A

Apeks Atımı Nedir?

Apeks atımı neden olur?

Apeks atımı, göğüs duvarı boyunca hissedilen normal bir kalp atımıdır. Kalp kasıldıkça kalbin tepesi göğüs duvarına çarpar ve atım göğsün sol tarafında beşinci ve altıncı kaburgalar arasında hissedilir. Kalp büyüdüğünde apeks atımı yer değiştirir.

2 Yorum

 1. Ahmet cagatay doru

  25 Mayıs 2016 at 19:48

  Merhaba,yaptirdigim kalp sintigrafisinde
  “Apeks ve sol ventikul inferiror duvarda hipoaltivite tespot edilmis,supheli bir durum gozlenmistir”diyor ,korkulacak bir durim var mi ? Sizce neyapmaliyim ? Yasim 37,kilom 88 boyum 1,67 hic sigara icmedim ve ailemde kalp sorunu yok.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 14:03

   Daha önce geçirilmiş kalp krizi öykünüz var ise buna bağlı koroner arterlerde şüpheli durumlar gözlenmiş olabilir veya böyle bir öykünüz yok ise koroner arterlerde bir sıkıntı gelişmiş olabilir.

   Bu raporun neden istendiği, hastanın klinik muayenesi, hastanın şikayetleri, hastanın sigara kullanımı varlığı gibi durumlar raporun değerlendirilmesinde önem taşır, bu nedenle bu raporu uzmanı olan doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olur.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git