A

Anne Sütünü Attırmak İçin Yenilmesi ve Uzak Durulması Gereken Besinler

Anne sütünün azalmaması için öncelikle mısır gevreği, unlu besinler, hazır gıdalar, aşırı şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak önemlidir. 

Anne sütü için kahvaltı nasıl olmalı?

Anne sütünün azalmaması için öncelikle mısır gevreği, unlu besinler, hazır gıdalar, aşırı işlenmiş gıdalar, aşırı şekerli yiyecek ve içecekler, tuzlu gıdalar (turşu, salamura, tuzlu çerezler, şarküteri ürünleri, hazır soslar, tuzlu peynirler, aşırı tuzlu zeytinler gibi) uzak durmak önemlidir.

Emzikli annelerin kahvaltıyı atlamaması son derece önemlidir. Toplumda şekerli yiyecek ve içeceklerin anne sütünü arttırdığına dair inanışlar vardır, ancak bu inanış yanlıştır. Çünkü şekerli içecekler ve yiyecekler sağlıklı besinlerin emilimini engeller ve süt üretiminde azalmaya neden olur. Kahvaltıda 1-2 adet kuru incir, az miktarda (1 tatlı kaşığı gibi) pekmez, 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu, iştah olduğu ölçüde az tuzlu veya tuzsuz peynir ve zeytin, yumurta, yeşillik, domates-salatalık ve diğer faydalı kahvaltılıklar tüketilebilir. Çok fazla unlu yiyeceklerden de kaçınmak gerekir. Aralarda çok fazla çay ve kahve içmek de süt üretimini olumsuz etkiler, bunların yerine yeterli miktarda su tüketimi anne sütü üretiminde daha faydalı olur.

Anne Sütü İçin Kahvaltı Nasıl Olmalı

Anne sütü için öğle yemekleri nasıl olmalı?

Sindirimi kolay ve besleyici değeri yüksek olan ev yemekleri, etli sebze yemekleri ve zeytin yağlı yemekleri tercih etmek gerekir. Su oranı yüksek olan ıspanak, pazı, kara lahana, yeşil fasulye gibi sebze yemeklerine daha fazla yer verilmelidir. Ayrıca öğünlerde marul salatası anne sütünü arttırmada oldukça faydalıdır. Fakat kızartmalardan, şekerli yiyecek ve içeceklerden, unlu besinlerden, mısır gevreği gibi hazır yiyeceklerden, fast food tarzı gıdalardan uzak durmak anne sütünün azalmaması için faydalı olacaktır.

Anne sütü için akşam yemekleri nasıl olmalı?

Akşam yemeklerinde sindirimi zor olan, uyku düzenini bozabilecek ve gaz oluşumuna neden olacak baklagillerden, meyve ve çiğ sebzelerden tüketilmemesi önerilir (bu tür besinlerin gündüzleri öğle yemeklerinde, meyvelerin ara öğünlerde yenilmesi daha uygun olur). Akşamları ideal olan yemekler arasında evde yapılmış besleyici çorbalar ve pişmiş sebze yemekleri sayılabilir.

Anne sütünü arttıran en önemli madde sudur. Suyunuzu öyle bir anda çok miktarda değil gün içine yayarak en az 10-12 su bardağı şeklinde su tüketmek süt üretimini arttırmada oldukça etkilidir.

Beslenme konusunda insan vücudunun ihtiyacı olan durum, ihtiyaç duyulan tüm besinlerin belli aralıklarla düzenli şekilde vücuda alınmasıdır. Bebeklerimizi nasıl öğün atlamaksızın, uzun açlık dönemleri olmaksızın, sindiremeden yeni bir gıda verilmeksizin, besleyici değeri olmayan besinler vermeksizin beslemeye özen gösteriyorsak, özellikle emziklilik döneminde hatta yaşamın her döneminde kendi beslenmemizi de bu kadar özen göstermemiz gerekir.

Anne Sütü İçin Sağlıklı Öğünler

Süt yapan besinler nelerdir?

Bebek beslenmesinde en değerli besin hiç kuşkusuz anne sütüdür. Bu nedenle annenin beslenmesi hamilelik döneminde olduğu gibi emziklilik döneminde de çok önemlidir.

Emziklilik döneminde beş besin grubu olan et, süt, tahıllar, sebze (baklagiller dahil) ve meyve grubu besinlerden yeterli ve dengeli tüketilirse ve yeterli miktarda sıvı (özellikle su tüketerek) alınırsa süt verimi de genellikle yeterli olur.

Anne sütünü arttırmada yardımcı bazı yiyecekler ve içecekler:

  • Ispanak, pazı, semiz otu, ısırgan otu, dere otu, maydanoz, fesleğen gibi yeşillik grubundan besinler.
  • Havuç, bal kabağı, taze fasulye, biber, brokoli, enginar ve kuru sebzeler ( baklagiller) gibi sebze grubundan besinler.
  • Nar, muz, kuru incir, hurma, elma, armut, ayva gibi meyve grubundan besinler.
  • Tam buğday ekmeği, bulgur, esmer pirinç, yulaf gibi tahıl grubundan besinler.
  • Rezene çayı, ıhlamur çayı, biberiye çayı, fesleğen çayı, papatya çayı, amber çiçeği çayı, anason çayı, kimyon çayı gibi bitki çayları, ayran, kefir, süt, şekersiz kompostolar gibi sıvı grubundan besinler.

Benzer sağlık yazıları

  1. Anne sütü nedir ve nasıl oluşur? 
  2. Anne stresi bebekte gaz sancısı yapar mı
  3. Bebek beslenmesi nasıl olmalı
  4. Bebek nasıl emzirilir
  5. Bebeklerde iştahsızlık neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git