Alerjik Hastalıklar ve Tedavileri

Aşırı Duyarlılık – Hipersensitivite Reaksiyonu Neden Olur?

Hipersensitivite reaksiyonlarının 4 tipi vardır.

Hipersensitivite reaksiyonu (aşırı duyarlılık) nedir?

Hipersensitivite veya aşırı duyarlılık reaksiyonları (ADR), immün sisteminin (enfeksiyona karşı savunma sisteminin) antijene aşırı reaksiyon göstermesi durumudur. Hipersensitivite antijen ile ilk karşılaşmada duyarlı hale gelen immün sisteminin ikinci ya da takip eden karşılaşmalar sonrası aşırı reaksiyon göstermesi sonucu oluşur.

Bu reaksiyonlar koruyucu immünite ile aynı mekanizmayla oluşur, bununla birlikte ikincisi hastalıktan korurken, ilki hipersensitivite reaksiyonu doku harabiyeti ve hastalığa sebep olur.

Hipersensitivite tipleri ve belirtileri

Hipersensitivite reaksiyonlarının 4 tipi vardır.

Tip 1 hipersensitivite reaksiyonu nedir? : Tip 1 alerji ile ilişkilidir. Antijene ilk maruziyetten sonra (bu antijen ot poleni gibi zararsız bir madde olabilir), antikorlar (antijeni tanıyan ve bağlayan maddeler) oluşur. Bu antikorlar çeşitli dokulardaki mast hücrelerini örter. İkinci karşılaşmada antijen ve antikor birleşir, mast hücrelerinden astım, alerjik rinit (saman nezlesi),  ürtiker (kurdeşen), anaflaktik şok (ciddi alerjik reaksiyon) veya alerjik hastalık gelişimine sebep olan kimyasalların salınımını sağlar.

Tip 2 hipersensitivite reaksiyonu nedir? : Tip 2 reaksiyonda, antijenler antikorlar ile birlikte bazı dokularda hücre yüzeyinde bağlanır ve bu hücrelerin hasarlanmasına neden olurlar. Tip 2 reaksiyonlar belli otoimmün hastalıklara (ankiorların vücut hücrelerine saldırması durumuna) sebep olurlar. Bazı ilaçlar tarafından başlatılan hemoliz (alyuvarların yıkımı) vakalarına da neden olurlar.

Tip 3 hipersensitivite reaksiyonu nedir? : Tip 3 reaksiyonda, antijenler antikorlar ile birlikte immün kompleksler denilen yapıları oluştururlar. Bu partiküller çeşitli dokularda bulunurlar ve immün sisteminde (bağışıklık sisteminde) doku hasarına yol açan daha ileri reaksiyonları uyarırlar. Bu tip reaksiyonlar serum hastalığı, alerjik alveolitis (belirli mantarların oluşturduğu akciğer hastalığı) ve bazen aşıdan sonra gelişen büyük ödemlere sebep olurlar.

Tip 4 hipersensitivite reaksiyonu nedir? : Tip 4 hipersensitivite reaksiyonlar duyarlı T-lenfositlerde (bir çeşit akyuvar hücresi) antijenlere bağlanırlar ve bu durum sonucunda da inflamatuar reaksiyonlar ortaya çıkar. Tip 4 reaksiyonlar kontakt dermatit ve kızamıkta oluşan döküntüler ve bazı ilaçlara karşı görülen alerjik reaksiyonların bir kısmına neden olurlar.

Hipersensitivite tipleri ve belirtileri

Hipersensitivite tipleri ve belirtileri

Hipersensitivite reaksiyonu tedavisi

Hipersensitivite reaksiyonunun tedavisi reaksiyonun tipine, nedenine ve ciddiyetine göre değişiklik gösterir. Tedavi için mümkün olduğunca reaksiyonu başlatan antijenden kaçınmak gerekir.

Alerjik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Anaflaksi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Alerjik astım nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Alerjik egzama nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Bahar alerjisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Döküntüler neden olur
  6. Ürtiker nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git