A

Araknoiditis Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Araknoiditis belirtileri arasında baş ağrısı, epileptik nöbetler, körlük ya da kas gerginliğinin artması nedeni ile hareketlerde zorluk gibi belirtiler bulunabilir

Araknoiditis nedir?

  • Araknoiditis nedir? Beyni ve omuriliği örten üç meninksin (zar) ortasında yer alan araknoid materin kronik iltihabı ve kalınlaşması ile karakterize nadir bir durumdur.
  • Araknoiditis neden olur? Araknoiditisin nedeni genellikle bilinmemektedir, ancak bu durum menenjit (meninks iltihabı) epizodundan ya da subaraknoid hemorajiden (bir beyin kanaması çeşidi) sonra ortaya çıkabilir. Araknoiditis, sifilizin (frenginin) veya ankilozan spondilitin (omurga romatizmasının) bir bulgusu olarak ortaya çıkabilir. Bu durum bir kazadan (omurga yaralanması gibi) veya tıbbi bir işlemden (spinal cerrahi veya diğer invaziv omurga cerrahisi gibi) işlemlerden sonra da gelişebilir.
  • Araknoiditis belirtileri: Araknoiditis belirtileri arasında baş ağrısı, epileptik nöbetler, körlük ya da kas gerginliğinin artması nedeni ile hareketlerde zorluk gibi belirtiler bulunabilir.
  • Araknoiditis tedavisi: Araknoiditis tanısında manyetik rezonans görüntüleme oldukça yardımcıdır. Bu durumun etkin bir tedavisi yoktur. Tedavi genellikle ağrının hafifletilmesine ve diğer şikayetlere yöneliktir. Fizik tedavi, ilaç tedavisi ve psikoterapi gibi tedavi yöntemleri hastaların bu durumla başa çıkmasına yardımcı olabilir. Ayrıca bu duruma sebep olan ankilozan spondilit, sifiliz gibi nedenler varsa bunların tespit edilmesi ve tedavilerinin yapılması da önemlidir. Sonuç olarak, araknoiditis net bir tedavisi olmayan kronik bir hastalıktır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Beyin kanaması nedenleri ve tedavisi
  2. Menenjit nedenleri ve tedavisi
  3. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi
  4. Omurga kırıkları neden olur
  5. Beyin apsesi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git