Cerrahi Operasyonlar

Artroskopi Ameliyatı Neden ve Nasıl Yapılır?

Artroskopi, eklemi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan minimal, teşhis ve tedavi amaçlı eklemin içini görüntülemeye yarayan cerrahi bir girişimdir.

Artroskopik cerrahi kimlere yapılır?

Artroskopi, eklemi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan minimal, teşhis ve tedavi amaçlı eklemin içini görüntülemeye yarayan cerrahi bir girişimdir. Artroskopinin, 1970’li yıllardan bu güne gelişen diğer cerrahi tekniklere göre avantajları vardır. Bu avantajlar, ameliyat kesiğinin daha küçük olması, hastanede yatma süresinin daha az olması ve iyileşme sürecinin daha erken olmasıdır. Artroskopi, latince kökenli bir kelime olup eklemi bakmak anlamına gelir.

Küçük bir delikten giren ince kalem biçimindeki artroskop eklemin içine sokulur. İçindeki lens ve aydınlatma sistemi eklem içindeki dokuları büyütür ve aydınlatır. Genellikle çapı 4 mm olan artroskop tv kamerası kullanıldığı için eklem içindeki dokuların görülmesini sağlar. Eklemin içini tv ekranında direkt görebilen cerrah yaralanma ve hastalıkların tanısını koyabilir ve gereken durumlarda aynı metot ile cerrahi girişim uygulayabilir. Artroskopi, eklemin her yerinin görüntülenmesinde ve tanı koymada yardımcı olur. Artroskopik yöntem ile vücudun bütün eklemelerini görüntülemek mümkün olsa da en sık görüntülenmesi gereken eklemler, diz eklemi, omuz eklemi, dirsek eklemi, kalça eklemi, el ve ayak bileği eklemleri dir.

Artroskopik cerrahi nasıl yapılır?

Artroskopi Hastaya genel, spinal veya lokal anestezi ile yapılır. Eklemin içine girilerek bölgeye 4-5 mm’lik delik açılır ve artroskop diz içine yerleştirilir. Bu esnada eklem içi gözlenip, gereken durumlarda aynı seansta cerrahi operasyon yapılır. Operasyon bittikten sonra açılan küçük kesiler steril yapışkan bantlar ile kapatılır ve diz elastik bandaj ile sarılır. Hastanın operasyon sonrası alınan servis odasında şişmeyi önlemek ve ağrıyı hafifletmek için buz uygulaması yapılır.

Artroskopi işlemi sonrası nelere dikkat etmeli?

Artroskopik cerrahi sonrası hasta taburcu olmadan önce yapması ya da yapmaması gereken konular hakkında uyarılır. Cerrahiden sonra birinci ve altıncı haftada kontroller yapılır. Artroskopik cerahi oldukça değerli bir yöntem olup açık ameliyata göre hem cerrah hemde hasta açısından daha kolay bir işlemdir.

Hastalar bazen hastanede bile yatmayabilir ve aynı gün evlerine taburcu olabilirler. Artroskopik cerrahide kesiler çok küçük olduğu için estetik olarak kötü görüntüye neden olmaz. Ameliyat sonrası fizik tedavi daha erken başlar ve hastaların günlük yaşantılarına geri dönmeleri daha kısa zaman alır. Artroskopik cerrahinin komplikasyonları çok fazla yoktur. Fakat bu işleminde komplikasyonları vardır. Bu komplikasyonlar, eklem içerisinde aletlerin manevra yapabilmesinin zorluğu nedeni ile eklem yüzeylerinde çizilme ve ezilmeler görülebilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Diz kireçlenmesi nedenleri ve tedavisi
  3. Diz romatizması nedenleri ve tedavisi
  4. Patellar tendon yırtığı neden olur
  5. Diz kapağı kayması nedenleri ve tedavisi
  6. Diz kapağı çıkığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git