Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Aort Darlığı Nedenleri ve Belirtileri (Aort Koarktasyonu Nedir?)

Kalbin sol tarafından çıkan ve vücuda kanı götüren ana atardamarların (aorta) genellikle baş ve kol damarlarının ayrılmasından hemen sonraki bölümünde oluşan darlık aort koarktasyonu veya aort damarı darlığı olarak tanımlanır.

Aort koarktasyonu hastalığı nedir?

Kalbin sol tarafından çıkan ve vücuda kanı götüren ana atardamarların (aorta) genellikle baş ve kol damarlarının ayrılmasından hemen sonraki bölümünde oluşan darlık aort koarktasyonu veya aort damarı darlığı olarak tanımlanır. Bu daralma sonucu kan akımı kalpten vücuda gönderilirken daralmış damardan geçmek zorunda kalır. Aort koarktasyonunda darlığın bulunduğu bölgeden kalbe kadar olan bölümdeki kan basıncı genelde yüksektir ve darlıktan sonraki bölümlerde düşüktür. Kol ve bacakta tansiyon ölçülür ise bu fark kolayca anlaşılabilir.

Aort damarı darlığı tipleri

Aort darlığı bölgeye göre iki ayrı tipte değerlendirilir ve bu tipler, preductal (infantil) tipinde lezyon ductustan önce oluşur. Bu tip daralmada ductus genelde açıktır. İkinci tip, postductal (erişkin) tipinde ise darlık sol subclavian atardamarın ayrıldığı noktanın distalinde ve ductusun aortaya bağlandığı seviyededir.

Postuctal tip darlık, tüm aort darlıklarının ortalama % 75’ini oluşturmaktadır. Aort koarktasyonlu hastaların % 46’sında aort kapağı biküspittir. Bunun yanı sıra, bu hastalarda sık rastlanan diğer anomalilerin başında arkus aortanın tübüler hipoplazisi, patent duktus arteriozus (PDA) ve ventriküler septal defekt (VSD) gelir.

Aort darlığının en önemli nedeni doğumsal kalp anomalileridir ve genelde çocuklarda görülür. Erkeklerde kızlara oranla 3 kat daha fazla rastlanır. Doğumsal hastalıkların % 5-8’ini aort koarktasyonu oluşturur.

Aort damarı darlığı belirtileri

Aort damarında darlık,kalbin kanı pompalarken zorlanmasına, büyümesine ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Darlığın derecesine göre bebeklerde doğumdan kısa bir süre sonra sık nefes alıp verme, emmede güçlük, terleme gibi kalp yetmezliği bulguları meydana çıkabilir iken, darlık çok fazla değil ise şikayete sebep olmayabilir.

Şikayete neden olmayan darlıklarda tesadüfen doktor kontrollerinde kalpte üfürüm duyulması ve kasıktaki atardamardan nabız hissedilmemesi veya tansiyon yüksekliği nedeni ile meydana çıkabilir. Aort koarktasyonu çocuklarda oldukça önemli olup hiper tansiyonun en bilinen sebeplerindendir. Yüksek tansiyon olan çocuklarda bu hastalık araştırılmalıdır. Bazen hastalarda tansiyonun yükselmesine bağlı olarak baş ağrısı ve burun kanaması görülür.

Aort damarı darlığı (aort koarktasyonu) teşhisi

Aort koarktasyonu tanısı kardiyoloji uzmanının yapacağı fizik muayene ve tanısal yöntemler ile konulabilir. Aort koarktasyonunda, kollardan ölçülen tansiyon bacaklardan ölçülen tansiyondan yüksektir. Bunların dışında, ekokardiyografi hastaya yük getirmeyen oldukça kolay tanı yöntemlerinden biri iken, anjiyografi diğer anomaliler ile birlikte görülen durumlarda kolaylık sağlar.

Ayrıca, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MRG) ve 3 boyutlu görüntüleme teknikleri aort daralmasını en iyi şekilde gösterebilir. Bu tanı yöntemleri ameliyatın planlanmasında büyük kolaylıklar sağladığı gibi, özellikle tubuler darlıkların düzeyi ve uzunluğu bu tetkikler sayesinde daha kolay anlaşılmaktadır.

Aort damarı darlığı (aort koarktasyonu) tedavisi

Aort darlıklarının günümüzde uygulanan tedavisi cerrahi tedavidir. Darlık oluşmuş bir aortanın iyi bir ameliyat ile düzeltilmesi en ideal yöntemdir. Ameliyat öncesi ve sonrası uygulanan tıbbi tedavi tamamlayıcı tedavi olarak verilir. Cerrahi tedavi sırasında çocuk ve erişkin kardiyoloji uzmanının bulunması ameliyatın verimliliği açısından önemlidir. Kalp yetmezliği, hipertansiyon ve eşlik eden diğer anomaliler ve bunlara bağlı ikincil gelişen problemlerin tedavisinde çocuk (pediatrik) kardiyolog uzmanlarının önemli yeri vardır.

Yeni doğan döneminde görülen kritik stenozlarında (aort koarktasyonu ve aort kapak darlığı) olan küçük çocuklarda darlığın özelliklerine göre kateter aracılığı ile yerleştirilen balon anjiyoplasti tedavi yöntemi son yıllarda daha fazla uygulanmaktadır. Özellikle ciddi derecede kalp yetmezliği olan yeni doğanlarda, açık cerrahinin daha riskli olduğu durumlarda başvurulan yöntemdir.

Daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde yine kateter aracılığı ile darlık olan bölgeye stent adı verilen (kafes şeklindeki aletler) yerleştirilir ve darlığın açılması sağlanır. Aort darlığı az ise genelde uzun vadeli iyi sonuçlar elde edilir. Balon anjiyoplasti tedavisine ya da stent tedavisine uygun olmayan veya yapılan işlemlerin yetmediği vakalarda cerrahi yöntem ile düzeltme sağlanır.

Aort koarktasyonu tedavisinden sonra da çocuk veya erişkin kalp doktorları tarafından takip altında tutulmalıdır. Takip sürecinde, yeniden darlığın oluşup oluşmadığı ve yüksek tansiyon varlığı araştırılmalıdır. Cerrahi tedaviden sonra kalbi enfeksiyonlardan (infektif endokardit) oluşumundan korumak için sünnet, diş çekimi, diş temizliği, bademcik ameliyatı, geniz eti ameliyatı, fıtık ameliyatı ve benzeri yapılacak işlemlerden önce antibiyotik kullanılması gerekebilir. Ayrıca ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Aort diseksiyonu nedir
 2. Hipertrofik kardiyomiyopati nedir
 3. Kalp damar hastalığı nedenleri
 4. Koroner arter hastalığı nedenleri
 5. Aort kapak darlığı nedenleri

16 Yorum

 1. FATMA MELEK

  16 Şubat 2017 at 19:47

  Doktor,kapak dan birinde sorun ve üfürme var dedi,çok acil değil 1 yıl sonra kontrol gerekli dediW(sigara o gün bıraktım 4-5 kilo fazlam var 68 yaşın da bayanım????

  • Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2017 at 16:58

   Sigaraya bağlı kalp hastalığı olabilir. Damarlarda tıkanma varsa buna bağlı kalp kapaklarında bozulma oluşmuş olabilir.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 2. Gülsüm yilmaz

  14 Mayıs 2017 at 23:18

  bebeğimizde aort darlığı 4/mm dendi hamileliğin tamamlanmasına 8 hafta kaldı bu damarın genişleme şansı anne karnında mumkunmudur yada doğumdan sonramı müdahele gerektiri

  • Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2017 at 20:29

   Bu darlığın nedeni (doğumsal kalp hastalığı olan fallot teralojisine) bağlı, aort koarktasyonuna bağlı olabilir veya başka bir duruma. Eğer böyle bir durum varsa bebeğin doğması beklenebilir ya da doktorunuz durumun daha detaylı araştırılmasını isteyebilir.

   Doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir, buradan durumun ciddiyetini bilmek veya altta yatan bir durum varsa bunu ön görmek çok mümkün olmadığı için net bir şey söylemek doğru olmaz.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 3. Elif

  26 Mayıs 2017 at 22:28

  Benim kızım da da aort darlığı anlaşıldı ve bu hafta ameliyat diyor doktorumuz daha dogalı 10 gün oldu bu şekilde ameliyat geçiren bebeklerin kalbinin düzelme şansı ne kadar

  • Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2017 at 12:40

   Aort darlığı (aort stenozu) sol ventrikül çıkımında değişik seviyelerde gerçekleşebilen darlıklar dır. Aort darlıkları farklı derecelerde sınıflandırılır ve cerrahi kararı hastada görülen ya da oluşabilecek komplikasyonlara göre, hastanın belirtilerine göre karar verilir. Bu duruma neden olan başka bir bozukluk da olabilir.

   Doktorlarınız çocuğun durumunu, altta yatan nedeni, eşlik eden başka problemlerin varlığını, hastalığın tedavi edilmediği sürece oluşturabileceği komplikasyonları, ameliyatın kar ve zarar oranını göz önünde bulundurarak uygun tedavi kararını vereceklerdir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Zack

  9 Haziran 2017 at 14:22

  Benim aort damarım doğuştan sarmış.fitnessın ona karşı bir zararı olabileceğini düşünüyor musunuZ??

  • Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 19:19

   Tam olarak anlaşılmamıştır, aort damarı darmış demek istemişseniz, bir kardiyoloji veya kalp damar cerrahisi uzmanı ile görüşüp durumunuzun son olarak değerlendirilmesinin yapılması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. nilay

  15 Haziran 2017 at 18:53

  oğlum 5 yaşında tesadüf tansiyon ölçüldü sag kol 120 80 sol kol 80 60 gibi çıkıyor 6 ekime çocuk kardiyoloji randevü verdi çok tedirginim ne yapmalıyım ne gibi riskler vardır

  • Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 00:16

   Sağ kola giden kan, aorta içindeki basıncın düşmesine neden olduğundan sol koldaki kan basıncı çok az (milimetrik) seviyede düşük bulunabilir. Sağlıklı bir insanda iki kol arasındaki tansiyon farkının (büyük ya da küçük tansiyonda) 10 mmHg’yi (en fazla 15 mmHg’yi) geçmemesi gerekir. Fakat tansiyonu ölçerken kullandıkları kol kısmına göre, kolun o anki pozisyonunun doğru ölçüme uygun olup olmamasına göre, çocuğun o sırada her iki kolda ölçümler yapılırken yaptığı strese, heyecana, korkuya ve sakinliğe göre de sonuçlar değişiklik gösterebilir, ancak doktorunuzla bu durumu tekrar görüşerek gerekiyorsa ekime kadar beklemeden başka bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bunu bir de aile hekiminiz ya da çocuk doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Emine

  16 Haziran 2017 at 16:36

  Merhaba oğlum 33 günlükken aort koarktasyon uctan uca ameliyat oldu şuan 61 günlük ve tekrarlayacak diye çok korkuyorum.tekrarlarsa ne olacak tekrar ameliyatmı:( kaç yaşına kadar tekrarlama riski var acaba

  • Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 10:29

   Aort koarktasyonu doğumsal bir kalp hastalığıdır. Aortada segmentel daralmayı tanımlar, bu daralma aortun her düzeyinde olabilir. Aort koarktasyonuna başka anomaliler de eşlik edebilir, bu nedenle eşlik eden anomalilere göre tedavi ve hastalığın seyri değişiklik gösterebilir.

   Hastalığın tedavisinde perkütan ya da cerrahi yöntem uygulanabilir. Başarılı perkütan ya da cerrahi girişim sonrasında hastaların %20-%40 kadarında gelişen hipertansiyon devam edebilir, bu nedenle hipertansiyonun neden olacağı komplikasyonların önlenmesi için hastanın kontrollerinin düzenli yapılması ve tansiyon değerlerinin takip edilmesi ve kontrol altında tutulması gerekir. Hipertansiyon gelişme riski erken yaşta ameliyat edilen hastalarda daha azdır genellikle.

   Bu ameliyattan sonra gelişebilecek komplikasyonlar açısından hastanın doktor kontrollerinin takibi son derece önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 7. Gamze

  29 Haziran 2017 at 11:29

  Merhaba benim oğlum 25 günlük iken aort koarktasyon ameliyatı oldu.ameliyat başarılı geçti,şimdi oğlum 27 aylık kontrollerimize düzenli devam ettik,bir dönem doktorumuz anjiyo gerekebilir dedi fakat sonraki takiplerimizde gradiyent değeri düşmeye başlamıştı,,şimdi hiç bir belirti Yok benim gözlemime göre fakat yine de merak ediyorum kontroller ne zamana kadar devam eder ve daralmanın tekrarlama riski nedir acaba ? Bu durumda tekrarlarsa ameliyat ya da anjiyodan hangisi uygulanır ? Kaç yaşa kadar tekrarlama riski devam eder en önemlisi de bu ??

  • Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 10:25

   Aort koartasyonuna eşlik eden başka anomaliler veya bu durumla birlikte görülen sendromlar da olabilir, bu nedenle eşlik eden başka bir anomali olup olmadığına, bu durumla birlikte bulunan başka bir sendrom bulunup bulunmadığına bağlı olarak durumun seyri değişiklik gösterebilir. Doktorunuz ve ya doktorlarınız bunları da bildiği için kafanıza takılan soruları doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Doktor kontrollerini ve doktorunuzun size verdiği önerileri dikkatlice uygulamanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 8. Zeynep palamut

  16 Eylül 2017 at 22:19

  Benim doğuştan damarın darmis buda şort damarının genismesine sebep oluyormuş ameliyat olmam gerekliymis

  • Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2017 at 12:31

   Anlattığınız durum aort koarktasyonu denilen durum olabilir. Eğer durum buysa, bu durum konjenital (doğumsal) bir kalp hastalığıdır. Aort koarktasyonunda uygun tedavi yaklaşımı tartışmalı olmakla birlikte; cerrahi ve endovasküler girişimler genellikle başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Tedavisi yapılmamış olgularda komplikasyon riski vardır. Bu komplikasyonlar arasında erken başlayan koroner arter hastalığı, inme, serebrovasküler anevrizma ve aort rüptürü (aort damarı yırtılması) gibi komplikasyonlar sayılabilir.

   Buradan yönlendirme ya da vereceğiniz karar konusunda bir yorum yapmak doğru olmaz. Sonuç olarak, durumun ne olduğunu, ne derecede olduğunu, nelere yol açacağını, bu durumun sebebini en iyi doktorunuz bilmektedir. Kalp damar cerrahiniz, kardiyoloğunuz ile bu durumu daha detaylı değerlendirmeniz veya bir başka doktor ile de görüşmeniz faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git