Ağrılar ve Tedavileri

Anne Stresi Bebekte Gaz Sancısı Yapar mı? (Bebeklerde Kolik)

Bebeklerde oluşan gaz sancısı anne sütü emen bebeklerde de mama içen bebeklerde de yaklaşık aynı oranda görülür

Bebeklerde gaz sancısı (kolik gazı) neden olur?

Bebeklerin ortalama % 20’sinde 3 hafta ile 4’üncü ay arasında görülen, sıklıkla akşamları durdurulamayan ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösteren ve kolik diye adlandırılan durumun gerçek nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat bu gaz şikayetlerinin bazı sebeplerden olabileceği konusunda teoriler vardır.

Bebeklerde oluşan gaz sancısı anne sütü emen bebeklerde de mama içen bebeklerde de yaklaşık aynı oranda görülür. 0-8 ay arası bebeklerde ortaya çıkan gaz sancısı ebeveynleri çok fazla tedirgin eder. Bebeklerde gaz sancısı, tüm bebeklerin ve ailelerin ortak derdidir. Aslında gaz sancıları zarar vermeyen, belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olaydır.

Bebeklerde gaz sancısına neden olan faktörler

Bebeklerde gaz sancısını önlemek için annenin stresten uzak durması önemlidir. Uzmanlar, annenin stresli, kaygılı ve umutsuz olmasının bebekte kolik gazı denilen gaz sancısını tetiklediğini belirtmektedirler. Özellikle ilk bebek sahibi olan annelerin bebeği nasıl bakarım endişesi ve bunun getirdiği gerginlik bebekte gaz sancısı yapmaktadır.

Yapılan çalışmalarda stresi önlenen annelerin bebeklerinin sadece % 1’inde gaz sancısının devam ettiği görülmüştür. Bu durum bebekteki sağlık sorunlarından da kaynaklanmaktadır. Ayrıca bebeği beslerken yanlış pozisyonda tutmak, karbonhidrat sindiriminde ki yetersizlikler, bağırsak sisteminin yeteri kadar gelişmemiş olması ve mideden yemek borusuna kaçaklar oluşması gibi nedenler de bebeklerde gaz sancısına neden olur.

Beklerde Kolik Neden Olur

Beklerde Kolik Neden Olur

Bebeklerde gaz sancısı (kolik gazı) nasıl önlenir?

 1. Bebek emdikten sonra bebeğin gazını çıkarmak için bebeği omuza yatırıp sırtını ovalamak işe yarayabilir. Bu teknik yıllardan beri uygulanmaktadır. Her beslenmeden sonra yapılması gereken bu işlem ”Gark sesi” gelene kadar sürdürülmelidir.
 2. Anne, bebekte oluşan gaz problemi için kendi beslenme şeklini de dikkat etmelidir. Kendisinde gaz şikayeti hissettiği besinleri tüketmemelidir fakat her gaz yapan besin her kişide aynı etkiyi göstermez. Bu nedenle anne kendi vücudunu tanımalı ve hangi besinleri yediğinde bebeği huzursuz oluyor ise o besine dikkat etmelidir.
 3. Alerjik bünyeli anneler (egzama, saman nezlesi ve astım gibi sorunları olan anneler) süt ve süt ürünlerini (inek sütü, tereyağı, yoğurt ve peynir gibi) dikkat etmelidir.
 4. Bebeğin beslenmesi sırasında 5- 10 dakikada bir veya bir memeden diğerine geçerken ve bebeğin beslenmesi bittikten sonra bebeğin gazı mutlaka çıkartılmalıdır.
 5. Bebeğin gaz sancıları tuttuğunda anne ve baba sakin olmalı, bebeği kucaklarında ninniler söyleyip bebeği kucaklarında bir süre gezdirmelidir.
 6. Evde deli gibi ağlayan bebek arabaya bindiğinde sakinleşebilir.
 7. Sakin müzik sesleri dinletmek iyi gelebilir.
 8. Annenin veya babanın göğsünde yatmak bebeğin hoşuna gidebilir.
 9. Bebeğin ayaklarına ya da karnına ılık havlu veya ılık sıcak su torbası koymak faydalı olabilir.
 10. Bebeği ılık su ile duş aldırmak sancının arttığı saatlerde sakinlik sağlar.
 11. Anne sütü emen bebeklerde başka bir besin önerilmese de bazen rezene veya papatya çayı vermek faydalı olur. Bu çayları emziren annenin içmesi de fayda sağlar fakat yinede bebeğin ağlaması kolik sancısından olduğuna emin olmak gereklidir.
 12. Bebeklerde gaz sancıları 4-5’inci aylarda kendiliğinden geçmeye başlar.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bebek beslenmesi nasıl olmalı
 2. İki aylık bebeğin bakımı ve gelişimi 
 3. Bebeği tutma ve taşıma yöntemleri
 4. Bebek nasıl emzirilir
 5. Doğum sonrası için faydalı bilgiler
 6. Bebeklerde ağlama neden olur
 7. Bebekler neden zor uyur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git