Göğüs Hastalıkları ve Tedavileri

Astım Hastalığı Nedir? Astım Belirtileri Ve Tedavisi

Astım hastalığı neden olur?Astım, akciğerlerdeki havayollarının (bronşlar) uzun süreli rahatsızlığıdır. Astım havayollarının iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Astım hastalığı olan kişilerde bronşlar daha hassas olur ve bazı tetikleyici faktörler bronşları tahriş ederek hırıltılı soluk alıp verme, öksürük, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Astım hastalığı neden olur?

Astım, akciğerlerdeki havayollarının (bronşlar) uzun süreli rahatsızlığıdır. Astım havayollarının iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Astım hastalığı olan kişilerde bronşlar daha hassas olur ve bazı tetikleyici faktörler bronşları tahriş ederek hırıltılı soluk alıp verme, öksürük, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Astım hastalığının sadece belli bir nedeni yoktur. Fakat rahatsızlıklara etken olan birden çok sebep vardır. Bu faktörler arasında genetik yatkınlık, beslenme, mesleki ve çevre gibi faktörlerdir. Astım hastalığı oluşması ile ilişkili faktörler ailede astım hastası ya da alerjik yapıya sahip bireylerin olması, annenin hamileliği sırasında sigara içmiş olması gibi faktörler kişinin astım hastası olmasına yol açabilir.

Astım hastalarında belirtilerin çok şiddetli görülmesine astım atağı veya akut astım atağı adı verilir. Astım atakları hayatı tehdit edecek kadar yoğun olabilir ve hastanede tedavi görülmesi gerekebilir. Çocuklarda meydana çıkan astım rahatsızlığı yetişkinliğe doğru geçebildiği gibi, ilerleyen yaşlarında tekrar ortaya çıkabilir. Astım ataklarını tetikleyen nedenler, ev tozu akarları, besin alerjisi, hayvan tüyleri, polen mevsimi, stres, sigara dumanı, soğuk hava ve göğüs enfeksiyonlarıdır. Astım belirtileri hastalar arasında farklılık gösterebilir. Astım hastalığı için kesin bir tedavi olmadığı gibi, hastalığın şikayetlerini azaltmaya yönelik tedavi metotları vardır.

Astım hastalığı belirtileri

Astım hastalığı belirtileri

Astım hastalığı belirtileri

Astım hastalığı belirtilerinde soluk alamama, göğüste sıkışma, hırıltılı nefes alma ve özellikle geceleri artan öksürük gibi belirtilerdir. Astım belirtilerinde atağın şiddeti ve süresi çok farklı olabilir ve belli olmaz. Semptomlar bazen geceleri bazende egzersiz sırasında fenalaşır. Şiddetli astım ataklarında belirtiler bir anda kötüleşir ve hasta nefes almakta, konuşmakta bile zorlanır ve nabız atışı hızlanır. Tırnaklar normaldir. Göğüs ve boyunda sıkışma hissi ve nefes alıp verme sırasında burun delikleri genişler. Şiddetli astım atağı geçiren kişinin acil tıbbi yardım alması gerekir. Şiddetli ilk astım ataklarının seyri çoğunlukla yavaş yavaş seyreder ve bu süre 6 ile 48 saat arasında değişebilir.

Astım belirtileri tekrarlayıcı olup nöbetler şeklinde gelirler ve genellikle gece ve sabaha karşı rahatsız eder. Astım belirtileri hafif olur ise kendiliğinden geçebilir ya da ilaçlar ile geçer. Astım şikayetleri mevsimsel değişiklik gösterir.

Astım hastalığı tanısı

Astım hastalığı teşhisi genellikle iyi bir göğüs hastalıkları uzmanı muayenesinde hastanın nefes alıp vermesini dinleyerek konabilir. Astım tanısında bazı testler gerekebilir. Astım tanısında en çok kullanılan test, zirve üfleme akım hızı oranı (PEFR) testi ile tanı kesinleşir.

PEFR testinde ciğerlerin dışarı ne kadar hava verebildiğini ölçmek için (tepe akım değerini) ölçen elde tutulan küçük bir cihaz kullanılır. Göstergede görülen değer okunur ve astımı kısa süreli tedavi edecek ilaç tedavisi verilir. Kısa süreli ilacın kullanımından sonra, aynı testin ikincisi yapılır. İlaç alımı sonrası yapılan test değeri daha yüksek çıkar ise tanı doğrulanmış olur. Astım belirtilerinin normal belirtilerden farklı olması (atipik) ya da başka belirtiler varlığında göğüs röntgeni çekilmesi gerekebilir. Göğüs röntgeni, diğer akciğer rahatsızlıklarından astım hastalığının ayırıcı tanısı için önemlidir.

Astım hastalığı tedavisi

Astım hastalığı tedavisi

Astım hastalığı tedavisi

Astım hastalığı tedavisinde hastanın belirtileri hafif ve daha aralıklı ortaya çıkıyor ise tedavi için kısa etkili beta -2 agonisti denilen inhale ilaç verilir. Fakat belirtiler daha sık ve şiddetli ise inhale kortikosteroid denilen ikinci bir inhale (solunum yolu ile kullanılan) ilaç verilir. Belirtilerin engellenmesi için günde iki defa kortikosteroid kullanılması tavsiye edilir.

Astım belirtileri bu yöntemlere rağmen azalmaz ise uzun süre etkili beta – 2 agonisti ve yetişkin lökotriyen reseptör antagonisti gibi başka ilaçlar verilebilir. Ayrıca astım atakları şiddetli olur ise bu tedavilerin yanı sıra oksijen tedavisi uygulanır.

Astım hastalığından korunma

Astım hastalığı ve korunma

Astım hastalığı ve korunma

Astım hastalığından korunmanın en iyi yolu sigara içmemek veya bir an önce sigarayı bırakmaktır. Astım ilacı kullanan hastalarda sigara kullanımı ilacın etkisini azaltır. Sigarayı bırakmak hastalığın ataklarının şiddetini azaltmada yardımcı olur. Ayrıca astımdan korunmak ve korumak için çocukların yanında kesinlikle sigara içilmemelidir. Çocukların sigara dumanına maruz kalması astım ve diğer bir çok hastalığa yakalanma riskini arttırır.

Çocuğun astım hastalığı veya alerjik problemi var ise yanında sigara içilmesi bu durumu daha da kötüleştirir. Kilo kontrolünü sağlamakta astımdan korunmada yardımcıdır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Şiddetli astım hastalığı olan bireylerin ve çocukların her sene düzenli olarak grip aşısı olmaları gereklidir. Ayrıca zatürre, menenjit ve kan enfeksiyonlarına karşı 5 yılda bir düzenli olarak pönomokok aşısı yaptırılmalıdır. Pönomokok aşısı, pönomokok türü bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan bir aşıdır.

Amfizem nedir?Alerjik astım nedir? Ev tozu alerjisiPolen alerjisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git