A

Aort Kapak Yetmezliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Aort yetmezliği bir şikayete neden olmayabilir; bazen rutin muayeneler sırasında doktor sternumun (hançer kemiği) solunda göğüs duvarı önünde bir üfürüm (anormal kalp sesi) duyulduğunda fark edilir.

Aort yetmezliği nedir?

Aort yetmezliği (AY), aort kapak yaprakçıklarında, aort kökünde ya da her ikisinde birlikte meydana gelen patolojik değişiklikler sonucu ortaya çıkar.

Aort yetmezliği neden olur?

 • Aort kapağının uygun şekilde kapanmaması, kapağın üç değil iki yaprakçıktan oluştuğu doğumsal bir anormalliğe bağlı olabilir.
 • Kapak yaprakçıkları infektif endokardit (kalbin iç yüzünü döşeyen zarın iltihabı) sonucunda hasar görebilir ve buna bağlı aort yetmezliği gelişebilir.
 • Uzun süreli (kronik) hipertansiyon bazen aort kökünün genişlemesine ve böylece kapağın gerektiği gibi kapanmamasına neden olarak aort yetmezliğine yol açabilir.
 • Aort yetmezliği, ankilozan spondilit (omurga romatizması) ve bağ dokularının konjenital bir hastalığı olan Marfan sendromu ile de ilişkilidir.
 • Günümüzde eskisi kadar sık görülmeyen romatizmal ateş hastalığı da aort kapağa zarar verebilir; bu gibi bir durumda da aort stenozu (aort kapağının daralması) ve aort kapak yetmezliği bir arada görülebilir.
 • Tedavisi yapılmamış sifiliz enfeksiyonu kaynaklı da aort yetmezliği gelişebilir.

Aort yetmezliği belirtileri

Aort yetmezliği bir şikayete neden olmayabilir; bu durum bazen rutin muayeneler sırasında doktor sternumun (hançer kemiği) solunda göğüs duvarı önünde bir üfürüm (anormal kalp sesi) duyulduğunda fark edilir. Kalp sol ventriküle kanın geri kaçışını, sol ventrikül hipertrofisi (kas kalınlaşması) ve dilatasyonu (balonlaşma) sonunda kalp yetersizliğine götürene kadar daha güçlü çarparak kompanse eder; bu durum soluk alma güçlüğüne ve ödeme (akciğerde sıvı birikimine) yol açar.

Diğer belirtiler arasında genellikle sırtüstü yatmayla ortaya çıkan nefes darlığı, karın ağrısı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi belirtiler de bulunabilir. Daha az hastada bayılma ve özellikle gece göğüs ağrısı olabilir.

Aort yetmezliği teşhisi

Aort yetmezliğinin teşhisi için bir göğüs röntgeni, EKG (kalbin elektriksel aktivitesinin ölçülmesi) ve ekokardiyografi (kalp yapılarının, kalpten gelen ses dalgalarının yansıma paterninin ölçülmesi ile görüntülenmesi) gibi tetkikler yapılabilir. Yetmezliğin düzeyini değerlendirmek için bazen bir kardiyak kateter kullanılır.

Aort yetmezliği tedavisi

Aort yetmezliği tedavisinde eğer hastada romatizmal kalp hastalığı varsa bunun kontrol altında tutulması için düzenli takip ve uygun tedavi, endokardit gelişmesini önlemek için gereken durumlarda uygun tedavi ve kalp yetmezliğinin tedavisi gibi yöntemler uygulanır. Sonunda, kalbin hasarlı kapağını değiştirmek için kalp kapak ameliyatı (kapak onarımı ya da kapak değişimi) gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kapak hastalığı nedir ve neden olur
 2. Kalp teklemesi nedir ve neden olur
 3. Aort kapak değişimi nedir ve nasıl yapılır
 4. Aort kapak darlığı nedir ve neden olur
 5. Kalp yetmezliği neden olur

14 Yorum

 1. ZEYNEP

  26 Şubat 2016 at 18:22

  Merhaba, benim 15 yıl önce aort kapağım değiştirildi ve bioprotez kapak takıldı. Doğum yaptım ve 25. haftadan sonra sonra yüksek gradiyanttan bahsedildi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 12:17

   Bu sonuçları uzmanı olan doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olur. Kalp ameliyatı geçirmiş ya da ciddi kalp hastalıkları olan kadınlarda hamilelik, doğum gibi önemli durumlar hastalığı şiddetlendirebilir. Bu hastaların doktor kontrolü altında bu süreçleri geçirmeleri gerekir.

   Bunu daha önce sizin ameliyatınızı yapan doktorun değerlendirmesi gerekebilir. Yapılan kapak değişimine göre bazı kapak değişimleri 2-10 yıl sonra tekrarlanması gerekir. 15 yıl süresince kapak değişimi yapılmamış ise zaten kapağın değişim zamanı gelmiş veya geçmiş olabilir. Daha önce ameliyatı yapan doktor ile görüşme imkanınız varsa o doktor ile görüşmenizde fayda vardır. Çünkü nasıl bir ameliyat yapıldığını, nasıl bir kapak kullandığını doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Nihal

  3 Mart 2017 at 23:54

  Merhaba 38 yaşındayım ve 9 ay once kalp krizi geçirdim anjio oldum ama stent takılmadı taburcu olduktan 3 gün sonra tekrar rahatsızlandım ve ikinci kez anjio oldum stent takıldı kalbimde sürekli hissettiğim ağrılarım var bunların normal beklenen ağrılar olduğu söylendi bir hafta önce yine ağrım oldu yapılan tahlilde değerlerin anormal olduğu tekrar anjio yapılabileceği söylendi sonraki tahlilde tam zıddı değerler çıktı doktorlarda çok şaşırdı neyse konuyu çok uzattım ben sırtüstü yatınca çok ağrım oluyor kalbim çok şiddetli atıyor nerdeyse sesini ben duyuyorum kafamın içind e gibi nette araştırırken bunun önemli bir sorun olduğunu gördüm hastalıktan sonra psikolojim çok bozuldu artik herşeyi sorun ediyorum sizce benmi abartıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 01:19

   Sonuç olarak girişimsel de olsa tekrar tekrar cerrahi operasyon geçirmişsiniz, kalp atışlarının çok yoğun hissedilmesi hiç bir operasyon geçirmemiş kişilerde tabii ki, ciddi bir sorun yaratabilir fakat sizin yaşadığınız durumda geçirdiğiniz operasyon, uygulanan anestezi ve benzeri kaynaklı da olabilir.

   Bu konuda buradan iyidir ya da kötüdür demek zordur, çünkü altta yatan başka hastalıkların varlığının olup olmadığı (şeker hastalığı, ateroskleroz ve benzeri) gibi faktörler de durumu değiştirebilir.

   Ayrıca yaş, aile öyküsü, kilo problemi, sigara kullanımı varlığı, kolesterol varlığı, varisli damarların olması gibi birçok faktör durumun ne olduğunu veya olmadığını değiştirebilir.

   Doktorlarınız ile irtibatınızı kesmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 3. Mustafa Kemal

  10 Ağustos 2017 at 10:09

  Ben 16 yaşındayım aort yetmezliğim var.Kalp kapağı değişcekmiş.kalp kapağı değiştiğinde illerki yaşamımı nasıl etkiler?Ne gibi sonuçlar olur? Anlatırsananız sevinirim.Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 00:35

   Kalp kapak replasmanında (değişiminde) biyoprotezler ve mekanik kapaklar kullanılır. Biyoprotezler erken kalsifik dejenerasyon nedeniyle kısa ömürlü olmaktadır. Mekanik kapaklar ise uzun ömürlü olmalarına karşın tromboembolik komplikasyonlardan dolayı antikoagülan (kan sulandırıcı ilaç) kullanımı gerektirmektedir. Kullanılan kapak ve uygulanan ameliyat tekniğine göre ameliyatın komplikasyonları ve ileri dönemlerde yaşamı nasıl etkileyeceği değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz uygulanacak yönteme göre gerekli bilgileri verecektir. Ameliyat sonrası zaten düzenli kontroller ve izlem gerekecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. ilhami düzenli

  24 Kasım 2017 at 08:32

  merhaba,annem 84 yaşında daha önce(8 yıl) mitral kapak protezi takıldı ve by pass oldu.son zamanlardaki halsizlik nefes darlığı ve azda olsa göğüs ağrısı için kardiyoloğa gittik bu sefer aort kapağınında darlandığı,bozulduğu söylendi hastanın önceki operasyonu ve yaşı itibarı ile yeni bir ameliyatı göze alamıyoruz.acaba bundan sonraki yaşamını biraz daha rahat geçirebilmesi için neler yapmasi,hangi ilacı kullanmasını tavsiye edersiniz selamlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2017 at 12:42

   Bu yaşlarda daha önce operasyonlar geçirmiş, kalp işlevleri tekrar bozulmuş bir hasta için ancak hastanın tedavilerini ve takibini yapan doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur.

   İnternet üzerinden bir tedavi önermek mümkün değildir.

   Doktorunuzla görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 5. AAAAAA

  24 Aralık 2017 at 11:00

  Merhaba benim sevgilim 16 yaşında (kız) doğuştan bu hastalığa sahip ama kalp sıkışmaları cok arttı oldugunda nefes alamıyormuş gözleri kapanıyormus aşırı derecede acıyormuş ölücek gibi hissediyorum dayanamıyorum diyor düzenli gittiği bi doktor varmış ama surekli aynı şeyler deniliniyormuş gözle görülür bi tedavi olmuyormuş tabiri caizse geçiştiriliyor gibi birşey nerdeyse ama nerdeyse her gün aynı şey oluyor artık oda çok korkuyor bende cok korkuyorum pek uzun yaşayamacağını düşünüyor ama ben buna inanmıyorum yani bi yolu olmalı ne yapmamız gerek sizce doğru olan tedavi ne duruma göre değişir falan diyebilirsinizde aklınızda teori bile varsa söyleyin ne yapmamız gerek buna nasıl engel olabiliriz bilgilendirebilirseniz sevinirim iyi günler kolay gelsin…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2017 at 22:56

   Aort kapak yetmezliğinin altta yatan nedenleri vardır. Nedenlerine göre tedavisinin nasıl yapılacağı, tedavisinin olup olmadığı değişiklik gösterebilir.

   KALP KAPAKÇIKLARINA BAĞLI AORT YETMEZLİĞİ NEDENLERİ:

   * Romatizmal ateş
   * Doğumsal biküspit aort kapak
   * İnfektif aort
   * Geniş ventriküler septal defekt
   * Travma
   * Miksomatöz değişiklikler
   * Sistemik bağ doku hastalıkları.

   AORT KÖKÜNE BAĞLI AORT YETMEZLİĞİ EDENLERİ:

   * Dejeneratif dilatasyon
   * Marfan sendromu
   * Behçet hastalığı
   * Aort diseksiyonu
   * Sistemik hipertansiyon
   * Ateroskleroz
   * Aortit.

   Sizin arkadaşınızın durumu biküspit aorta durumu da olabilir, çünkü bu durum doğumsal bir anomalidir.

   Biküspit aort kapağı, aort kapağının üç yaprakçık yerine iki yaprakçıklı olduğu anomalidir ve doğumsal (konjenital) kalp hastalıkları arasında oldukça sık görülenidir. Bu durum çocukluk çağında genellikle çok fazla şikayete neden olmamasına rağmen kapağın ilerleyici fibrozis ve kalsifikasyonu ile erişkin yaşlarda kapak disfonksiyonuna (kapakta işlev bozukluğuna) neden olabilmektedir. Bu durumla birlikte başka anomaliler de bulunabilir. Biküspit aort kapaklı küçük çocukların çoğunda kapak işlev bozukluğu saptanmazken zamanla aort darlığı ve aort yetmezliği sıklığı artar. Gereken durumlarda duruma uygun cerrahi girişimler uygulanabilir.

   Tabii sizdeki durumun bu olduğu net değildir. bu sadece olasılıktır. Marfan sendromu da olabilir.

   Buradan bu konuda net bir bilgi vermek zordur, çünkü durumun ne olduğunu tam olarak bilmek mümkün değildir. Doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olur. Aort kapak değişimi yapılabilen aort kapak hastalıkları vardır, belki sizin için de bu tür ihtimaller bulunabilir, bunu da en iyi doktorunuz bilecektir, bu nedenle doktorunuza ne yapılabileceği hakkında danışmanız uygun olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. medine

  1 Mart 2018 at 08:46

  Slm gunaydin bi sorum olucak benimde dogustan gelen vsd kucuk p.kalp deligi var 24 yasindayum bu zamana kadar aort yetmeZligi yada Baska kapak yetmezligi olusmadi olusabilirmi su an hayatimi etkilemiyor 1 dogum yaptim sorunsuz gecti Dr.dogum yapabilirsin dedi ama Ben korkuyorum bu sekilde kalabilirmi bana ne gibi kombilikasyonu olur simdiden tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2018 at 15:30

   Bunu takibinizi yapan doktorunuz tabii ki daha iyi bilmektedir. Bu nedenle doktor kontrollerinize gittiğinizde daha sonra neler olabileceğini, bir doğum daha yapıp yapmamanız konusundaki fikrinin ne olduğunu doktorunuza danışmanız daha uygun olur. Sonuç olarak kalbin şu an kalp fonksiyonlarının ne durumda olduğunu en iyi takibininizi yapan doktorunuz bilmektedir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Hüseyin

  12 Mart 2018 at 00:16

  İyi gunler ben askerdeyken uzmanlik basvurusunda bulunurken aortik kapak yetmezliği teşhisi konuldu ve uzman olamadim ama her hangi birsey solemediler hastaneden bunun saglima bi zarari var mi doktora gitmelimiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 11:57

   AORT KAPAK YETMEZLİĞİ, kalp kasının kasılıp sonra gevşemesi sırasında aort kapak yaprakçıklarının kapak orfisini kapamaması sonucu kan akımında geri kaçış olması durumudur.

   AORT KAPAK YETMEZLİĞİNE romatizmal kalp hastalığı, kapak yaprakçıklarının bükülüp dönmesi, kistik media nekrozu sonucu anuller-ektazi gibi durumlar sebep olabilir. Yine, arteriyo-skleroz, sifilitik aortitis, romatoid artrit, Ankilozan spondilit, travma, mukoid dejenerasyon, hipertansiyon gibi nedenler de aort kapak yetmezliğine neden olabilir.

   40’lı yaşlara kadar aort kapaktaki kanın geri kaçış durumu asemptomatik kalabilir (bir belirti göstermeyebilir/şikayete neden olmayabilir). Genellikle ilk belirti çarpıntı ve egzersiz ile artan nefes darlığıdır. İstirahat sırasında ve bradikardi durumunda göğüs ağrıları olabilir, bayılmalar, karın ağrısı, terleme ve şok oluşabilir.

   İyi bir kardiyolojik değerlendirme, altta yatan bir nedenin araştırılması tabii ki gereklidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git