Enflamatuar Hastalıklar

Araşidonik Asit Nedir?

Araşidonik asit nasıl oluşur?

Araşidonik asit, vücutta büyüme için gerekli olan yağ asitlerinden biridir. Araşidonik asit (ARA) yirmi karbonlu uzun zincirli doymamış bir yağ asidi olup, vücuda karaciğer, beyin, yer fıstığı, et, deniz ürünleri, yumurta gibi hayvansal besinler ile ya da soya, ayçiçek, mısır, kanola gibi bitkilerin yağlarında bulunan doymamış yağ asitlerinin büyük bir kısmını oluşturan 18 karbonlu linoleik asitten (LA) insan vücuduna sentezlenebilmektedir.

Yağ asitleri

Yağ asitleri

Araşidonik asit’in olumsuz etkileri

Yıllardan bugüne kadar olan değişimler sonucunda doymuş yağ asitlerinden zengin tereyağı, krema, kuyruk yağı gibi hayvansal yağlar yerini doymamış yağ asitlerinden zengin yağ asitlerine (ayçiçek yağı, mısır yağı, kanola yağı gibi) yağlara bırakmıştır.

Bu değişim nedeni ile insan vücuduna linoleik asitten sentezlenen araşidonik asit miktarının arttığı görülmüş ve bu artıştan dolayı araşidonik asit metabolitleri daha fazla üretilmeye eğilim göstermiştir. Araşidonik asitlerindeki bu yükselme sonucu kardiyovasküler hastalıklar, kanserler, enflamatuar hastalıklar, otoimmün hastalıklar gibi hastalıkların görülme oranı da artmıştır.  Ayrıca araşidonik asit metabolitlerinin artışı var olan hastalıkların seyrinin kötüleşmesine de sebep olabilmektedir.

Araşidonik asit nedir

Araşidonik asit nedir

Araşidonik asit ile ilişkili hastalıklar ile ilgili sağlık yazıları

  1. Şeker hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Karaciğer yağlanması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. İrritabl bağırsak sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Atopik dermatit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Koroner hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Pankreas kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi 
  7. Prostat kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git