Enfeksiyon Hastalıkları

Arpacık – İt Dirseği Nedenleri ve Belirtileri

Göz kapağının içerisinde bulunan kıkırdak yapının akut ya da kronik iltihabı arpacık olarak tanımlanır.

Arpacık hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Halk arasında arpacık veya it dirseği denilen hastalık, göz kliniği bakımından ikiye ayrılan bir durumdur. Akut (ani başlayan) ya da kronik (uzun süren) enfeksiyonel bir göz iltihabıdır. Göz kapağının içerisinde bulunan kıkırdak yapının akut ya da kronik iltihabı arpacık olarak tanımlanır.

Arpacık iç ve dış olmak üzere iki tipte meydana gelebilir. Arpacık mümkün olduğunca erken tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu iltihabın kendi kendine geçmesi beklenir ise iyileşse bile orada kalıcı olabilir. Ayrıca burada bulunan bu iltihap daha sonra yayılma gösterebilir ve gözün çevresi de etkilenir.

Arpacık (it dirseği) neden olur?

Arpacık mikrobik kökenli ve enfeksiyonel bir göz hastalığıdır. İnsan vücudunda her zaman vücuttaki hücre sayısının on ile bin katı kadar bakteri bulunmaktadır ve yıkanma ile bu bakteriler yok olmazlar. Vücut direnci düşer ve bu bakteriler ile savaşamayacak hale gelir ise dışarıdan bir bakteri gelmeden de arpacık gibi iltihabi durumlar ortaya çıkabilir.

Örneğin yaz aylarında fazla güneşte kalındığında, gece uykusuz kalındığında sabah gözde arpacık enfeksiyonu ile uyanma riski olabilir. Arpacık, temiz olmayan ortamlar nedeni ile de oluşabilir. Arpacık genetik olarak gelişen bir hastalık değildir. Fakat arpacıklı hasta ile aynı ortamda yaşayan diğer aile bireylerinden birinde vücut direnci düşük ise arpacık o bireyde de oluşabilir.

Arpacık (it dirseği) nasıl teşhis edilir?

Gözde sık sık arpacık çıkması vücut direncinin düştüğünün belirtisi olabilir. Vücut direncinin düşmesine arpacık dışında vücutta başka bir enfeksiyon varlığı, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, psikolojinin bozuk olması, düzensiz yaşam tarzı, uykusuzluk gibi nedenler sık sık arpacık oluşmasına neden olabilmektedir, bu nedenle arpacık sorunu tekrarlayan bireylerin öncelikle bir göz doktoruna, iç hastalıkları uzmanına gitmeleri, gereken durumlarda psikiyatri gibi başka uzmanları da görünmeleri gerekebilir.

Vücut direnci düşük ve enfeksiyonlar tekrarlıyor ise vücutta bir problem olduğu anlamına gelir. Bu problemlerin tespit edilmesi ve tedavisinin yapılması önemlidir.

Arpacık (it dirseği) tedavisi

Arpacık hastalığı nasıl tedavi edilir

Arpacık hastalığı nasıl tedavi edilir

Arpacığın tedavisinde en önemli faktör vücut direncini yüksek tutmaktır. Arpacık tedavisi erken ve doğru yapılır ise arpacığın tekrarlama olasılığı daha az olur. Arpacık erken dönem tedavi edildiğinde damla tedavisi yeterli olur iken, arpacık göz çevresine yayılmış ise antibiyotikli ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar da tedaviye eklenir. Bu ilaçların mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekir ve hasta kendisi alıp kullanmamalıdır.

Belli aşamalardan sonra arpacık kendi içinde küçülmeye ve toplanmaya başlar ve kronik hale dönüşür. Bu durum belirli bir zamandan sonra ilaçlar ile tedavi edilmeyecek duruma gelir ve cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi müdahale ile arpacık boşaltılır. Ameliyat olunmasına rağmen gözün başka bölümlerinde yine arpacık oluşma olasılığı vardır. Bu nedenle arpacık ameliyatı geçirmiş hastalarda vücut direncini yüksek tutmak gerekir.

Arpacık (it dirseği) kendi kendine iyileşir mi?

Hastaların önemli bir kısmı arpacığın kendi kendine geçtiğine inanırlar. Arpacık çıkan çocuklarda ya da yetişkinlerde bu durum tekrarladığı için kendiliğinden de geçeceği düşünülür. Arpacık ilk çıktığında kendiliğinden geçebilir fakat burada hastalık kendini sınırlamakta ve asıl faktör kapağın içinde yaşamını sürdürmeye devam etmektedir.

Arpacık her zaman gözün aynı yerinde çıkmayabilir. Göz kapağında birçok bez vardır ve bu bezlerin farklı alanlarında da arpacık çıkar. Bu nedenle arpacık çıktığında mutlaka bir göz hekimine gidilmelidir.

Gözde arpacık çıkması (it dirseği) nasıl önlenir?

 1. Gözde sık sık arpacık çıkması durumunda kesinlikle göz doktoruna ve bunun yanı sıra aile hekimine ya da iç hastalıkları uzmanına gitmek gerekir.
 2. Arpacık ilk çıktığında ve sonrasında mümkün olduğunca göze elle temas edilmemelidir.
 3. Arpacık çok fazla dokunulduğunda arpacık diğer göze ve göz çevresine yayılabilir, bu nedenle arpacık yeni başladığında göz doktoruna gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.
 4. Arpacık sorunu olan hastalar evde ılık ve nemli havlu ile göze kompres yapabilir fakat bu kompresin enfeksiyonun hangi aşamasında yapılacağı doktor tarafından belirlenmelidir.
 5. Arpacık çıkan göze kesinlikle makyaj yapılmamalıdır.
 6. Gözlerde lens var ise arpacık geçene kadar lensler çıkarılmalıdır.
 7. Arpacık geçene kadar A ve E vitamini bakımından zengin beslenilmeli, vücut direnci yüksek tutulmalıdır.
 8. Arpacıktan korunmak için el yüz temizliğine dikkat edilmelidir. Arpacık çıkan göze kesinlikle makyaj yapılmamalıdır. Gözlerde lens var ise arpacık geçene kadar lensler çıkarılmalıdır. Arpacık geçene kadar A ve E vitamini bakımından zengin beslenilmeli, vücut direnci yüksek tutulmalıdır. Arpacıktan korunmak için el yüz temizliğine dikkat edilmelidir.

Arpacıklı göze uygulanan yanlış tedavi yöntemleri

 1. Gözünde arpacık çıkan hastalar bazen göze iyi geldiğini düşünerek sarımsak koyarlar fakat bu işlem doğru bir işlem olmadığı gibi gözdeki enfeksiyonu arttırabilir.
 2. Bazı hastalar ise arpacığın olduğu yerdeki kirpikleri koparmanın faydalı olabileceğini düşünmekte ve bu tip işlemler uygulamaktadırlar ancak bu tür uygulamalar da doğru değildir, çünkü enfeksiyonlu gözden kirpik koparmak o gözün daha çok tahriş olmasına yol açar ve enfeksiyonun daha geniş alanlara yayılmasına neden olabilir.
 3. Arpacık çıkan göze halk arasındaki bu tür yanlış tedavi yöntemleri uygulanmamalıdır ve ilk fırsatta mutlaka göz hekimine gidilmelidir.

Arpacık enfeksiyonel bir hastalıktır ve tedavisi kesinlikle göz doktoru tarafından yapılmalıdır.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Alerjik konjonktivit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Blefarit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Üveit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Usher sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Çocuklarda arpacık (it dirseği) neden olur
 6. Bebeklerde göz sulanması nedenleri ve tedavisi
 7. Göz yaşı kanal tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git