Cerrahi Operasyonlar

Anjiyoplasti Nedir? Balon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anjiyoplasti işlemi kalp damarlarında görülen darlık ve tıkanıklıkların açılması ve dolayısı ile kalbin gereksinimi olan kan akımının rahat sağlanması için damardaki darlık kısmının mekanik olarak genişletilmesidir.

Anjiyografi nedir?

Anjiyografi, aslında atardamarın içine çok ince bir kateter ile girilerek ve girilen kateterin içinden görüntüleme elde etmek için kontrast denilen bir madde verilerek damar sisteminin görüntülenmesi işlemidir. Bu anjiyo kalp damarlarını görüntülemek için yapıldığında kalp anjiyosu denilir. Boyun damarlarını görüntülemek için yapıldığında boyun damarlarını görüntüleyen anjiyo denir.

Kısacası anjiyografi, sadece bir görüntüleme yöntemidir. Fakat anjiyo sırasında eğer gerekli ise herhangi bir atardamarda darlık veya tıkanıklık bulundu ise aynı şekilde konulan kateterin içinden başka bir kateter geçirilip darlığın içine gelerek kateterin ucuna konulan balon vasıtası ile darlık genişletilir ve tekrar daralmaması için oraya bir stent yerleştirilir. Yani anjiyografi bir görüntüleme yöntemi, anjiyoplasti (balon tedavisi) darlığı gidermek için konulan metal kafeste stenttir.

Anjiyoplasti işlemine hazırlık nasıl yapılır?

Anjiyo veya anjiyoplasti olunacağı gün hastaneye aç karnına gidilir. Kullanılan ilaçlar doktor kullanma demediği sürece kullanılabilir. İşlem bölgesinin temizliği için işlem yapılacak bölgenin kılları tıraş edilir. İşlem için hastaneye giderken daha önce yapılan tetkikler götürülmelidir.

Anjiyoplasti işlemi nasıl yapılır?

Anjiyoplasti işlemi kalp damarlarında görülen darlık ve tıkanıklıkların açılması ve dolayısı ile kalbin gereksinimi olan kan akımının rahat sağlanması için damardaki darlık kısmının mekanik olarak genişletilmesidir. Anjiyo sırasında incelenen atardamarlarda ciddi şekilde darlık ya da tıkanıklık var ve bunun tedavi endikasyonu bulunuyor ise balon tedavisi gerekmediği durumlarda anjiyo sırasında konulan kateter ile damarı genişletme işlemine anjiyoplasti adı verilir.

Anjiyoplasti işlemi boyun damarlarına, kalp damarlarına, böbrek damarlarına ya da bacakta bulunan atardamarlara uygulanabilir. Anjiyoplasti gerektiğinde bir çok hastaya uygulanabilir. Örneğin boyun damarlarında ciddi derecede darlık olan ve açık ameliyat olması uygun olmayan hastalarda kasıklardan girilen kateter ve içinden sokulan diğer kateter ile boyun damarı genişletilir ve yerine stent bırakılır.

Anjiyoplasti hangi damara yapılsa da, en yaygın yapılış yeri genelde kasıktan veya koldaki bir damardan uygulanır ve bu işlem için hastaya genel anestezi değil lokal anestezi yapılır. Bu işlem sırasında hastanın hissedeceği herhangi bir acı olmaz. Fakat akut bir kalp enfarktüsü geçiren bir hastaya uygulandığı zaman bir kaç gün hastanede kalması gerekebilir. Bu işlem kalp dışındaki damarlara uygulandığı zaman, başka bir sorun çıkmadığı ve öncesinden planlanarak yapıldığı sürece hasta aynı gün içinde hastaneden taburcu edilir.

Anjiyoplasti işlemini kimler yapar?

Anjiyoplasti işleminin hangi damara, hangi nedenle yapıldığı çok önemli olup hastanın öncelikle kalp damar sağlığı açısından uygun bir merkeze başvurması gereklidir.

Kalp damar hastalıkları dört ayrı uzmanlık alanında değerlendirildiği ve öncelikle kalp damar sertliğinin tanısını koyan ve buna gerekir ise anjiyoplasti yapan kardiyolog uzmanı, anjiyoplasti değilde açık kalp ameliyatı yapılması gerekir ise bunun içinde kalp cerrahi uzmanı, kalp dışındaki damarların tedavisi için damar cerrahi uzmanı, bir de kalp dışı damarlardaki balon tedavisini yapan girişimsel cerrahi uzmanı olarak farklı uzmanlar ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Hastanın bu hususta dikkat etmesi gerektiği durum bir ekip kontrolü altında bu işlemin yapılması gerektiğini bilmesidir.

Anjiyoplasti nasıl yapılır

Anjiyoplasti nasıl yapılır

Anjiyoplasti işleminden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Anjiyoplasti işlemi sonrası hasta hastaneden taburcu edildikten sonra 24 saat sonrasına kadar işlemin yapıldığı bölgeyi zorlamamalıdır. İşlemden bir gün geçtikten sonra bant çıkarılır ve banyo yapılabilir. Girişim yerinde bazen kanın deri altına sızması nedeni ile morluklar ve sertlik olabilir ve bunlar önemli bir durum değildir. Bu morlukların tamamen iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. Fakat işlem yerinde kanama, şişlik olur ise hastaneye gidilmelidir.

Balon ya da stent uygulanan hastalarda işlem sırasında kan sulandırıcı ilaç verildiği için istirahat süresi 4-5 saat daha uzundur. Balon işleminden sonra damarın durumunun kontrol edilmesi için genellikle 6 ay sonra kontrole gidilir. Her şeye rağmen balon tedavisi ve bypass damar hastalığını tamamen ortadan kaldırmaz. Anjiyoplasti işleminden sonra dikkat edilmez ise tedavi edilen damarların aynı bölgesinde veya başka bir yerinde tekrar darlıklar oluşur. Bu nedenle işlemden sonra ilaçları düzenli kullanılması, kontrollere düzenli gidilmesi, egzersiz yapılması, beslenmeye dikkat edilmesi çok önemlidir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kalp damar hastalıkları nedenleri ve belirtileri
  2. Aort koarktasyonu (aort damarında darlık)
  3. Kalp masajı nasıl yapılır
  4. Kalp sıkışması neden olur
  5. Ateroskleroz nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Vaskülit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Koroner arter hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git