A

Artrodez Ameliyatı Neden ve Nasıl Yapılır? Artrodez Ameliyatının Riskleri

Artrodez cerrahisi nedir?

Artrodez, hastalıklı bir eklemdeki kemiklerin eklemin hareketini engellemek için birbirine kaynaştırıldığı ve etkilenen alanda ağrının hafifletildiği bir cerrahi girişimdir.

Artrodez ameliyatı neden ve nasıl yapılır?

Artrodez, eğer eklem ağrılı ise veya dayanıksız ise ve ilaçlar ya da artroplasti (eklemin yerine yapay bir malzeme konulması işlemi) gibi diğer tedaviler başarısız kalmış ise veya bu tedaviler hastaya uygun değilse yapılan bir ameliyattır.

Parmak eklemi gibi küçük bir eklemin artrodez ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilir. Fakat daha büyük eklemlerde genel anestezi yapılır. Çoğu olguda, her iki uçtaki kemikten birer parça kemik yüzeyi ile birlikte kıkırdak çıkartılır. İki kemik ucu daha sonra taze kemik hücreleri büyüdüğünde birbirine kaynaşacak şekilde birleştirilir. Kemiklerin plaklar, çiviler veya vidalar ile sabitlenmesi gerekebilir. Bazı hastalarda kemik grefti de yapılabilir.

Diz ya da ayak bileği artrodezinde, alanı iyileşme tamamlanana kadar sabit tutabilmek için eklemde ek hareketsizleştirme işlemi (deriden sokulan iğnelerle sabitleştirme) gerekebilir.

Artrodez ameliyatı hangi durumlarda yapılır? (Artrodez endikasyonları)

 • Artrite bağlı ağrılı eklem sorunu olanlarda
 • Kas disfonksiyonlarına bağlı ayak/ayak bileğinin kronik instabilitesi (tibialis posterior tendon disfonksiyonu, miyopatiler, poliomyelit gibi) durumlarda
 • Hastanın yere düz basabilmesini engelleyen deformitelerde
 • Başarı elde edilemeyen artroplasti ameliyatı sonrasında
 • Bazı sebeplerden dolayı gelişmiş sekonder dejeneratif artritler (travmalar sonucu gelişen artritler, romatizmal hastalıklara bağlı artritler, talus avasküler nekroz, Charcot ayak, kırıklar sonrası kireçlenmeye bağlı bozukluklar gibi) durumlarda
 • Hemofilik artropatilerde
 • Septik artrit sekelinde
 • Kemik kaybı az olan talus osteonekrozlarında, bunlar gibi durumlarda ve uygun hastalarda artrodez ameliyatı uygulanabilir.

Artrodez ameliyatı hangi durumlarda yapılır

Artrodez ameliyatı yapılmaması gereken durumlar (artrodez kontrendikasyonları)

Kesin kontrendikasyonlar: 

Aktif enfeksiyon

Göreceli kontrendikasyonlar: 

 • Aşırı varus-valgus deformiteleri
 • 1 cm’den fazla ön-arka tibiotalar translasyon
 • Ciddi kemik kaybı

Artrodez ameliyatından sonra iyileşme süresi nedir?

Kemiklerin tam kaynaması altı ay kadar sürebileceği gibi daha erken de kaynayabilir. Bazı hastalarda kemikler kaynaşamaz ama fibröz doku aralarındaki boşluğu doldurur ve kemik kaynaşması ile aynı etkiyi ve sağlamlığı sağlayacak kadar iyi bir sonuç verebilir.

Artrodez ameliyatının başarı oranı nedir?

Artrodez ameliyatında amaç ağrısız ve hareketsiz bir eklem oluşturmaktır. Ameliyatın başarı şansı ameliyat öncesi tanı, cerrahi teknik, kullanılan tespit yöntemine göre değişse de %77 ile %100 arasındadır.

Artrodez ameliyatının avantajı nedir?

Artrodez ameliyatı yapılan eklem devre dışı kaldığından ağrı ortadan kalkar ve hasta sağlam eklemini kullanarak gündelik yaşamını sürdürebilir. Fakat bu tedaviden sonra oturma, araba kullanma, bisiklete binme gibi günlük aktivitelerde kısıtlanma olur.

Artroplasti ameliyatının aksine, artrodez ameliyatından sonra etkilenmiş alanda hiç bir hareket olmaz. Fakat artrodezin artroplastiye göre avantajı işlemden sonra kısa süreli izlem gerektirdiği, ama düzenli izlem veya başka bir tedavi gerektirmemesidir ve hasta eklemle ilgili sorununun tamamen çözümlendiğine emin olabilir.

Artrodez ameliyatının riski var mı?

Bu tedavi ileri evredeki hastalar için kurtarma işlemidir. Tedavide önemli olan ağrılı ve kireçlenmiş eklemin ağrısız hale getirilmesidir. Bununla birlikte bu işlem çevre eklemlerde yük artışına neden olarak eklem sertliğinin ve yürümek için gereken enerjinin artmasına yol açabilir.

Komplikasyonları arasında eklemin uygun olmayan pozisyonda dondurulması, enfeksiyon, eklem arasına konulan kemik dokunun kaynamaması (sigara kullanımı kaynamama riskini arttırır), komşu eklemlerde kireçlenme oluşması, ameliyat sırasında artrodez planlanan kemik doku yakınında kırık oluşması, cerrahi bölgedeki önemli damar, sinir ve tendonlarda yaralanma olması gibi komplikasyonlar sayılabilir.

Genel riskler: 

 • Akciğerin bir bölümü sönebilir ve buna bağlı olarak akciğer ve göğüs enfeksiyonu gelişmesi riski artabilir. Bunlara bağlı antibiyotik ve başka tedaviler uygulanması gerekebilir.
 • Ağrı ve şişmeyle seyreden bacak damarları içinde kanın pıhtılaşması (derin ven trombozu) olabilir. Düşük bir ihtimal de olsa bu pıhtının bir kısmı kopup bir başka organa hasar verebilir. Özellikle akciğer tıkanmasına neden olabilen pıhtılar ölüme yol açabilir.
 • Kalbin zorlanmasına bağlı kalp krizi ve inme riski olabilir.
 • Alerjik reaksiyonlar gelişebilir, hatta bazen bu alerjik reaksiyonlar anafilaksiye (alerjik şok) neden olabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Ortopedi ve travmatoloji nedir
 2. Traksiyon nedir
 3. Radius kırığı nedir ve neden olur
 4. Amputasyon nedir ve ne için yapılır
 5. Septik artrit neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git