Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Anensefali Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Anensefali nadir görülen ciddi bir doğum anomalsidir. Yenidoğanın kafatası ve beyin gelişimi yetersizdir.

Anensefali hastalığı nedir?

Anensefali nadir görülen ciddi bir doğum anomalsidir. Yenidoğanın kafatası ve beyin gelişimi yetersizdir. Anensefali, döllenmeden sonraki 23-26’ıncı günler arasında nöral tüpün başka yakın kısmındaki kapanma bozukluğu sonucu ortaya çıkan ve beyin, kafatası ve kafatası derisinin büyük bir kısmının yokluğu olarak tanımlanabilir.

Bu hastalık ile doğan bebeklerde ön beyin yokluğu söz konusudur. Bu bebeklerde var olan beyin kemik ve deri dokusu ile kaplı değildir. Anensefali kusuru ile doğan bebekler genellikle kör, sağır olurlar ve acı hissetmezler. Anensefalik bebeklerin yaklaşık % 65’i doğumdan önce ölür. Dünyaya gelebilenler ise birkaç gün içinde ölürler. ABD’de her yıl ortalama 1000-2000 anensefalili bebek doğmaktadır ve yapılan araştırmalarda kız bebeklerde erkek bebeklere oranla daha fazla anensefali gelişme riskinin olduğu görülmüştür.

Anensefali neden olur?

Annenin başka bir çocuğunda aynı anomali görülmüş ise anensefalili bebek riski artar. Anensefali genetik faktörler ile de gelişebilir. Anensefalili bebek doğumuna İrlanda gibi bazı coğrafi bölgelerde daha sık rastlanmaktadır. Bu anomalinin nedenleri arasında kromozom anomalileri, annede hipertermi (aşırı yüksek ateş), bazı besin eksiklikleri (çinko, bakır ve folikasit yetersizliği gibi) etkenlerin ve bazı enfeksiyonların da anensefaliye neden olabileceği konusunda araştırmalar söz konusudur.

Anensefali belirtileri

Anensefalik bebeğin kafatası ve beyni ya tamamen ya da kısmen gelişmemiştir. Yüz, kafatası ve vücutta şekil bozuklukları vardır.

Anensefali teşhisi

Alfafetoprotein ve asetil kolin esteraz adlı proteinlere bakılarak bebekte anensefali taraması yapılır. Eğer bu proteinlerin düzeyleri yüksek bulunur ise doktor anormal beyin ya da kafatası gelişimini değerlendirmek için ultrason incelemesi ve amniyosentez isteyebilir.

Anensefali tedavisi

Anensefalinin tedavisi bulunmamaktadır. Beyin olmadan bebeğin yaşayabilmesi imkansızdır. Anormalliğin saptandığı zamana göre, hamileliğin sonlandırılmasına karar verilebilir. Anensefali kusuru ile doğan bebekler ise birkaç saat içinde kalp ya da solunumun durması nedeni ile kaybedilir. Diğer çocuklarda da anensefali riski yüksek olacağından aileye genetik danışmanlık önerilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Nöral tüp defektleri nedenleri ve tedavisi
  2. Ensefalit nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda hidrosefali nedenleri ve tedavisi
  4. Spina bifida nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda serebral palsi nedenleri ve tedavisi
  6. Doğumsal yüz şekil bozuklukları neden olur
  7. Sinir yolu defektleri nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git