Cerrahi Operasyonlar

Aort Kapak Değişimi (Replasmanı) Ameliyatı Nedir?

Aort kapak hastalıkları genellikle iki başlık altında inceleme yapılır. Bunlar, aort stenezu (darlığı) ve aort yetersizliğidir. Bir patolojide iki rahatsızlığında aynı anda bulunabileceği gibi genellikle biri predominanttır. Yani biri diğerinden daha fazla kendini gösterir. Aort kapak hastalıklarında cerrahi girişim olarak genelde kapak tamiri değil kapak replasmanı (değişimi) yöntemi uygulanır.

Aort kapak replasmanı ameliyatı nasıl yapılır?

Aort kapak hastalıkları genellikle iki başlık altında inceleme yapılır. Bunlar, aort stenezu (darlığı) ve aort yetersizliğidir. Bir patolojide iki rahatsızlığında aynı anda bulunabileceği gibi genellikle biri predominanttır. Yani biri diğerinden daha fazla kendini gösterir. Aort kapak hastalıklarında cerrahi girişim olarak genelde kapak tamiri değil kapak replasmanı (değişimi) yöntemi uygulanır.

Aort kapak replasmanı ameliyatı

Sadece bazı durumlarda kapak onarımı işlemi yapılır. Aort kapak değiştirme yönteminde genelikle yapay kapaklar kullanılır ve öncelikle biçimi bozulmuş iş görmeyen yaprakçıklar çıkartılır. Ciddi aort darlığı olan hastalarda cerrahi aort kapak replasmanının hastaların şikayetlerini azalttığı ve yaşam kalitesini arttırdığı belirtilmiştir.

Bu yüzden son yıllarda ciddi aort darlığının en önemli tedavisi aort kapak replasmanı kabul edilmiştir. Mekanik veya biyolojik kapak implantasyon tekniği aort kapak cerrahisinde ayrı öneme sahiptir ve gün geçtikçe bu konuda yeni teknikler ve gelişmeler gündeme gelmektedir. Sol ventriküler ve aort devamlılığını sağlamak için doğal kapak çıkartılır ve yerine yapay kapak halkası yerleştirilip dikişler cerrahi halkadan geçirilerek kapak oturtulur.

Aort kapak replasmanı sonrası takip ve değerlendirme

Cerrahi işlem tamamlandıktan sonra küçük bir miktar paravalvuler kaçağın olması oldukça fazla görülen bir durumdur ve heparinin nötralizasyonundan sonra kapak yeniden değerlendirilmelidir. Protez kapak seçimi, ideal protez kapağın uyumsuzluk oranı az olmalı ve kan sulandırıcı ilaç kullanım zorunluluğu düşük olmalı, kapağı elde etmesi kolay olmalı ve enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği yüksek olmalıdır. Fakat bu kadar uyumlu bir protez kapak hala bulunmamaktadır. Bu nedenle kapağın seçimi yapılırken avantajları ve dezavantajları gözden geçirilip hastaya en uygun kapak seçilmelidir. Biyolojik kapakların enfeksiyonlara karşı direnci daha yüksek olduğundan endokarditli hastalarda biyolojik kapak tercihi daha fazla olur.

Sonuç olarak mekanik kapak protezlerine ve uzun süreli kan sulandırıcı ilaç kullanılmasına bağlı komplikasyonlardan kaçınmak amacı ile aort kapak hastalıklarının cerrahi tedavisinde tamir ve biyolojik kapaklar ile replasman daha fazla tercih edilen yöntemler olmaya başlamıştır. Bu nedenle aort kapağın ve aort kökünün anatomisinin ve fonksiyonunun tam olarak bilinmesi gereklidir.Ekokardiyografi hem aort patolojisini meydana çıkarmada hemde replasman sonrası fonksiyonların değerlendirilmesinde yeterli bilgiler verebilir.

Kalp kapak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kalp kapak hastalıkları nedenleri ve belirtileri
 2. Triküspit kapak darlığı neden olur
 3. Mitral kapak darlığı nedenleri ve tedavisi
 4. Aort kapak darlığı nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

 1. Perihan

  14 Ekim 2017 at 19:19

  Merhaba 8 yasinda bir kizim var aort damar kapakcigi dogustan iki yaprak 8 ay da bir eko ile gozlemleniyor enson gittigimizde damarda hafif bir yetersizlik baslmis ilac vermicem 8 ay sonrasinda ki duruma gore hareket edelim dedi 8 ay sonrasinda ne olabilir damar yetmezligi ilerlerse ameliyatmi olur ameliyatin riskleri neler yardimci olursaniz cok mutlu olurum tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2017 at 15:57

   Aort kapağında iki yaprakçık bulunması durumu ”biküspit aort kapağı” olarak adlandırılır. Biküspit aort kapağı, aort kapağın üç yaprakçık yerine iki yaprakçıklı olduğu anomalidir ve doğumsal kalp hastalıkları arasında sık görülen bir durumdur. Biküspit aort kapağı olan çoğu çocukta herhangi bir belirti olmamakla birlikte, bu durum aort darlığı ve aort yetmezliğine neden olur. Bu hastalarda erken tanı önemlidir. Çünkü buna bağlı olarak gelişen aort darlığı ve aort yetmezliği gibi durumlar, infektif endokardit gelişmesine ve aortun ileri derecede genişlemesine ve buna bağlı olarak da aort diseksiyonuna, aort damarı yırtılmasına ve daha ciddi durumlara neden olabilmektedir.

   Doktorunuz çocuğun durumunu izleyerek tedavi gerektiği zamanda tedavi yöntemlerine başvurabilir. İnfektif endokardit gelişiminden korumak için doktorunuzun çocuğun bakımı hakkındaki önerilerini dikkatlice uygulamanız önemlidir. Bu konuda doktorunuz herhangi bir öneri yapmadı ise bu durumu kontrole gittiğinizde konuşmanız önemlidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından, sigara ve sigara dumanından çocuğun mümkün olduğunca korunması önemlidir. Çocuğun bakımı ve temizliği önemlidir. Bunlar hakkında doktorunuzdan bilgi almanız faydalı olacaktır.

   BİKÜSPİT AORT KAPAĞI CERRAHİ TEDAVİ ALTERNATİFLERİ ARASINDA; valvulotomi, kapak replasmanı, Ross operasyonu gibi yöntemler bulunmaktadır. Çocuklarda balon vavuloplasti işlemi de uygulanabilmektedir. Uygulanan yönteme göre, eşlik edebilecek başka bozukluklara göre, hastanın tedaviye vereceği yanıta göre, yaşa göre, doktorun deneyimine göre cerrahi tedavinin riskleri ve başarı oranı değişiklik gösterebilir. Bu nedenle şimdiden bu konuda bilgi vermek mümkün değildir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git