Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Aort Darlığı Nedenleri ve Belirtileri (Aort Koarktasyonu Nedir?)

Kalbin sol tarafından çıkan ve vücuda kanı götüren ana atardamarların (aorta) genellikle baş ve kol damarlarının ayrılmasından hemen sonraki bölümünde oluşan darlık aort koarktasyonu veya aort damarı darlığı olarak tanımlanır.

Aort koarktasyonu hastalığı nedir?

Kalbin sol tarafından çıkan ve vücuda kanı götüren ana atardamarların (aorta) genellikle baş ve kol damarlarının ayrılmasından hemen sonraki bölümünde oluşan darlık aort koarktasyonu veya aort damarı darlığı olarak tanımlanır. Bu daralma sonucu kan akımı kalpten vücuda gönderilirken daralmış damardan geçmek zorunda kalır. Aort koarktasyonunda darlığın bulunduğu bölgeden kalbe kadar olan bölümdeki kan basıncı genelde yüksektir ve darlıktan sonraki bölümlerde düşüktür. Kol ve bacakta tansiyon ölçülür ise bu fark kolayca anlaşılabilir.

Aort damarı darlığı tipleri

Aort darlığı bölgeye göre iki ayrı tipte değerlendirilir ve bu tipler, preductal (infantil) tipinde lezyon ductustan önce oluşur. Bu tip daralmada ductus genelde açıktır. İkinci tip, postductal (erişkin) tipinde ise darlık sol subclavian atardamarın ayrıldığı noktanın distalinde ve ductusun aortaya bağlandığı seviyededir.

Postuctal tip darlık, tüm aort darlıklarının ortalama % 75’ini oluşturmaktadır. Aort koarktasyonlu hastaların % 46’sında aort kapağı biküspittir. Bunun yanı sıra, bu hastalarda sık rastlanan diğer anomalilerin başında arkus aortanın tübüler hipoplazisi, patent duktus arteriozus (PDA) ve ventriküler septal defekt (VSD) gelir.

Aort darlığının en önemli nedeni doğumsal kalp anomalileridir ve genelde çocuklarda görülür. Erkeklerde kızlara oranla 3 kat daha fazla rastlanır. Doğumsal hastalıkların % 5-8’ini aort koarktasyonu oluşturur.

Aort damarı darlığı belirtileri

Aort damarında darlık,kalbin kanı pompalarken zorlanmasına, büyümesine ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Darlığın derecesine göre bebeklerde doğumdan kısa bir süre sonra sık nefes alıp verme, emmede güçlük, terleme gibi kalp yetmezliği bulguları meydana çıkabilir iken, darlık çok fazla değil ise şikayete sebep olmayabilir.

Şikayete neden olmayan darlıklarda tesadüfen doktor kontrollerinde kalpte üfürüm duyulması ve kasıktaki atardamardan nabız hissedilmemesi veya tansiyon yüksekliği nedeni ile meydana çıkabilir. Aort koarktasyonu çocuklarda oldukça önemli olup hiper tansiyonun en bilinen sebeplerindendir. Yüksek tansiyon olan çocuklarda bu hastalık araştırılmalıdır. Bazen hastalarda tansiyonun yükselmesine bağlı olarak baş ağrısı ve burun kanaması görülür.

Aort damarı darlığı (aort koarktasyonu) teşhisi

Aort koarktasyonu tanısı kardiyoloji uzmanının yapacağı fizik muayene ve tanısal yöntemler ile konulabilir. Aort koarktasyonunda, kollardan ölçülen tansiyon bacaklardan ölçülen tansiyondan yüksektir. Bunların dışında, ekokardiyografi hastaya yük getirmeyen oldukça kolay tanı yöntemlerinden biri iken, anjiyografi diğer anomaliler ile birlikte görülen durumlarda kolaylık sağlar.

Ayrıca, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MRG) ve 3 boyutlu görüntüleme teknikleri aort daralmasını en iyi şekilde gösterebilir. Bu tanı yöntemleri ameliyatın planlanmasında büyük kolaylıklar sağladığı gibi, özellikle tubuler darlıkların düzeyi ve uzunluğu bu tetkikler sayesinde daha kolay anlaşılmaktadır.

Aort damarı darlığı (aort koarktasyonu) tedavisi

Aort darlıklarının günümüzde uygulanan tedavisi cerrahi tedavidir. Darlık oluşmuş bir aortanın iyi bir ameliyat ile düzeltilmesi en ideal yöntemdir. Ameliyat öncesi ve sonrası uygulanan tıbbi tedavi tamamlayıcı tedavi olarak verilir. Cerrahi tedavi sırasında çocuk ve erişkin kardiyoloji uzmanının bulunması ameliyatın verimliliği açısından önemlidir. Kalp yetmezliği, hipertansiyon ve eşlik eden diğer anomaliler ve bunlara bağlı ikincil gelişen problemlerin tedavisinde çocuk (pediatrik) kardiyolog uzmanlarının önemli yeri vardır.

Yeni doğan döneminde görülen kritik stenozlarında (aort koarktasyonu ve aort kapak darlığı) olan küçük çocuklarda darlığın özelliklerine göre kateter aracılığı ile yerleştirilen balon anjiyoplasti tedavi yöntemi son yıllarda daha fazla uygulanmaktadır. Özellikle ciddi derecede kalp yetmezliği olan yeni doğanlarda, açık cerrahinin daha riskli olduğu durumlarda başvurulan yöntemdir.

Daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde yine kateter aracılığı ile darlık olan bölgeye stent adı verilen (kafes şeklindeki aletler) yerleştirilir ve darlığın açılması sağlanır. Aort darlığı az ise genelde uzun vadeli iyi sonuçlar elde edilir. Balon anjiyoplasti tedavisine ya da stent tedavisine uygun olmayan veya yapılan işlemlerin yetmediği vakalarda cerrahi yöntem ile düzeltme sağlanır.

Aort koarktasyonu tedavisinden sonra da çocuk veya erişkin kalp doktorları tarafından takip altında tutulmalıdır. Takip sürecinde, yeniden darlığın oluşup oluşmadığı ve yüksek tansiyon varlığı araştırılmalıdır. Cerrahi tedaviden sonra kalbi enfeksiyonlardan (infektif endokardit) oluşumundan korumak için sünnet, diş çekimi, diş temizliği, bademcik ameliyatı, geniz eti ameliyatı, fıtık ameliyatı ve benzeri yapılacak işlemlerden önce antibiyotik kullanılması gerekebilir. Ayrıca ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Aort diseksiyonu nedir
 2. Hipertrofik kardiyomiyopati nedir
 3. Kalp damar hastalığı nedenleri
 4. Koroner arter hastalığı nedenleri
 5. Aort kapak darlığı nedenleri

25 Yorum

 1. Avatar

  FATMA MELEK

  16 Şubat 2017 at 19:47

  Doktor,kapak dan birinde sorun ve üfürme var dedi,çok acil değil 1 yıl sonra kontrol gerekli dediW(sigara o gün bıraktım 4-5 kilo fazlam var 68 yaşın da bayanım????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2017 at 16:58

   Sigaraya bağlı kalp hastalığı olabilir. Damarlarda tıkanma varsa buna bağlı kalp kapaklarında bozulma oluşmuş olabilir.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 2. Avatar

  Gülsüm yilmaz

  14 Mayıs 2017 at 23:18

  bebeğimizde aort darlığı 4/mm dendi hamileliğin tamamlanmasına 8 hafta kaldı bu damarın genişleme şansı anne karnında mumkunmudur yada doğumdan sonramı müdahele gerektiri

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2017 at 20:29

   Bu darlığın nedeni (doğumsal kalp hastalığı olan fallot teralojisine) bağlı, aort koarktasyonuna bağlı olabilir veya başka bir duruma. Eğer böyle bir durum varsa bebeğin doğması beklenebilir ya da doktorunuz durumun daha detaylı araştırılmasını isteyebilir.

   Doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir, buradan durumun ciddiyetini bilmek veya altta yatan bir durum varsa bunu ön görmek çok mümkün olmadığı için net bir şey söylemek doğru olmaz.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 3. Avatar

  Elif

  26 Mayıs 2017 at 22:28

  Benim kızım da da aort darlığı anlaşıldı ve bu hafta ameliyat diyor doktorumuz daha dogalı 10 gün oldu bu şekilde ameliyat geçiren bebeklerin kalbinin düzelme şansı ne kadar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2017 at 12:40

   Aort darlığı (aort stenozu) sol ventrikül çıkımında değişik seviyelerde gerçekleşebilen darlıklar dır. Aort darlıkları farklı derecelerde sınıflandırılır ve cerrahi kararı hastada görülen ya da oluşabilecek komplikasyonlara göre, hastanın belirtilerine göre karar verilir. Bu duruma neden olan başka bir bozukluk da olabilir.

   Doktorlarınız çocuğun durumunu, altta yatan nedeni, eşlik eden başka problemlerin varlığını, hastalığın tedavi edilmediği sürece oluşturabileceği komplikasyonları, ameliyatın kar ve zarar oranını göz önünde bulundurarak uygun tedavi kararını vereceklerdir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Avatar

  Zack

  9 Haziran 2017 at 14:22

  Benim aort damarım doğuştan sarmış.fitnessın ona karşı bir zararı olabileceğini düşünüyor musunuZ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 19:19

   Tam olarak anlaşılmamıştır, aort damarı darmış demek istemişseniz, bir kardiyoloji veya kalp damar cerrahisi uzmanı ile görüşüp durumunuzun son olarak değerlendirilmesinin yapılması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  nilay

  15 Haziran 2017 at 18:53

  oğlum 5 yaşında tesadüf tansiyon ölçüldü sag kol 120 80 sol kol 80 60 gibi çıkıyor 6 ekime çocuk kardiyoloji randevü verdi çok tedirginim ne yapmalıyım ne gibi riskler vardır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 00:16

   Sağ kola giden kan, aorta içindeki basıncın düşmesine neden olduğundan sol koldaki kan basıncı çok az (milimetrik) seviyede düşük bulunabilir. Sağlıklı bir insanda iki kol arasındaki tansiyon farkının (büyük ya da küçük tansiyonda) 10 mmHg’yi (en fazla 15 mmHg’yi) geçmemesi gerekir. Fakat tansiyonu ölçerken kullandıkları kol kısmına göre, kolun o anki pozisyonunun doğru ölçüme uygun olup olmamasına göre, çocuğun o sırada her iki kolda ölçümler yapılırken yaptığı strese, heyecana, korkuya ve sakinliğe göre de sonuçlar değişiklik gösterebilir, ancak doktorunuzla bu durumu tekrar görüşerek gerekiyorsa ekime kadar beklemeden başka bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bunu bir de aile hekiminiz ya da çocuk doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  Emine

  16 Haziran 2017 at 16:36

  Merhaba oğlum 33 günlükken aort koarktasyon uctan uca ameliyat oldu şuan 61 günlük ve tekrarlayacak diye çok korkuyorum.tekrarlarsa ne olacak tekrar ameliyatmı:( kaç yaşına kadar tekrarlama riski var acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 10:29

   Aort koarktasyonu doğumsal bir kalp hastalığıdır. Aortada segmentel daralmayı tanımlar, bu daralma aortun her düzeyinde olabilir. Aort koarktasyonuna başka anomaliler de eşlik edebilir, bu nedenle eşlik eden anomalilere göre tedavi ve hastalığın seyri değişiklik gösterebilir.

   Hastalığın tedavisinde perkütan ya da cerrahi yöntem uygulanabilir. Başarılı perkütan ya da cerrahi girişim sonrasında hastaların %20-%40 kadarında gelişen hipertansiyon devam edebilir, bu nedenle hipertansiyonun neden olacağı komplikasyonların önlenmesi için hastanın kontrollerinin düzenli yapılması ve tansiyon değerlerinin takip edilmesi ve kontrol altında tutulması gerekir. Hipertansiyon gelişme riski erken yaşta ameliyat edilen hastalarda daha azdır genellikle.

   Bu ameliyattan sonra gelişebilecek komplikasyonlar açısından hastanın doktor kontrollerinin takibi son derece önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 7. Avatar

  Gamze

  29 Haziran 2017 at 11:29

  Merhaba benim oğlum 25 günlük iken aort koarktasyon ameliyatı oldu.ameliyat başarılı geçti,şimdi oğlum 27 aylık kontrollerimize düzenli devam ettik,bir dönem doktorumuz anjiyo gerekebilir dedi fakat sonraki takiplerimizde gradiyent değeri düşmeye başlamıştı,,şimdi hiç bir belirti Yok benim gözlemime göre fakat yine de merak ediyorum kontroller ne zamana kadar devam eder ve daralmanın tekrarlama riski nedir acaba ? Bu durumda tekrarlarsa ameliyat ya da anjiyodan hangisi uygulanır ? Kaç yaşa kadar tekrarlama riski devam eder en önemlisi de bu ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 10:25

   Aort koartasyonuna eşlik eden başka anomaliler veya bu durumla birlikte görülen sendromlar da olabilir, bu nedenle eşlik eden başka bir anomali olup olmadığına, bu durumla birlikte bulunan başka bir sendrom bulunup bulunmadığına bağlı olarak durumun seyri değişiklik gösterebilir. Doktorunuz ve ya doktorlarınız bunları da bildiği için kafanıza takılan soruları doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Doktor kontrollerini ve doktorunuzun size verdiği önerileri dikkatlice uygulamanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 8. Avatar

  Zeynep palamut

  16 Eylül 2017 at 22:19

  Benim doğuştan damarın darmis buda şort damarının genismesine sebep oluyormuş ameliyat olmam gerekliymis

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2017 at 12:31

   Anlattığınız durum aort koarktasyonu denilen durum olabilir. Eğer durum buysa, bu durum konjenital (doğumsal) bir kalp hastalığıdır. Aort koarktasyonunda uygun tedavi yaklaşımı tartışmalı olmakla birlikte; cerrahi ve endovasküler girişimler genellikle başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Tedavisi yapılmamış olgularda komplikasyon riski vardır. Bu komplikasyonlar arasında erken başlayan koroner arter hastalığı, inme, serebrovasküler anevrizma ve aort rüptürü (aort damarı yırtılması) gibi komplikasyonlar sayılabilir.

   Buradan yönlendirme ya da vereceğiniz karar konusunda bir yorum yapmak doğru olmaz. Sonuç olarak, durumun ne olduğunu, ne derecede olduğunu, nelere yol açacağını, bu durumun sebebini en iyi doktorunuz bilmektedir. Kalp damar cerrahiniz, kardiyoloğunuz ile bu durumu daha detaylı değerlendirmeniz veya bir başka doktor ile de görüşmeniz faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  Şükrü ozdendibi

  1 Ekim 2017 at 22:11

  Bebeğimin kalpte damarlarda biri ters ve bunu karşılayan oda da ters miş bu nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ekim 2017 at 22:14

   Bahsettiğiniz durum ”büyük arter transpozisyonu” denilen durum olabilir.

   Büyük arterlerin ters olması (BAT), kalpten kanı vücudun diğer bölümlerine taşıyan iki büyük kan damarının (aort ve pulmoner damarlar) yer değiştirdiği bir kalp kusurudur. BAT doğumsal kalp hastalıklarının %5-7’sini oluşturur. Morarmalı kalp anomalileri içinde fallot tetralojisinden sonra ikinci sırada yer alır. Bu kusurun diyabetik annelerin bebeklerinde rastlanma olasılığı normal annelere oranla daha yüksektir. Bu durum nadiren bir sendromla veya ekstrakardiyak bir anormallik ile ilişkili olabilir. Bu anormallikler arasında ventriküler septal defekt, sol ventrüküler çıkış yolu obstrüksiyonu, aortik ark anormallikleri gibi kardiyak anormallikler sayılabilir. BAT ile başka doğumsal kalp anormallikleri de birlikte görülebilir.

   Altta verilen linkten büyük arter transpozisyonu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/buyuk-kalp-damarlarinin-ters-olmasi-buyuk-arter-transpozisyonu-nedir/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Berat RTA

  31 Ekim 2017 at 03:05

  Merhabalar, Babam 2 ay önce kalp krizi geçirdi doktor aort damarı %99 kapalı dedi, Amerikan malı yağlı stent taktığını söyledi. Stentlerin kapanma ihtimali var mı acaba? Ortalama stent ömürleri ne kadardır? Bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyiz? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2017 at 12:14

   Aort damarının tıkanması ateroskleroza bağlı olabilir. Ateroskleroz, arterlerde ateriosklerotik plaklar ve trombozlarla karakterize bir ileri yaş hastalığıdır. Hastalık özellikle erkeklerde 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Daha sıklıkla büyük arterleri tutar (sıklıkla abdominal aorta, iliak ve popliteal arter tutulur).

   KALP KRİZİ: Kalbi besleyen ve koroner arter adı verilen damarların tıkanması veya spazmı sonucu oluşur. Damar tıkanıklığı, kan akımının bozulmasına neden olarak kalp kaslarının oksijenlenmesini ve besleyici maddelerin ulaşmasını engeller. Bu da kalp kaslarının ölümüne neden olur (kalp krizine neden olur).

   KORONER STENT: Balon işlemiyle açılan damarın tekrar daralma ihtimalinin azalması için damar duvarına takılan ve çok ince metalik tellerden örülmüş silindirik bir kafes olarak tanımlanabilir.

   KORONER STENT TÜRLERİNE GELİNCE; ilaç kaplı stent, metal stent, vücutta eriyebilen stent gibi türleri vardır.

   Metal stent takılan hastaların ortalama %12-15’inde 1 yıl sonunda tekrar işlem gerekebilmektedir. İlaç kaplı stentlerde bu oran %5-8 civarlarında seyretmektedir. İlaçlı stentler damarın yeniden daralma riskini ilaçsız stentlere göre azaltırlar, ancak hiç bir zaman %100 daralmayacak denilemez.

   Babanıza uygulanan stent ilaç kaplı stent olabilir. Amerika’da yapılan koroner girişimlerin %90’ından fazlasında ilaçlı stentler kullanıldığı bilinmektedir.

   Stent tedavisi uygulandıktan sonra zamanla stentlerde tekrar daralma veya tıkanma olması önemli bir sorundur. Bu daralma ya da tıkanma sıklıkla stent takıldıktan sonraki 3-12 ay arasında görülür. Stentlerde daralma ya da tıkanma kendini genellikle göğüs ağrısı şeklinde belli ederken, yaklaşık %10 hastada ise kalp krizi olarak kendini gösterir. Bazı hastalıklar ya da durumlar stenlerin tekrar tıkanmasına veya daralmasına zemin hazırlarlar (örn. şeker hastalığı, sigara kullanımının devam etmesi, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, aynı damara birden fazla stent uygulanması, ince ve uzun damarlara stent uygulanması, By-pass damarlarına uygulanan stentler gibi).

   KORONER STENT UYGULANAN HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİ:

   Stent tedavisi uygulanan kişilerde üstte bahsi geçen hastalıklardan veya durumlardan herhangi biri veya birkaçı varsa, bu hastalıkların uygun tedavisi ve riskli durumlardan kaçınmak stentlerin daha uzun açık kalmasını sağlar.

   Mümkün olduğunca stresin azaltılması

   Fazla kiloların verilmesi

   Düzenli yürüyüş ve/veya egzersiz yapmak

   Sigarayı kesinlikle bırakmak

   Göğüs ağrısını tetikleyebilecek çok soğuk havalarda dikkatli olmak, yemeklerden sonra (tok karnına) ağır işlerden kaçınmak, bunlar gibi koruyucu yöntemlere dikkat edildiğinde stentlerin daha uzun açık kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

   Doktorunuzun tarif ettiği aralıklarla kontrollerinizi ve varsa önerilerini dikkat etmeniz önemlidir. Kalp krizi geçirdiği için ne kadar yürüyüş yapabilir, nasıl sporları tercih edebilir bunlar hakkında mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız ve hangi tür egzersize başlarsanız başlayın, azdan başlayarak yavaş yavaş arttırarak uygulamaya çalışın veya bir fizik tedavi uzmanından egzersizler hakkında bilgi alın, çünkü kalp ile ilgili problemleri olan kişilerin gelişi güzel egzersiz yapması uygun olmaz. Sağlıklı beslenme korunmada olmazsa olmazlardan dır, bu nedenle bu konuda bir diyetisyen yardımı da almalısınız.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 11. Avatar

  sibel

  3 Kasım 2017 at 11:55

  merhabalar 1,5 aylık yiğenim var kalbinde 2 delik olduğunu ve aort damarında daralma olduğu söylediler. ameliyat gerekli dediler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2017 at 23:56

   Anlattığınız durum aort koarktasyonu olabilir. Aort koarktasyonu olan çocuklarda beraberinde ventriküler septal defekt ve patent duktus arteriozus denilen kalp defektleri bulunabilir. Aort koarktasyonu daha başka konjenital kardiyak anomaliler ile birliktelik gösterebilir. Eğer durum buysa doktorunuz uygun zamanda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 12. Avatar

  Merve

  10 Kasım 2017 at 19:16

  İyi günler bende %31 darlık %45basinc vardı stent takıldı ve yarıya indi benim ciddi bir kuartasyon mu doktorum kalbinde bir sıkıntı yok diyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2017 at 01:46

   Aort koarktasyonu 3. sıklıkta görülen doğumsal kalp hastalığıdır. Uygun yapılmaz ise hastaların %60’ından fazlası bu duruma bağlı komplikasyonlar nedeniyle yaşamın ileri ki yıllarında (ortalama 30 yaşları ve sonrası gibi) kaybedilir. Bu nedenle düzeltme tedavisi ve gelişen komplikasyonların takibi ve uygun tedavileri önemlidir.

   Doktor takibinizi, doktorunuzun önerilerini, tedavilerinizi dikkat etmenizde fayda vardır. Bu hastalarda en sık gelişen komplikasyon hipertansiyondur. Girişimsel işlemden sonra yıllar içinde kardiyovasküler sorunlar gelişebilir.

   Doktorunuz gerek kalırsa cerrahi tedavi de uygulayabilir. Takiplerini ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 13. Avatar

  Turgay

  18 Eylül 2019 at 13:45

  Allah herkese şifa versin 39yasindayim tersine benim aort 48mm genişlemiş ama 5yildir aynı duruyor böyle durumda olan varmı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git