A

Aseptik Nekroz Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Asetik nekrozun nedeni çoğunlukla bir kırık sonucunda kemiğe gelen kan akımın bozulmasıdır.

Aseptik nekroz kısaca nedir?

Aseptik nekroz, kemik dokusunda enfeksiyon (iltihap) olmadığı halde bir ölü alan bulunması durumudur.

Aseptik nekroz neden olur?

Aseptik nekrozun nedeni çoğunlukla bir kırık sonucunda kemiğe gelen kan akımın bozulmasıdır. Bazı aseptik nekrozlu olgularda bu duruma kortikosteroid ilaçların kullanımı da neden olur. Kırıkların zamanında tedavi edilmesi aseptik nekroz gelişme riskini azaltır.

Aseptik nekroz belirtileri 

Aseptik nekroz genellikle kronik (uzun süreli) ağrıya yol açar ve komşu eklemlerde de sertliğe (hareket kısıtlılığına) neden olabilir. Femur (uyluk kemiği) başının ve skafoidin (el bileğinde bir kemik) bu durumdan etkilenme riski yüksektir.

Aseptik nekroz teşhisi

Aseptik nekroz röntgen filmiyle teşhis edilebilir, röntgen filminde nekroz gelişen alan diğer kemiklerden daha yoğun görünür. Aseptik nekroz teşhisinde ve sınıflandırılmasının yapılmasında manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve kemik sintigrafisi oldukça değerli yöntemlerdir.

Aseptik nekroz tedavisi

Aseptik nekroz tedavisi hastalıktan etkilenen bölgeye, hastalığın evresine ve nedenine göre değişiklik gösterebilir. Erken evrelerde konservatif tedavi (istirahat ve ilaç tedavileri gibi) uygulanabilir. Bu yöntemler ile hastalık ilerlerler ya da ileri evrede teşhis edilmiş ise cerrahi tedavi yöntemleri gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Kalça ağrısı neden olur
  2. Siyatik ağrısı nedenleri ve tedavisi
  3. Kalçada kemik çürümesi neden olur
  4. Osteomalezi nedenleri ve tedavisi
  5. Kemik iltihabı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git