A

Aort Kapak Yetmezliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Aort yetmezliği bir şikayete neden olmayabilir; bazen rutin muayeneler sırasında doktor sternumun (hançer kemiği) solunda göğüs duvarı önünde bir üfürüm (anormal kalp sesi) duyulduğunda fark edilir.

Aort yetmezliği nedir?

Aort yetmezliği (AY), aort kapak yaprakçıklarında, aort kökünde ya da her ikisinde birlikte meydana gelen patolojik değişiklikler sonucu ortaya çıkar.

Aort yetmezliği neden olur?

 • Aort kapağının uygun şekilde kapanmaması, kapağın üç değil iki yaprakçıktan oluştuğu doğumsal bir anormalliğe bağlı olabilir.
 • Kapak yaprakçıkları infektif endokardit (kalbin iç yüzünü döşeyen zarın iltihabı) sonucunda hasar görebilir ve buna bağlı aort yetmezliği gelişebilir.
 • Uzun süreli (kronik) hipertansiyon bazen aort kökünün genişlemesine ve böylece kapağın gerektiği gibi kapanmamasına neden olarak aort yetmezliğine yol açabilir.
 • Aort yetmezliği, ankilozan spondilit (omurga romatizması) ve bağ dokularının konjenital bir hastalığı olan Marfan sendromu ile de ilişkilidir.
 • Günümüzde eskisi kadar sık görülmeyen romatizmal ateş hastalığı da aort kapağa zarar verebilir; bu gibi bir durumda da aort stenozu (aort kapağının daralması) ve aort kapak yetmezliği bir arada görülebilir.
 • Tedavisi yapılmamış sifiliz enfeksiyonu kaynaklı da aort yetmezliği gelişebilir.

Aort yetmezliği belirtileri

Aort yetmezliği bir şikayete neden olmayabilir; bu durum bazen rutin muayeneler sırasında doktor sternumun (hançer kemiği) solunda göğüs duvarı önünde bir üfürüm (anormal kalp sesi) duyulduğunda fark edilir. Kalp sol ventriküle kanın geri kaçışını, sol ventrikül hipertrofisi (kas kalınlaşması) ve dilatasyonu (balonlaşma) sonunda kalp yetersizliğine götürene kadar daha güçlü çarparak kompanse eder; bu durum soluk alma güçlüğüne ve ödeme (akciğerde sıvı birikimine) yol açar.

Diğer belirtiler arasında genellikle sırtüstü yatmayla ortaya çıkan nefes darlığı, karın ağrısı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi belirtiler de bulunabilir. Daha az hastada bayılma ve özellikle gece göğüs ağrısı olabilir.

Aort yetmezliği teşhisi

Aort yetmezliğinin teşhisi için bir göğüs röntgeni, EKG (kalbin elektriksel aktivitesinin ölçülmesi) ve ekokardiyografi (kalp yapılarının, kalpten gelen ses dalgalarının yansıma paterninin ölçülmesi ile görüntülenmesi) gibi tetkikler yapılabilir. Yetmezliğin düzeyini değerlendirmek için bazen bir kardiyak kateter kullanılır.

Aort yetmezliği tedavisi

Aort yetmezliği tedavisinde eğer hastada romatizmal kalp hastalığı varsa bunun kontrol altında tutulması için düzenli takip ve uygun tedavi, endokardit gelişmesini önlemek için gereken durumlarda uygun tedavi ve kalp yetmezliğinin tedavisi gibi yöntemler uygulanır. Sonunda, kalbin hasarlı kapağını değiştirmek için kalp kapak ameliyatı (kapak onarımı ya da kapak değişimi) gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kapak hastalığı nedir ve neden olur
 2. Kalp teklemesi nedir ve neden olur
 3. Aort kapak değişimi nedir ve nasıl yapılır
 4. Aort kapak darlığı nedir ve neden olur
 5. Kalp yetmezliği neden olur

6 Yorum

 1. ZEYNEP

  26 Şubat 2016 at 18:22

  Merhaba, benim 15 yıl önce aort kapağım değiştirildi ve bioprotez kapak takıldı. Doğum yaptım ve 25. haftadan sonra sonra yüksek gradiyanttan bahsedildi.

  • Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 12:17

   Bu sonuçları uzmanı olan doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olur. Kalp ameliyatı geçirmiş ya da ciddi kalp hastalıkları olan kadınlarda hamilelik, doğum gibi önemli durumlar hastalığı şiddetlendirebilir. Bu hastaların doktor kontrolü altında bu süreçleri geçirmeleri gerekir.

   Bunu daha önce sizin ameliyatınızı yapan doktorun değerlendirmesi gerekebilir. Yapılan kapak değişimine göre bazı kapak değişimleri 2-10 yıl sonra tekrarlanması gerekir. 15 yıl süresince kapak değişimi yapılmamış ise zaten kapağın değişim zamanı gelmiş veya geçmiş olabilir. Daha önce ameliyatı yapan doktor ile görüşme imkanınız varsa o doktor ile görüşmenizde fayda vardır. Çünkü nasıl bir ameliyat yapıldığını, nasıl bir kapak kullandığını doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Nihal

  3 Mart 2017 at 23:54

  Merhaba 38 yaşındayım ve 9 ay once kalp krizi geçirdim anjio oldum ama stent takılmadı taburcu olduktan 3 gün sonra tekrar rahatsızlandım ve ikinci kez anjio oldum stent takıldı kalbimde sürekli hissettiğim ağrılarım var bunların normal beklenen ağrılar olduğu söylendi bir hafta önce yine ağrım oldu yapılan tahlilde değerlerin anormal olduğu tekrar anjio yapılabileceği söylendi sonraki tahlilde tam zıddı değerler çıktı doktorlarda çok şaşırdı neyse konuyu çok uzattım ben sırtüstü yatınca çok ağrım oluyor kalbim çok şiddetli atıyor nerdeyse sesini ben duyuyorum kafamın içind e gibi nette araştırırken bunun önemli bir sorun olduğunu gördüm hastalıktan sonra psikolojim çok bozuldu artik herşeyi sorun ediyorum sizce benmi abartıyorum

  • Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 01:19

   Sonuç olarak girişimsel de olsa tekrar tekrar cerrahi operasyon geçirmişsiniz, kalp atışlarının çok yoğun hissedilmesi hiç bir operasyon geçirmemiş kişilerde tabii ki, ciddi bir sorun yaratabilir fakat sizin yaşadığınız durumda geçirdiğiniz operasyon, uygulanan anestezi ve benzeri kaynaklı da olabilir.

   Bu konuda buradan iyidir ya da kötüdür demek zordur, çünkü altta yatan başka hastalıkların varlığının olup olmadığı (şeker hastalığı, ateroskleroz ve benzeri) gibi faktörler de durumu değiştirebilir.

   Ayrıca yaş, aile öyküsü, kilo problemi, sigara kullanımı varlığı, kolesterol varlığı, varisli damarların olması gibi birçok faktör durumun ne olduğunu veya olmadığını değiştirebilir.

   Doktorlarınız ile irtibatınızı kesmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 3. Mustafa Kemal

  10 Ağustos 2017 at 10:09

  Ben 16 yaşındayım aort yetmezliğim var.Kalp kapağı değişcekmiş.kalp kapağı değiştiğinde illerki yaşamımı nasıl etkiler?Ne gibi sonuçlar olur? Anlatırsananız sevinirim.Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 00:35

   Kalp kapak replasmanında (değişiminde) biyoprotezler ve mekanik kapaklar kullanılır. Biyoprotezler erken kalsifik dejenerasyon nedeniyle kısa ömürlü olmaktadır. Mekanik kapaklar ise uzun ömürlü olmalarına karşın tromboembolik komplikasyonlardan dolayı antikoagülan (kan sulandırıcı ilaç) kullanımı gerektirmektedir. Kullanılan kapak ve uygulanan ameliyat tekniğine göre ameliyatın komplikasyonları ve ileri dönemlerde yaşamı nasıl etkileyeceği değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz uygulanacak yönteme göre gerekli bilgileri verecektir. Ameliyat sonrası zaten düzenli kontroller ve izlem gerekecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git