A

Apokrin Bezler Vücudun Hangi Bölgelerinde Bulunur?

Apokrin bez nedir? Apokrin Bezlerin Görevleri

Apokrin bez, salgıladığı sıvıya ek olarak hücresel meteryal da salgılayan bir bezdir. Apokrin terimi genellikle ergenlik döneminden sonra vücudun kıllı bölgelerinde ortaya çıkan ter bezleri için kullanılmaktadır. Apokrin bezler hücre kopan kısımlarını onararak yeniden salgı salgılayacak duruma gelir.

Apokrin bezlerin salgıları yapışkan, bulanık ve yoğun kokuludur. Bu nedenle apokrin bezler koku bezler olarak da tanımlanır. Apokrin bezler genellikle ergenlikten sonra salgı salgılamaya başlarlar. Apokrin bezlerinin salgıladığı salgının bulunduğu bölgelerde mikroorganizmaların üremesi doğaldır. Apokrin bezler kulak kirini oluşturan bezler, göz kapağındaki Moll bezleri, koltuk altı, kasık bölgesi, meme başı ve anüs çevresinde bulunan bezlerdir.

Apokrinitis nedir?

Apokrinitis koltuk altı, kasık ve perinede yerleşmiş apokrin bezlerinin enflamasyonudur.

Anatomi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kanın özellikleri ve kanın görevleri nedir
  2. Hipotalamus nedir
  3. Adrenal bez nedir
  4. Adipoz doku biyolojisi
  5. Aksesuvar sinir nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git