A

Anüri Nedir? Anüri Neden Olur?

Anüri ne demek?

Anüri, idrar çıkışının tümüyle kesilmesi durumudur. Anüri böbreklerde ciddi bir hasar sonucunda ortaya çıkabilse de çoğunlukla nedeni idrar çıkışının prostat bezinin büyümesi, mesane tümörü, mesane ya da böbrek taşları sonucunda da meydana gelebilir. Böbreklerdeki idrar üretmedeki yetersizlik şokta olduğu gibi azalmış kan akımı sonucunda oksijen eksikliğine ya da glomerülonefrit gibi bir hastalık nedeni ile ortaya çıkan ciddi bir böbrek hasarına bağlı olarak da görülebilen bir durumdur.

Anüri, nedeninin anlaşılması ve tedaviye (rehidrasyon veya blokajın kaldırılması gibi) başlanabilmesi için acil araştırma gerektirir. Nedenin tedavisi idrar üretimini tekrar başlatabilir. Fakat herhangi bir gecikme kalıcı böbrek hasarına yol açarak üremi (kanda aşırı üre ve diğer atık ürünlerin varlığı) görülebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Akut böbrek yetmezliği neden olur
  2. Böbrek taşı neden olur
  3. Böbrek iltihabı neden olur
  4. Prostat büyümesi neden olur
  5. Mesane taşı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git