Hamilelik ve Doğum

Aşerme Neden Olur? Aşerme Psikolojik mi?

Aş erme - aş yerme - yerikleme olarak ta bilinen aş erme, gebeliğin ilk aylarında kadınların yiyecek ve içecek ve benzeri durumlara gereğinden fazla istek ya da isteksizlik hissetmesi durumudur.

Aşerme nedir?

Aşerme – aş yerme – yerikleme olarak da bilinen aşerme, gebeliğin ilk aylarında kadınların yiyecek ve içecek ve benzeri durumlara gereğinden fazla istek ya da isteksizlik hissetmesi durumudur. Aşerme çoğunlukla mevsiminde olmayan besinleri yeme isteği, sabun, kireç, sıva ve kömür çiğneme isteği şeklinde görülür. Hamileliğin ilk haftalarında bazı yiyeceklere karşı aşırı isteksizlik ve mide bulantısı gibi durumlar da aş erme olarak tarif edilir.

Halk arasında aşerme hamile kadın istediği bir şeyi yemez ise çocuğun bir tarafı eksik doğar, elini bir şey alırken vücudunun neresine sürerse çocuğun orasında leke olur, çocuk batında oynadığı zaman anne adayı elma yerse çocuk kırmızı olur, çocuk, anne adayı tatlıya aşerer ise oğlan, ekşi ya da acıya aşerer ise kız olur, anne adayı aşererken ne yerse çocuk ona göre zeki ya da aptal olur gibi inanışlar aşerme olarak tanımlanır. Aşerme bazı hamilelerde ilk üç veya beş ay, bazı hamilelerde doğuma kadar sürebilir.

Aşermek psikolojik mi?

Bilim insanlarının araştırmalarına göre gebeliğin ilk üç ayında meydana çıkan bazı yiyeceklere aşırı düşkünlüğün hormonlardan kaynaklanmadığı ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalarda aşermenin fizyolojik nedenlerden meydana gelmediği ve tamamen psikolojik olduğu konusunda veriler elde edilmiştir. Aşerme aslında hamilelik nedeni ile koku alma duyusu ve iştahtaki değişmenin sonucu ve psikolojik olarak ortaya çıkar.

Aşermenin psikolojik olması genellikle hamile kadının eşinden ilgi beklemesi, kalabalık ailelerde olup hamileliği ile ilgilenilmeyen durumlarda anne adayının kişiliğini öne çıkarmak için etkili olabilir. Ayrıca şiddet gören kadınlarda, eşinin akrabaları ile arası iyi olmayan kadınlarda, evde huzursuz olan anne adaylarında aşerme çıkış yolu olarak görülebilir.

Hamilelikte hangi yiyeceklere aşerilir?

Hamileliğin ilk aylarında çok farklı besinlere veya maddelere aşerilir. Bu durum vücudun sinyallerine göre değişir. Vücudun tuz ihtiyacı artmış ise tuzlu gıdalara, kalori eksiği var ise tatlılara, kalsiyum eksikliği var ise süt ürünlerine, C vitaminine ihtiyacı var ise meyvelere aşerme olasılığı artar.

Hamilelikte aşerme psikolojik mi

Hamilelikte aşerme psikolojik mi

Hamilelikte hangi yiyeceklere karşı tiksinti duyulur?

Hamilelikte aşerme olduğu kadar bazı gıdalara karşı tiksinti duygusu da gelişebilir. Bu durum bazen hamile kadının menfaatine gelişebilir. Örneğin hamile olmadan önce sigara kullanan kadının hamile kalınca sigaraya karşı hassasiyeti, alkol alan kadının alkol hassasiyeti, hazır gıdaları çok tüketen kadının bunlara karşı hassasiyeti başlayabilir. Bunun yanı sıra hamilelikte koku ve tat alma duyusu değiştiği için deterjan, sabun, deodorant kokusuna ya da bu maddelerin kendisine karşı hassasiyet gelişebilir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelerin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir
  2. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme
  3. Hamilelikte mide bulantısı ve kusma neden olur
  4. Hamilelik dönemi için önemli bilgiler
  5. Sağlıklı bebek için hamilelikte sağlıklı beslenme
  6. Hamilelikte reflü hastalığı neden olur
  7. Hamilelik nasıl başlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git