D

Antidiyabetik İlaçlar Ne için Kullanılır? Antidiyabetik İlaçların Yan Etkileri

Antidiyabetik ilaçlar neden kullanılır?

İnsülin yokluğunun ya da insülin etkilerine direncin hiperglisemiye (kanda yüksek glukoz düzeylerine) yol açtığı diyabetis mellitusu tedavi etme amaçlı kullanılan bir ilaç grubudur. Kan glukoz seviyesini mümkün olduğunca normal seviyeye yakın tutmak ve böylece komplikasyon riskini azaltmak için çeşitli antidiyabetik ilaçlar kullanılabilmektedir.

Antidiyabetik ilaçlar nasıl etki ederler?

Antidiyabetik ilaçların çoğu glukozon vücut dokularına alınmalarını sağlar ve kan glukoz seviyelerinin aşırı yükselmesini önlemede yardımcıdırlar. Fakat farklı antidiyabetikler farklı yollarla etki gösterirler.

  • Diyabet tedavisinde kullanılan Akarboz nasıl etki eder? Akarboz tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan antidiyabetik bir ilaçtır. Akarboz yemeklerden sonra bağırsaklardan karbonhidrat emilimini azaltarak ya da yavaşlatarak etkisini gösterir.
  • Diyabet tedavisinde kullanılan Repaglinid nasıl etki eder? Repaglinid pankreastan insülin salınımını uyarır.
  • Diyabet tedavisinde kullanılan Rosiglitazon nasıl etki eder? Rosiglitazon dokularda insülin etkilerine karşı direnci azaltır ve diğer hipoglisemik ilaçlar ile birlikte kullanılabilir.

Antidiyabetik ilaçların sık görülen yan etkileri

Bazı antidiyabetikler kan glukoz seviyelerini çok fazla azaltabilir ve hipoglisemiye (kan şekeri düşüklüğüne) neden olabilir.

Bu ilaçlar bazen kan hücre sayısında azalmaya, döküntüye ya da bağırsak ve karaciğer bozukluklarına sebep olabilirler.

Metformin şeker düşüklüğüne (hipoglisemiye) neden olmaz, ancak bu ilaç da bulantı, iştah kaybı, karında şişkinlik ve ishal (diyare) gibi şikayetlere yol açabilir. Karaciğer, böbrek ve kalp sorunları olan hastalarda metformin kullanımı önerilmez.

Benzer sağlık yazıları

  1. Şeker hastalığı (diyabetis mellitus) nedir
  2. Şeker hastalığından korunma yolları
  3. İnsülin direnci nedenleri ve tedavisi
  4. Şeker düşüklüğü neden olur
  5. İnsülin nasıl kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git