Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Ani Bebek Ölümü Sendromu Neden Olur? (Beşik Ölümü Nedir?)

ABÖS (SIDS -Ani bebek ölümü sendromu) bir yaşın altındaki bir bebeğin ani beklenmeyen ve açıklanamayan ölümüdür.

Ani bebek ölümü sendromu nedir?

ABÖS (SIDS -Ani bebek ölümü sendromu) bir yaşın altındaki bir bebeğin ani beklenmeyen ve açıklanamayan ölümüdür. Tipik olarak, bebek sağlıklı görünmektedir ve bir gece veya gündüz uykusundan sonra solunumunu tıkayacak bir neden olmaksızın, beden travması olmadan ve ağladığı duyulmadan ölü bulunur. Ani bebek ölümü sendromu ile ölen bebekte herhangi bir hastalık (kalp ritim bozukluğu, akciğer ile ilgili bir problem, enfeksiyonel bir durum) yoktur. 

Önceleri beşik ölümü diye adlandırılan ani bebek ölümü sendromu bir ay ve bir yaş arasındaki bebeklerin başlıca ölüm sebebidir ve erkek çocuklarda biraz daha fazla görülür ve sıklıkla kış aylarında meydana gelir. Ölümlerin çoğu 1-4 aylık bebeklerde görülür. Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 6. 000 bebek, ani bebek ölümü sendromu nedeni ile ölmektedir.

Ani bebek ölümü sendromu nedenleri

Doktorlar, anormal kalp ve solunum regülasyonu oranları, yetersiz solunum yolu kontrolü, ve olgunlaşmamış uyku uyarılma kapasitesini de içeren birçok neden olduğuna inanmaktadır. Ani bebek ölümü sendromu’nu öngörmek mümkün olmamakla birlikte anne babalar riski azaltacak bazı önlemler alabilir.

Ani bebek ölümü sendromu nedenleri tam olarak bilinmese de, bilinen nedenler arsında prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı, yetersiz prenatal bakım, uyku sırasında bebeği karın üstü yatırmak ve annenin uyuşturucu ve alkol kullanması, annenin çok genç olması, iki çocuk arasında kısa bir süre olması, annenin gebelik kontrollerini dikkat etmemesi, annenin sosyoekonomik koşulları veya gebelik sırasında sigara içmesi gibi birçok etken bebeği ani bebek ölüm sendromu riski ile karşı karşıya bırakmaktadır. Diğer tüm ölüm nedenleri bir otopsi ve araştırma ile dışlanmadan ani bebek ölüm sendromu tanısına varılamaz.

Ani bebek ölümü sendromu nasıl önlenir?

Ani bebek ölümü riskini azaltmanın en önemli yolu önlemler almaktır. Ani bebek ölümü sendromunda herhangi bir hastalık olmadığı için tedavi edilebilecek bir durum yoktur. Ani bebek ölümü sendromu riskini arttıran etkenler arasında öncelikle bebeği yatırma pozisyonu vardır.

Bebek yüzükoyun yatırılmamalı, bebeğin beşiği çok yumuşak olmamalı, bebeğin beşiğinde yumuşak oyuncaklar bulundurulmamalı, bebek 6 ay anne ile aynı odada yatmalı, bebek annenin yanında uzun süre kesinlikle yatırılmamalı, anne ve baba sigara kullanmamalı, anne ve baba alkol almamalı, anne çok yorgunken bebek ile aynı yatakta yatmamalı, anne hamileliğinde ve emziklilik döneminde kesinlikle sigara kullanmamalı, bebeğin yattığı oda havasız bırakılmamalı, bebeğin yattığı odanın çok sıcak olmaması, bebeğin çok fazla giydirilmemesi, bebeğin üzerinin çok fazla örtülmemesi gibi önlemler alarak ani bebek ölümü riski azaltılabilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. İntusepsiyon nedenleri ve tedavisi
  2. Konvülsiyon nedenleri ve tedavisi
  3. Nörofibromatozis nedenleri ve tedavisi
  4. Erken doğum nedir
  5. Çocuklarda gelişme gecikmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git