A

Antiseptik Ne Demek? Antiseptikler Ne İçin Kullanılır?

Antiseptikler, bakterileri ve diğer mikroorganizmaları yok etmek ve bu sayede enfeksiyon gelişimini önlemek için deriye uygulanan kimyasal maddelerdir. Antisepsi (enfeksiyonun önlenmesi için antiseptik kullanımı), mikropsuz ortam oluşturmak demek olan asepsi ile aynı anlama gelmez. Antiseptikler, vücut üzerinde kullanmak için çok güçlü olan cansız objelerin mikroptan arındırılması için kullanılan dezenfektanlardan daha hafiftir. Antiseptik sıvılar genellikle yaraların yıkanmasında kullanılır. Antiseptik kremler yaralar pansuman yapılırken yaralara sürülür. Sık kullanılan antiseptikler; klorheksidin, setrimid ve iyot içeren bileşiklerdir.

ANTİSEPTİK ve DEZENFEKTAN FARKI NEDİR?

Canlı yüzeylere ve canlılara dıştan uygulanan antimikrobiyal ilaçlar antiseptikler olarak adlandırılır. Cansız yüzey, cerrahi malzeme, hastaların kullandığı malzemeler ve hasta çıkartıları (gaita, idrar, balgam ve benzeri) üzerine uygulanan antimikrobiyal ilaçlar ise dezenfektan olarak adlandırılır.

ANTİSEPTİK KULLANIM ALANLARI

  • Cerrahi uygulanacak vücut bölgesinde cilt ve mukozanın temizlenmesinde,
  • Travma, yaralanma sırasında oluşan yara, sıyrık ve kesiklerde enfeksiyonun önlenmesinde,
  • Ağız, burun boşluğu ve vajina gibi mukozal boşlukların enfeksiyonlarının önlenmesinde lokal olarak,
  • Cilt enfeksiyonlarının tedavisinde,
  • Bağırsak ve idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılan bazı ilaçlarda antiseptikler kullanılır.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Fito krem nedir
  2. Batticon nedir
  3. Hidrojen peroksit nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git