Hastalıklar ve Tedaviler

Aort Kapak Yetmezliği Nedenleri ve Tedavisi

Aort kapak yetmezliği, aort kapak ile alakalı bir problemdir. Bu kapak tek kapısı açılan bir kapı gibidir ve sol karıncıktan çıkan kan kalpten ayrılan geniş bir damar olan atardamarlara doğru yönlenir.

Aort kapak yetmezliği nedir?

Aort kapak yetmezliği, aort kapak ile alakalı bir problemdir. Bu kapak tek kapısı açılan bir kapı gibidir ve sol karıncıktan çıkan kan kalpten ayrılan geniş bir damar olan atardamarlara doğru yönlenir. Ana atardamarlardan kan, öteki damarlara ve vücudun diğer bölgelerine ulaşır.

Kalp, atışları arasında dinlenmeye geçtiğinde aort kapak, kanın kalbe geri akmasını engellemek amacı ile kapanır ve bu kapak yeteri kadar kapanmaz ise sol karıncığa geri kaçan kan nedeni ile düşen küçük tansiyon kalp damarlarındaki kan akışını bozarak kalbin kan ile beslenmesini ve oksijenlenmesini kötü yönde etkileyerek göğüs ağrısına neden olur.

Aort kapak yetmezliği belirtileri

Aort kapak yetmezliği olan hastalarda aort kapak gereken görevini yerine getiremez ve her bir kalp atışı ile kanın bir kısmı sol karıncığa, aort kapağın açılması nedeni ile geri sızar. Bu nedenle vücut ihtiyacı olan kanı alamaz ve kalbin işlevini yerine getirmesi için daha fazla çalışması gerekir. Bu durumda kalp azalan kan akışı ile daha fazla büyüyerek çalışıp, dışarı daha fazla kan pompalar.

Hastaların genelinde belirtiler hemen görülmez ve bu duruma kronik aort yetmezliği adı verilir. Kapaktaki bu rahatsızlık tedavi edilmez ve akıntı kötüleşir ise belirtiler meydana çıkmaya başlar. Bu belirtiler çarpıntı, hissedilecek derecede nabız artışı, düzensiz nabız, çalışma sırasında güçsüz hissetme, nefes darlığı, baş dönmesi ve göğüs ağrısı olarak bazı belirtiler gösterebilir.

Aort kapak yetmezliği tedavisi

Aort kapağın bu noktaya gelmiş durumundan sonrası, genellikle anormal kalp atışlarını, kalp yetmezliğini önlemek ve kalpte kalıcı bir hasarın oluşmaması için aort kapak değiştirilmesi ameliyatına gerek duyulur. Bazı nadir görülen vakalarda kapakta oluşan sorun veya sorunlar öncesinden herhangi bir uyarı göstermeden birden bire meydana çıkabilir. Buna akut aort kapak yetmezliği adı verilir ve bu gibi durumlarda acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Aort kapak yetmezliğinin cerrahi tedavisinde uygulanan işlemkalp kapağının uygun ölçü ve yapısındaki protez kapak ile değiştirilmesidir. Bazı durumlarda kapaktaki yetmezlik ile beraber aortta (kalpten çıkan ana damar) da genişleme vardır. Bu gibi durumlarda kapak ile birlikte aortada balonlaşma ya da yırtılma var ise bu damarında greft diye adlandırılan suni bir damar ile değiştirilmesi gerekmektedir. Cerrahi işlemden sonra kan pıhtılaşmasını önlemek için, hastaya devamlı olarak kullanması için kan sulandırıcı ilaç tedavisi uygulanabilir. Ameliyatta ölüm oranı, 70 yaş altı hastalarda % 3 veya 5 iken, 70 yaş üstü hastalarda % 5 veya % 15 hasta arası değişebilir. Ölüm oranını tetikleyen nedenler yaş, benzeri hastalıklar ve şeker hastalığı, koah hastalığı ve kalp damar hastalıkları gibi bazı hastalıkların var olması bu oranı arttırır.

Kalp kapak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Aort kapak darlığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Aort kapak tamiri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Aort damarı darlığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Aort diseksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Hipoplastik sol kalp sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

4 Yorum

 1. ZEYNEP

  26 Şubat 2016 at 18:22

  Merhaba, benim 15 yıl önce aort kapağım değiştirildi ve bioprotez kapak takıldı. Doğum yaptım ve 25. haftadan sonra sonra yüksek gradiyanttan bahsedildi. 3 ay önceki ekomda ise çıkan değerler şöyleydi: gradiyant max. 50, ort. 29, AVA 0,9, LVDd 49, LVDs27, EF 66, LA 32, Ao Root 30, IVSD 9, PWD 9.
  Bu sonuçlara göre ameliyat önerilebilinir dendi ve 4 ay sonra kontrole gelin dediler. sizce ameliyat olma olasılığım var mı ? teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 12:17

   – Öncelikle geçmiş olsun. Bu sonuçları uzmanı olan doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olur. Kalp ameliyatı geçirmiş ya da ciddi kalp hastalıkları olan kadınlarda hamilelik, doğum gibi önemli travmalar hastalığı şiddetlendirebilir. Bu hastaların doktor kontrolü altında bu süreçleri geçirmeleri gerekir.

   – Bunu daha önce sizin ameliyatınızı yapan doktorun değerlendirmesi gerekebilir. Yapılan kapak değişimine göre bazı kapak değişimleri 2-10 yıl sonra tekrarlanması gerekir. 15 yıl süresince kapak değişimi yapılmamış ise zaten kapağın değişim zamanı gelmiş veya geçmiş olabilir. Daha önce ameliyatı yapan doktor ile görüşme imkanı var ise o doktor ile görüşmenizde fayda var. Çünkü nasıl bir ameliyat yapıldığını, nasıl bir kapak kullandığını doktorunuz daha iyi bilmektedir. Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. Çocuğunuza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Nihal

  3 Mart 2017 at 23:54

  Merhaba 38 yaşındayım ve 9 ay once kalp krizi geçirdim anjio oldum ama stent takılmadı taburcu olduktan 3 gün sonra tekrar rahatsızlandım ve ikinci kez anjio oldum stent takıldı kalbimde sürekli hissettiğim ağrılarım var bunların normal beklenen ağrılar olduğu söylendi bir hafta önce yine ağrım oldu yapılan tahlilde değerlerin anormal olduğu tekrar anjio yapılabileceği söylendi sonraki tahlilde tam zıddı değerler çıktı doktorlarda çok şaşırdı neyse konuyu çok uzattım ben sırtüstü yatınca çok ağrım oluyor kalbim çok şiddetli atıyor nerdeyse sesini ben duyuyorum kafamın içind e gibi nette araştırırken bunun önemli bir sorun olduğunu gördüm hastalıktan sonra psikolojim çok bozuldu artik herşeyi sorun ediyorum sizce benmi abartıyorum

  • Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 01:19

   Sonuç olarak girişimsel de olsa tekrar tekrar cerrahi operasyon geçirmişsiniz, kalp atışlarının çok yoğun hissedilmesi hiç bir operasyon geçirmemiş kişilerde tabii ki, ciddi bir sorun yaratabilir fakat sizin yaşadığınız durumda geçirdiğiniz operasyon, uygulanan anestezi ve benzeri kaynaklı da olabilir. Damar başka bir yerden daha tıkanmış da olabilir ya da yeni bir sorun olabilir de.

   Bu konuda buradan iyidir ya da kötüdür demek zordur, çünkü altta yatan başka hastalıkların varlığının olup olmadığı (şeker hastalığı, ateroskleroz ve benzeri) gibi faktörler de durumu değiştirebilir.

   Ayrıca yaş, aile öyküsü, kilo problemi, sigara kullanımı varlığı, kolesterol varlığı, varisli damarların olması gibi birçok faktör durumun ne olduğunu veya olmadığını değiştirebilir.

   Doktorlarınız ile irtibatınızı kesmemeniz de fayda vardır.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git