A

Anti-D İmmünoglobulin – Kan Uyuşmazlığı İğnesi Nedir ve Ne İçin Uygulanır?

Anti-D (Rh) İmmünoglobulin, RH pozitif kanı olan kişilerin kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir madde olan Rhesus (Rh) D faktörüne karşı immün sistemi tarafından üretilmiş proteinler olan antikorları içeren bir antiserumdur.

Anti-D (Rho) İmmünoglobulin ne işe yarar?

Anti-D immünoglobulin nedir? Anti-D (Rho) İmmünoglobulin, RH pozitif kanı olan kişilerin kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir madde olan Rhesus (Rho) D faktörüne karşı immün sistemi tarafından üretilmiş proteinler olan antikorları içeren bir antiserumdur.

Anti-D immünoglobulin neden uygulanır? Anti-D (Rho) immünoglobulin, normal hamilelik sırasında ya da doğumda tüm RH negatif kadınlara rutin olarak aralıklarla verilmektedir. Amniyosentez, düşük veya bebeğin kanının annenin dolaşımına geçmiş olabileceği herhangi bir olaydan sonra da bir doz verilmektedir.

Anti-D immünoglobulin ne işe yarar? Enjekte edilen antikorlar fetustan annenin kan dolaşımına geçmiş olan kırmızı kan hücrelerini parçalarlar. Bu, kadında RH pozitif olan kana karşı antikorlar oluşmasını ve sonraki hamilelikte olumsuz etkilere yol açmasını önler.

Benzer sağlık yazıları

  1. Antitiroid ilaçları ne için kullanılır
  2. Optimum doz ne demek
  3. Antidiyabetik ilaçlar ne için kullanılır
  4. Rh ve Abo uyuşmazlığı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git