksiyonel aterektomi :Direksiyonel aterektomi yumuşak plak oluşumlarını çıkarmak amacı ile tasarlanmıştır. Kateter sokulduktan sonra kateterin ucundaki bıçağı tıkanıklığa doğru iten şişirilmiş bir balon kateter boyunca sokulur ve bıçak plağı keser çıkarır ve bunu özel bir haznede depolar. Daha sonra balon söndürülür ve bıçak hazne ile birlikte geri çekilirken plakları da beraberinde çıkarır.

Transluminal aterektomi : Transluminal ekstraksiyon plakları çıkarmak için dönen bıçakların yanı sıra katetere bağlı bir vakum sayesinde plakları emen bir tüp kullanılan vakum cihazıdır.

Aterektomi işleminin yan etkileri (komplikasyonları) var mıdır?

Aterektomi işlemine ait olası yan etkiler, aterektomi yapılan damarda yırtılma veya delinme riski, kanama ya da kan birikmesi, damar içinin ayrılması, damarda pıhtılaşma, damarda spazm ve daha aşağılara pıhtı atması, idrarın kanlı gelmesi ve kalp krizi gibi olası riskleri vardır.

Aterektomi işlemi yapıldıktan sonra

Bu işlem bir veya üç saat arasında değişebilen bir sürede uygulanır. İşlem sonrası hastalar bir gece hastanede kalırlar ve bol sıvı tüketmeleri sağlanır. Bacak ve vücudun genel fonksiyonları takip edilir ve hasta ertesi gün taburcu edilir. Aterektomi yöntemi ile tedavi gören hastalar iki, üç gün sonra normal hayatlarına geri dönebilirler.

Aterektomi hastanın sadece yapıldığı sırada ve damardaki tıkanıklığı düzeltir. Lakin damar sertliği hastada devam edecek bir sorun olduğundan, vücudun başka bölgelerinde ve damarlarında da tıkanıklık oluşabilir. Hastanın açılmış olan damarı tekrar tıkanmaması ve diğer damarlarında da aynı sorun olmaması için önlemini alması gereklidir. Hasta işlem sonrası, sağlıklı beslenmeli, düzenli yürüyüş ya da egzersiz yapmalı, kilo sorunu var ise fazla kilosunu vermeli, sigarayı bırakmalı ve ayak bakımına dikkat etmelidir. Ayrıca, doktorunun verdiği diyeti ve ilaçlarını düzenli bir şekilde uygulamalıdır.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kalp damar hastalığı nedenleri ve belirtileri
  2. Bypass ameliyatı nasıl yapılır
  3. Kalp damar hastalığı ve beslenme
  4. Aort koarktasyonu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git