Hastalıklar ve Tedaviler

Arı Alerjisi Nedir? Arı Alerjisi Tedavisi (Arı Sokması)

Alerjik reaksiyona sebep olan böcekler, Genellikle arılar ve karıncalardır. Arılar çoğu zaman alerjik reaksiyona neden olabilir. İnsanların % 50'si ya da % 90'ı yaşamları süresince en az bir kere arı sokmasına maruz kalır.

Arı alerjisinin tedavisi var mı?

Alerjik reaksiyona sebep olan böcekler, Genellikle arılar ve karıncalardır. Arılar çoğu zaman alerjik reaksiyona neden olabilir. İnsanların % 50’si ya da % 90’ı yaşamları süresince en az bir kere arı sokmasına maruz kalır.

Arı sokması sonucu ciddi bir reaksiyon genelde oluşmaz iken, bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Alerji gelişen kişilerde bazen ölüme bile sebep olabilir. Alerjiye neden olan arılar genellikle bal arılarıdır. Bal arıları dışında eşek arıları, yaban arıları gibi arıların sokması sonucunda da alerji gelişebilir.

Arı alerjisinin gelişimi, arının iğnesi ve venom kesesi, sokulan kişinin derisi içerisinde kalır. Venom kesesinden zehir boşalır ve kancalı iğne deriden çıkarılmaz ise zehir akmaya devam eder. Arılar, soktuktan sonra genellikle ölür.

Arı alerjilerinin en az yarısı, bal arısı sokmaları ile olur. Arıların zehirleri (venomları) alerjiye neden olur. Yaban arıları türleri arasında çapraz reaksiyona neden olabilecek alerjenler vardır. Arıların zehirlerine karşı alerji gelişen kişilerde, arı sokması ile arı alerjileri belirtileri gelişmektedir.

Arı alerjisi belirtileri

Arı alerjisi belirtileri arı soktuktan sonra, 24-48 saat içinde belirtiler giderek artar ve 7 gün süresince devam edebilir. Arının soktuğu yerde hafif kızarıklık, şişlik, ağrı, sızlama, yanma, çarpıntı, nefes darlığı, kusma, mide bulantısı gibi belirtiler görülür. Bazı kişilerde veya çocuklarda arının soktuğu bölge çok fazla şişebilir. Arı sokmasından sonra fazla şişme olması, hayatı tehdit eden, ciddi şokla giden alerjik reaksiyonlara (anafilaksi) gibi bir duruma yol açmayacağı anlamına gelir.

Arı sokmasından sonra, arı sokan bölge şişmeye başlayan kişilerde alerjik şok gelişme riski % 3-5 civarıdır. Arı sokmasından günler aylar sonra, çok fazla görülen bir durum olmasada serum hastalığı, Gullen barre sendromu, glomerulonefrit, miyokardit ve vaskülit görülebilmektedir.

Arı alerjisi teşhisi

Arı alerjisi teşhisi çocuklarda veya yetişkinlerde öykünün değerlendirilmesi, muayene alerji testleri ile koymak mümkün olabilir. Kandan arı venomuna alerji ve ciltten alerji testi yapılması gerekir. Deri testi, deri prick ve intradermal olarak uygulanır. Alerji testleri her yaşta yapılabilir ve alerji uzmanları tarafından değerlendirilir.

Arı alerjisi tedavisi

Arı alerjisi tedavisi

Arı alerjisi tedavisi

Arı sokmasına bağlı alerjik şok gelişen çocukların veya erişkinlerin yanında epinefrin bulunması önemlidir. Aile ve çocuğun epinefrin kullanımı hakkında bilgisi olması gereklidir. Arı alerjisi olan kişelerde ya da çocuklarda, arı alerjisi olduğuna dair künye ya da bileklik takmaları zamanında müdahale için oldukça önemlidir.

Arı sokması sonucu meydana gelen alerjik reaksiyon venom alerjisi ise kandan ve deriden arı venom alerji testi yapılır ve yapılan test sonrası hangi arıya karşı alerji gelişiyor ise o arıya karşı aşı tedavisi denilen immünoterapi tedavisi uygulanır.

Daha önce alerjik şok gelişmemiş kişilerin, arı venomuna karşı deri testi pozitif ise daha sonraki arı sokmasında alerji gelişme riski ortalama % 10 civarıdır. Alerjik şok meydana gelen kişilerde veya çocuklarda alerji testi pozitif ise daha sonraki arı sokmasında alerji gelişme riski % 40-70 civarıdır.

Arı sokması sonrası evde ne yapılabilir?

Arı sokmalarında kişi alerjik bir bünyeye sahip değil ise arının iğnesini temiz bir cımbız ile çıkarıp, sonrada o bölgeye sabunlu su ile yıkamak gerekir. Sonrasında üzerine buz, amonyak koymak ağrıyı hafifletir ve su zehrin emilmesine ve şişliğin artmasına engel olur. Bu nedenle buz uygulamak yararlıdır.

Buz uygulaması yapılır iken, direkt olarak değil bir torba ya da bez içine koyarak 15-20 dakika kadar tutmak yeterli olabilir. Ağrı çok fazla olur ise herhangi bir ağrı kesici veya yakın bir yerde var ise antialerjik kremler uygulanabilir. Dilden, boyundan ve ağız bölgesinden arı sokar ise mutlaka acil servise baş vurmak gereklidir. Bunun dışında birden fazla arı sokmalarında, herhangi bir şikayete neden olmasa bile acile gitmek önemlidir.

Alerjik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Hayvan alerjisi nedir
  2. Bahar alerjisi nedir
  3. Alerjiden korunma yolları
  4. Ev tozu alerjisi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git