Hastalıklar ve Tedaviler

Araç Tutması Neden Olur? Araç Tutması Nasıl Önlenir?

Araç tutması, sürekli harekete karşı fiziksel bir reaksiyondur. Bir teknenin dalgalar üzerindeki hareketi gibi hareketler, iç kulakta kişinin denge hissini kontrol eden sıvıları hareket ettirir.

Araç tutması (hareket hastalığı) nedir?

Araç tutması, sürekli harekete karşı fiziksel bir reaksiyondur. Bir teknenin dalgalar üzerindeki hareketi gibi hareketler, iç kulakta kişinin denge hissini kontrol eden sıvıları hareket ettirir. Araba, otobüs, tekne, uçak ya da tren yolculuğunda araç tutması ortaya çıkabilir.

Lunapark eğlencelerinde de araç tutması ile sık karşılaşılmaktadır. Araç tutmasına çocuklarda erişkinlerden daha sık rastlanmakla birlikte, çocuklar bundan çok da etkilenmez. Yaş ilerledikçe belirtiler hafifler. Araç tutmaları gençlik dönemlerinde daha fazla hissedilebilir ve araç tutmaları her yaş grubunda görülebilir.

Araç tutması belirtileri

Araç tutmasının ilk işareti halsizlik, esneme, soğuk terleme, baş ağrısı, tükürük salgısında artma ve anormal şekilde derin ya da hızlı soluk alıp vermedir. Hareket etme hali sürer ise bu ilk işaretleri izleyerek bulantı ve kusma olur. Hastalanma konusunda anksiyete, yakındaki cisimlere bakma (örneğin araba giderken bir şey okuma), dolu bir mide, yetersiz ventilasyon ve yemek kokusu ya da görüntüsü gibi bazı koşullar araç tutmasını daha da kolaylaştırır.

Araç tutması teşhisi ve tedavisi

Çocukta ya da erişkin bir bireyde araç tutması belirtileri ortaya çıkar ise sabit bir zeminde durmasını sağlayın (arabayı sağa çekip durun, kayıktaysanız hastayı karaya çıkartın ya da gideceğiniz yere en kısa yoldan erişip durun). Araç tutması yaşayan hastayı istirahat ettirin.

Kabarcıksız bir içecek ve kraker bisküvi gibi hafif gıdalar ile midesinin rahatlamasını sağlayın. Araç tutması sık oluyor ise bunu engellemeyi amaçlayan ve reçetesiz satılan antihistaminik grubu haplardan alabilirsiniz. Kutudaki talimatlara aynen uyun; bazı ilaçların seyahatten hemen önce alınması gerekirken bazılarını da bir gün önce kullanmak gerekir. Seyahat sırasında hastanın temiz hava alabilmesi ve okuma ya da yakındaki cisimlere bakmak yerine uzaklara, ufka bakmasını önermek faydalı olabilir.

Araç tutması nasıl önlenir?

Araç tutması genellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kadınlarda sık görülen bir durumdur. Araç tutması sorunu olduğu bilinir ise önceden önlemler alarak araç tutması bir miktar da olsa önlenebilir. Araba binmeden önce veya uzun seyahat öncesi sinidirimi zor ağır ve yağlı yiyecekler yememek gerekir. Seyahat sırasında kötü kokulardan kaçınmak gerekir. Seyahat sırasında ve öncesinde sigara ve tuzlu besinlerden uzak durmak gerekir. Seyahat sırasında ani baş hareketlerinden kaçınmak gerekir. Araç tutması sorunu var ise seyahat sırasında kitap okumamak gerekir. Seyahat sırasında gidiş yönüne ters yönde oturmamak gerekir. Seyahat süresince araç tutmasını düşünmemek faydalı olur. Eğer araç tutmasını tetikleyecek herhangi bir hastalık söz konusu ise uzun yolculuklar öncesi KBB uzmanına baş vurarak uygun bir ilaç önerisi almak fayda sağlayacaktır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Baş ağrısı nedenleri ve tedavisi
  2. Şiddetli baş ağrısı nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda baş ağrısı nedenleri ve tedavisi
  4. Kusma nedenleri ve tedavisi
  5. Halsizlik neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git