A

Antiserum Nedir?

Antiserum neden kullanılır?

Antiserum, genellikle mikroorganizmaların parçaları olan spesifik antijenler ( yabancı proteinler) ile birleşen mikroorganizmaların aktifliğinin kaybolmasına ya da parçalanmasına yol açan antikorlar (immün sistem tarafından üretilen proteinler) içeren bir preparattır. Antiserum, kişi kuduz gibi tehlikeli bir enfeksiyona maruz kalır ise, buna karşı daha önceden bağışık hale gelmiş ise, genellikle bağışıklama ile birlikte acil tedavi olarak kullanılır. Antiserum tam bağışıklık gelişirken, enfektif mikroorganizmalara karşı bir miktar hızlı koruma sağlamaya yardımcı olur. Fakat bu tür yöntemler, hastalığı önlemede erken bağışıklama kadar etkili değildir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git