A

Aspirasyon Biyopsisi Neden ve Nasıl Yapılır?

Aspirasyon biyopsisi nasıl yapılır? : Aspirasyon biyopsisi için çoğunlukla anesteziye gerek duyulmaz, ancak bazen lokal anestezi yapılmasına gerek duyulabilir.

Aspirasyon biyopsisi nedir?

  1. Aspirasyon biyopsisi nedir? : Aspirasyon biyopsisi, şırınga ucuna takılan ince bir iğne vasıtasıyla kitle içine girilir ve mikroskop altında incelenmek üzere sıvı ve hücreler şırınga içine çekilir. Şırınga, pistonu çeken bir cihaz içinde tutulabilir.
  2. Aspirasyon biyopsisi nasıl yapılır? : Aspirasyon biyopsisi için çoğunlukla anesteziye gerek duyulmaz, ancak bazen lokal anestezi yapılmasına gerek duyulabilir. İnceleme öncesinde, sıvı santrifüjde yüksek hızda döndürülür ve küçük bir miktarı lam üstüne alınır. Sonrasında hücreler sabitlenir (korunur) ve son olarak görüntüleme için boyanır. Hücre bilimi ile uğraşan uzman özellikle büyüklüklerine, şekillerine ve hücre çekirdeğine dikkat ederek hücrelerde bir anormallik olup olmadığını inceler.
  3. Aspirasyon biyosisi hangi hastalıklar için yapılır? : Aspirasyon biyopsisi ele gelen kitleler (meme, tiroid, baş ve boyun ve benzeri) durumlar için yapılabildiği gibi, girişimsel radyolojik yöntemlerin de kullanıldığı iç organlardaki (karaciğer, akciğer gibi) karın içi lezyonlar için de yapılabilmektedir. Bu işlem gereken durumlarda tekrarlanabilir. Aspirasyon biyopsisi komplikasyon riski oldukça düşük olan bir teşhis yöntemidir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Meme biyopsisi nedir ve nasıl yapılır
  2. Baş ve boyun tümörleri neden olur
  3. Memenin iyi huylu tümörleri 
  4. Akciğer tümörleri nedenleri ve tedavisi
  5. Tiroid kanseri nedenleri ve tedavisi
  6. Karaciğer kanseri nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git