Ağrılar ve Tedavileri

Apranax Fort Tablet Nedir? Apranax Fort İlacının Yan Etkileri

Apranax ilacının bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Apranax fort tablet kullanma talimatı

Apranax ilacının bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 1. Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 2. Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 3. Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
 4. Apranax fort film kaplı tablet ağızdan alınır.
 5. Apranax fort tablet’in etkin maddesi :  Her film tablet 550 mg naproksen sodyum içerir.
 6. Apranax fort tablet’in içinde bulunan yardımcı maddeler : Mikrokristalin Selüloz (102), Magnezyum stearat, Talk, Povidon K30, Saf Su, Opadry YS-1R 4215 Mavi (FD&C blue indigo carmine alüminyum lake, titanyum dioksit, polietilen glikol, hipromelloz) gibi maddeler içermektedir.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu ”Kullanma talimatını” dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Apranax fort film kaplı tablet nedir ve neden kullanılır?

Apranax fort hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır

Apranax fort hangi hastalıklarda kullanılır

Apranax fort, mavi film kaplı oval tabletlerden oluşan 10 ve 20 tabletlik blister ambalajlarda sunulur. Apranax fort, ağrı ve iltihaba etkili (NSAİ) ilaçlar grubundan ağrı kesici etkilere sahip bir ilaçtır.

 1. Apranax fort travma veya diğer durumlara bağlı olarak ortaya çıkan eklem kıkırdağının harabiyeti, ağrı ve fonksiyon kaybı ile karakterize eklem iltihabı ağrılarında kullanılır.
 2. Apranax fort el ve ayak eklemlerinde gelişen ağrılı eklem iltihabı durumunda kullanılır.
 3. Apranax fort özellikle omurgada gelişen romatoid artrit benzeri bir hastalık olan ankilozan spondilit ağrılarında kullanılır.
 4. Apranax fort proteinin parçalanmasındaki bir soruna bağlı olarak bağ dokusu ve eklem kıkırdağında gözlenen şiddetli ağrı (akut gut) gibi romatizmal hastalıkların tedavisinde iltihap giderici ve ağrı kesici olarak kullanılır.
 5. Apranax fort akut kas iskelet (kemik) sistemi ağrılarında kullanılır.
 6. Apranax fort kadınlarda adet sancılarına bağlı ağrılarda ağrıyı kesmek amacıyla kullanılır.
 7. Apranax fort ortopedik ve cerrahi ameliyatlarda ağrı kesici olarak kullanılır.

Apranax fort’u kullanmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Apranax fort’u aşağıdaki durumlarda kullanmayınız.

Apranax fort kullanımında kalp damar sistemi ile ilgili riskler : NSAİİ’ler ölümcül olabilecek trombotik (pıhtılaşma ile ilgili) olaylar, kalp krizi ve inme riskinde artışa neden olabilir. Bu risk, kullanım süresine bağlı olarak artabilir. Kalp-damar hastalığı olan veya kalp damar hastalığı risk faktörlerini taşıyan hastalarda risk daha yüksek olabilir. Apranax fort koroner arter “bypass” cerrahisi öncesi ağrı tedavisinde kullanılmamalıdır.

Apranax fort kullanımında sindirim sistemi ile ilgili riskler : NSAİİ’ler kanama, yara oluşması, mide veya bağırsak delinmesi gibi ölümcül olabilecek ciddi istenmeyen etkilere yol açarlar. Bu istenmeyen etkiler herhangi bir zamanda, önceden uyarıcı bir belirti vererek veya vermeyerek ortaya çıkabilir. Yaşlı hastalar, ciddi olan bu etkiler bakımından daha yüksek risk altındadır. Daha önce kullandığınız ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlardan biri sizde mide-barsak kanamasına veya harabiyetine neden olmuş ya da halen aktif veya tekrarlayan mide ve duodenum ülseriniz var ise, iki veya daha fazla kez, teşhis konmuş ülser veya kanama geçirdiyseniz Apranax fort’u kullanmayınız.

Apranax fort kullanımında cilt ile ilgili riskler : Eğer, Apranx fort’un bileşenlerine, naproksen veya naproksen sodyum içeren ilaçlara karşı alerjiniz var ya da, asetilsalisilik asit veya diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar sizde deri döküntüsü, kurdeşen, astım sendromu, nezle ve burun boşluklarında iltihaplanma oluşturuyor ise Apranax fort’u kullanmayınız.

Apranax fort kullanımında diğer organ riskleri : Şiddetli böbrek, karaciğer ya da kalp yetmezliğiniz var ise Apranax fort ilacını kullanmayınız. Emziriyorsanız veya hamileliğinizin son 3 ayındaysanız Apranax fort’u kullanmayınız.

Doktora danışmadan Apranax fort kullanılmaması gereken durumlar

 1. Apranax fort’u ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar grubundan herhangi biri ile birlikte kullanmaktan kaçınınız.
 2. Apranax fort kullanımı ile tedavi sağlamak için gerekli en kısa sürede, etkili en düşük dozu kullanarak, istenmeyen etkileri en aza indirebilirsiniz.
 3. Apranax fort kullanırken, önceden geçirilmiş ciddi bir mide barsak rahatsızlığınız veya belirtileri varsa tedavinin herhangi bir anında ciddi olabilen kanama, ülser veya harabiyet gelişebilir. Oluşabilecek kanamaya bağlı olarak dışkı renginde koyulaşma, ağızdan kan gelmesi, hazımsızlık bulguları ortaya çıkabilir. Ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile ortaya çıkan ciddi mide barsak rahatsızlıkların çoğu yaşlı ve özürlü hastalarda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ülser, kanama ve harabiyet gibi ciddi mide barsak rahatsızlığınız varsa doktorunuz tedaviye en düşük doz ile başlamanızı ve beraberinde koruyucu bazı ilaçlar (misoprostol veya proton pompa inhibitörleri) kullanmanızı önerecektir. Düşük doz asetilsalisilik asit veya mide barsak kanamasına neden olabilecek başka ilaçlar ile birlikte Apranax fort’u kullanmanız gerektiğinde de koruyucu bir ilaç da almanız gerekecektir.
 4. Apranax fort ile tedavi almanız gerektiğinde iltihaplı barsak hastalığınız (ülseratif kolit, Crohn hastalığı) varsa, rahatsızlıklarınızın şiddetini arttırabileceğinden, ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçları dikkatli kullanınız. Daha önce mide barsak zehirlenmesi geçirdiyseniz her türlü karın rahatsızlığı belirtisi (ishal, kusma, kilo kaybı) halinde doktorunuza bildiriniz. Mide barsak kanaması veya ülserasyon halinde Apranax fort kullanmaya devam etmeyiniz.
 5. Mide barsak hastalığınız varsa Apranax fort’u mutlaka doktor kontrolünde kullanınız.
 6. Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile olduğu gibi mide barsak rahatsızlıklarının sıklığı ve şiddeti, Apranax fort dozu ve tedavi süresindeki artış ile birlikte artabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz ile görüşmelisiniz.
 7. Ağızdan alınan doğum kontrol hapları, varfarin gibi kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar, asetilsalisilik asit gibi ülserasyon veya kanama riskini arttırabilen ilaçlar ile Apranax fort kullanmanız gerekir ise dikkatli olunuz.
 8. Yaşlı hastalar, ciddi mide barsak kanaması ve harabiyeti sıklığının artması ihtimaline karşı en düşük dozda Apranax fort kullanmalıdır.
 9. Derinin pul pul olup dökülmesi, mukoza harabiyeti veya deride gözlenen aşırı duyarlılık hallerinde Apranax fort kullanmaya devam etmeyiniz, en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.
 10. Alerji sonucu yüz ve boğazda şişme, bronşların daralması (astım) ve nezle gibi aşırı duyarlılık hallerinde Apranax fort’u dikkatli kullanınız. Astım veya alerjik hastalık ya da asetilsalisilik asit duyarlılığı olan hastalarda bronşlarda spazm oluşumu hızlanabilir.
 11. Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile olduğu, Apranax fort, böbrek hastalığı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Kan hacminde veya böbrek kan akımında azalmaya yol açan bir rahatsızlığınız, kalp yetmezliğiniz, karaciğer fonksiyonlarınızda bozukluk varsa dikkatli olunuz. Doktorunuz kullandığınız Apranax fort dozunu azaltacaktır.
 12. Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile olduğu, Apranax fort, karaciğer fonksiyon testinde bazı değerlerinizde yükselmelere neden olabilir. Karaciğer fonksiyonlarındaki bozulmayı gösteren belirti ve bulgulara karşı dikkatli olunmalıdır, (bulantı, halsizlik, uyuklamak, kaşıntı, sarılık, karnın sağ üst kısmında ağrı, nezle benzeri semptomlar) sarılık ve hepatit dahil olmak üzere şiddetli karaciğer rahatsızlıklarına karşı dikkatli olunmalıdır.
 13. Naproksen sodyum, kanınızda, pıhtılaşmada görev alan trombositlerin kümeleşmesini azaltarak kanama zamanını uzattığından pıhtılaşma rahatsızlığınız varsa, doktor kontrolü altında Apranax fort tedavisine devam ediniz. Apranax fort kullanırken, kanama riskiniz yüksek ise veya kan pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç kullanıyorsanız, kanama riskinde artış olabilir.
 14. Apranax fort kullanırken görme bozukluğu gelişir ise göz muayenesi yaptırınız.
 15. Ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçların neden olduğu sıvı tutulması ve ödem oluşması riskine karşı yüksek tansiyon probleminiz veya kalp yetmezliğiniz varsa Apranax fort kullanırken dikkatli olunuz.
 16. Kontrol edilemeyen yüksek tansiyonunuz varsa, kalp yetersizliğine bağlı olarak solunum yetmezliği, ödem, karaciğerde büyüme ile belirgin bir hastalığınız varsa, kalbin yeterince kanlanmamasına bağlı bir hastalığınız varsa doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Doktorunuz Apranax fort ile tedavi sırasında bu rahatsızlıklarınızı göz önünde bulunduracaktır.
 17. Kalp damar hastalığı riskiniz yüksek olduğu durumlarda (yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara kullanımı) doktorunuz, Apranax fort ile uzun süreli tedavi için bu rahatsızlıklarınızı göz önünde bulunduracaktır.
 18. Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile olduğu, Apranax fort hastanede yatılması veya ölüm ile sonuçlanabilen kalp krizi veya inme gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Ciddi kalp damar sistemini ilgilendiren olaylar herhangi bir uyarıcı belirti vermeden ortaya çıkabilmekle birlikte, göğüs ağrısı, nefes darlığı, halsizlik, konuşmada zorluk gibi belirti ve bulgular gözlendiğinde, doktorunuza başvurunuz.
 19. Alzheimer hastalığı (unutkanlık ile karakterize hastalık) riski olanlarda Apranax fort dikkatli kullanılmalıdır.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerli ise lütfen doktorunuza danışınız.

Apranax fort yiyecek ve içecekler ile kullanılır mı?

 1. Apranax fort yemeklerden sonra alınmalıdır.

Hamilelikte Apranax fort kullanılır mı?

 1. Hamilelikte Apranax fort lacını kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 2. Hamilelikte Apranax fort ilacını kullanmadan önce hastaya sağlayacağı yararlar ve getireceği risklerin gayet iyi bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Bu nedenle çok gerekmedikçe ilaç hamilelikte kullanılmamalıdır.
 3. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde Apranax fort kullanılır mı?

 1. Emzirme döneminde Apranax fort ilacını kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 2. Naproksen sodyum, anne sütüne geçeceğinden emziren annelere Apranax fort verilmemelidir.

Araç ve makine kullananlar Apranax fort kullanabilir mi?

 1. Apranax fort kullanımı ile birlikte bazı hastalarda sersemlik, baş dönmesi, uykusuzluk hali ya da depresyon olabilir. Eğer sizde de bu ve benzeri istenmeyen etkiler meydana gelir ise, dikkat gerektiren aktiviteleri yaparken dikkatli olunuz

Diğer ilaçlar ile birlikte Apranax fort kullanımı

 1. Apranax fort ve ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçların birlikte uygulanması önerilmemektedir.
 2. Mide asidini düzenleyen ilaçlar veya kolestiramin ile birlikte alırsanız Apranax fort’un etkisi gecikebilir.
 3. Naproksen sodyum, kanda, albumin olarak adlandırılan bir proteine bağlanır. Kumarin tipi kanda pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar, sülfonilüreler, hidantoinler, diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili (NSAİ) ilaçlar ve asetilsalisilik asit gibi albumine bağlanan diğer ilaçlar ile etkileşebileceğinden doktorunuz Apranax fort dozunu ayarlayacaktır. Naproksen sodyum, trombosit olarak adlandırılan ve bir araya gelerek kanın pıhtılaşmasında rol alan hücrelerin aktivitesini azaltarak pıhtılaşmayı geciktirebilir.
 4. Furosemid gibi idrar söktürücü ilaçlar ile birlikte Apranax fort kullanıldığında, bu ilaçların etkisini azaltabilir.
 5. Lityum (ruhsal hastalıklarda kullanılır) Apranax fort bu ilaçlar ile birlikte kullanıldığında lityum kan seviyesinde yükselme ve buna bağlı yan etkiler görülebilir.
 6. Varfarin (pıhtılaşmayı geciktiren bir ilaç) ile birlikte Apranax fort kullanıldığında sindirim sisteminde kanama yapma üzerindeki etkileri artar.
 7. Bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç olan Siklosporin ve Takrolimus ile birlikte Apranax fort kullanıldığında böbrek hasarı riski artabilir.
 8. Mide ve ince bağırsak ülseri tedavisinde kullanılan Mifepriston ile birlikte Apranax fort kullanıldığında, mifepristonun etkisini azaltabilir.
 9. Apranax Fort’un içinde bulunduğu ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar, kalbin kasılma gücünü arttıran glikozidlerle birlikte kullanıldıklarında, kalp yetmezliğini şiddetlendirebilir, böbrekten atılımlarını etkileyerek kan konsantrasyonlarını arttırabilir.
 10. Apranax Fort’un içinde bulunduğu ağrı ateş ve iltihaba etkili ilaçlar, insan bağışıklık yetersizliği virüsünün (HIV) de dahil olduğu retrovirüslere etkili Zidavudin ile birlikte kullanıldığında kan hastalıkları riskini arttırabilir.
 11. Apranax Fort’un içinde bulunduğu ağrı ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile depresyon tedavisinde kullanılan SSRI’lar birlikte kullanıldıklarında sindirim sistemi kanama riski artmaktadır.
 12. Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlarda olduğu gibi steroidler ile birlikte Apranax fort kullanıldığında sindirim sistemi ülserleri ve kanama riski artmaktadır.
 13. Hayvan çalışmalarında ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile kinolon grubu antibiyotikler Apranax fort ile birlikte kullanıldıklarında istemli kasların tümü ya da bazılarında şiddetli ritmik kasılma (konvülsiyon) riski artabilir.
 14. Probenesid (ürik asit atılımını arttıran bir ilaç) ile birlikte Apranax fort kullanılması, naproksen sodyumun daha kısa sürede daha yüksek etki göstermesine neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
 15. Metotreksat (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç) ile birlikte Apranax fort kullandığınızda dikkatli olunuz. Naproksen sodyum, metotreksatın vücuttan atılımını azaltabilir ve metotreksatın yan etkilerinin görülmesine neden olabilir.
 16. Naproksen sodyum, mifepristonun etkisini azaltacağından, mifepriston kullandıktan sonra 8-12 gün boyunca naproksen sodyum kullanmayınız.
 17. Yüksek tansiyon tedavisi için kullanılan beta blokörlerin etkisini Apranax fort azaltabilir. Naproksen sodyum ve diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir ve ACE inhibitörlerinin böbrek hasarı riskini arttırabilir.
 18. Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlarda olduğu gibi doğum kontrol ilaçları ile birlikte uygulandığında, mide barsak sisteminde ülser ve kanama riskinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Apranax fort nasıl kullanılır?

Apranax fort’un önerilen başlangıç dozu bir tablettir (550 mg), daha sonra 12 saatte bir tek tablet (550 mg) veya 6-8 saatte bir 275 mg ile devam edilir. Başlangıç günlük toplam dozu 1375 mg’ı ve daha sonra ise 2 tableti (1100 mg’ı) aşmamalıdır.

 1. Tabletler çiğnenmeden yeterli miktarda sıvı, örneğin bir bardak su ile tok karnına yutulmalıdır.
 2. Çocuklarda Apranax fort kullanımı : 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Ancak sadece, eklem iltihabı olan 5 yaşından büyük çocuklarda 10 mg/kg/gün dozda 12 saat ara ile kullanılmalıdır.
 3. Yaşlılarda Apranax fort kullanımı : Yaşlılarda ilacın vücuttan uzaklaştırılması azalabileceğinden dozda dikkatli olunmalı, etkili en düşük doz kullanılmalıdır (65 yaş ve üzeri).
 4. Apranax fort’un özel kullanım durumları : Böbrek/Karaciğer yetmezliği durumunda, böbrek fonksiyon testlerinizde sonuçlarınız uygun değil ise Apranax fort kullanmayınız.
 5. Karaciğer fonksiyonlarınızda bozukluklar varsa Apranax fort kullanırken dikkatli olunuz.
 6. Eğer Apranax fort’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 7. Kullanmanız gerekenden daha fazla Apranax fort kullandıysanız, belirgin doz aşımı baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, mide yanması, hazımsızlık, bulantı, kusma, mide barsak sisteminde kanama, bazen ishal, uyuşukluk, sersemlik, kulak çınlaması, baygınlık ile kendini gösterir. Fazla sayıda tabletin yanlışlıkla yada kasıtlı olarak alınması durumunda mide boşaltılmalı ve bilinen destekleyici önlemler alınmalıdır. Kullanmanız gerekenden fazla Apranax fort aldıktan 1 saat sonra aktif kömür uygulaması yapılmalı. Yetişkinlerde midenin yıkanması da düşünülebilir. Sıkça idrara çıkmanız önerilir. Doktorunuz böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol altında tutacaktır.
 8. Apranax fort’u kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
 9. Apranax fort’u kullanmayı unutursanız, unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

Apranax fort tedavisi bittiğinde oluşabilecek etkiler

 1. Apranax fort tedavisi sonlandırıldığında herhangi bir sorun görülmesi genellikle beklenmez.

Apranax fort’un olası yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Apranax fort’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıda sıralanan etkilerden biri olur ise Apranax fort’ u kullanmayı durdurunuz ve hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

 1. Ellerin, ayakların, bileklerin, yüzün, dudakların, ağzın veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi, hırıltılı ya da zor nefes alma (astım nöbeti) ve bayılma gibi yan etkiler görülebilir.
 2. Deri döküntüleri, ciltte, ağızda, gözlerde, cinsel organ çevresinde, cilt soyulması, şişmesi, kabarcıkları ve ateş ile seyreden ciddi hastalık hali (Steven-Johnson sendromu), ağızda ve vücudun diğer alanlarında su toplanması şeklinde veya farklı büyüklüklerde kırmızı döküntüler ile seyreden hastalık (eritema multiforme), deri içi sıvı dolu kabarcıklar ile deri soyulmaları ve doku kaybı ile seyreden ciddi bir hastalık (toksik epidermal nekroliz) gibi yan etkiler görülebilir.
 3. Şiddetli baş ağrısı, ense sertliği, bulantı, kusma ve bilinç bulanıklığı (aseptik menenjit) gibi yan etkiler görülebilir.
 4. Dışkıda veya kusmukta kan veya kahve telvesi gibi siyah renk (sindirim sistemi kanaması) gibi yan etkiler görülebilir.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Apranax fort’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Apranax fort’un ciddi yan etkileri nelerdir?

Aşağıda sıralanan belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Bazı kan hücrelerinin eksikliği ile meydana gelen kansızlık hastalığı, kandaki beyaz hücrelerin sayısının azalması, kanın pıhtılaşmasında rol alan trombosit sayısının azalması, kandaki sodyum düzeyinin artması gibi yan etkiler görülebilir.
 2. Depresyon, uyku bozukluğu, uykusuzluk, havale, koma, zihinsel fonksiyonların zayıflaması, görme sinirinin ödemli iltihabı gibi yan etkiler görülebilir.
 3. Duyma bozukluğu, kulak çınlaması, baş dönmesi yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı gibi yan etkiler görülebilir.
 4. Mide barsak rahatsızlıkları (hazımsızlık, kabızlık, ishal, bulantı, kusma) gibi yan etkiler görülebilir.
 5. Terleme, saç dökülmesi, cilt problemleri ve deride döküntü, kabarıklıklar gibi yan etkiler görülebilir.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Apranax fort’un hafif yan etkileri

 1. Kas ağrısı ve kas zayıflığı gibi yan etkiler görülebilir.
 2. Kadınlarda kısırlık gibi yan etkiler görülebilir.
 3. Üşüme hissi, ateşlenme, keyifsizlik, ölümcül hepatit, sarılık (iştahsızlık, halsizlik, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallikler) gibi yan etkiler görülebilir.
 4. Kansızlık, baş dönmesi, rehavet hali, yorgunluk, başağrısı, ışığa hassasiyet, dikkat bozukluğu, sersimlik hali, sanrı, görmede bulanıklık, çarpıntı, nefes darlığı gibi yan etkiler görülebilir.
 5. Midede ülser ve harabiyet, kusma, ishal, karın ağrısı, midede yanma, kabızlık, kaşıntı, deri döküntüsü, ciltte lekelenme, böbrek rahatsızlıkları, ödem, susuzluk hissi gibi yan etkiler görülebilir.

Bu belirtiler kendiliğinden geçmez ise veya şiddetli/sıkıntı verici boyutlarda ise doktorunuz ile temas kurunuz. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Apranax fort nasıl saklanmalı?

 1. Apranax fort’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 2. Apranax fort’u 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında, ışıktan koruyarak saklayınız.
 3. Apranax fort’u son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
 4. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Apranax fort’u kullanmayınız.
 5. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Apranax fort’u kullanmayınız.

İlaçlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mazejik tablet nedir ve neden kullanılır
 2. Romatizma hastalıklarında kullanılan ilaçlar ve yan etkileri
 3. Voltaren tablet nedir ve neden kullanılır
 4. Astım ilaçları nasıl kullanılır
 5. Viagra nedir ve neden kullanılır
 6. Baclofen ilaç nedir ve neden kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git