A

Asit – baz Dengesi Nedir?

Asit-baz dengesi nasıl sağlanır?

Asit ve baz dengesi, vücudun sıvılarının ne fazla asit ne de fazla alkali olmasını garanti eden mekanizmaların kombinasyonu (alkalilere bazlar da denir). Vücut, sadece sıvıları kimyasal nötralliğe çok yakınsa normal şekilde fonksiyon yapar.

Metabolik işlemler kanın ve diğer vücut sıvılarının asitliğinde ve alkaliliğinde dalgalanmalar yapmaktadır. Vücutta normal asid-baz dengesini sürdürmek için üç mekanizma bulunur ve bu mekanizmalar tamponlar, soluma ve böbrek aktiviteleridir. Tamponlar kanda asid ve alkali artıkları nötralize eden maddelerdir. Hızlı soluma karbondioksit’in kandan atılma oranını arttırır ve kanın daha az asidik hal almasına yol açar. Yavaş solumanın etkisi bunun tersinedir. Böbrekler, idrarda asid ve alkali artıklarının miktarlarını düzenleyerek kanda sabit bir asidite düzeyi sürdürülmesine yardım ederler.Vücudun asid-baz dengesindeki bozukluklar ya asidoz (aşırı kan asiditesi) ya da alkaloz (aşırı kan alkaliliği) yaparlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git