Anüs Hastalıkları

Anal Fissür (Makatta Çatlak) Nedenleri Ve Tedavisi

Anal fissür, halk dilinde makattaki çatlak veya yırtık oluşmasına verilen addır. Makatın (anüsün) girişindeki cildin ve mukoza denilen sümüğümsü yapının çatlaması dır. Makatta çatlak oluşmasının en önemli sebebi kabızlıktır. Zor ve sert dışkılama sonrasında genellikle anal çatlak oluşur. Bununla birlikte sık büyük abdest yapanlarda ve ishal olanlarda da fissürler gelişir.

Anal fissür nedir? Anal fissür belirtileri

Anal fissür, halk dilinde makattaki çatlak veya yırtık oluşmasına verilen addır. Makatın (anüsün) girişindeki cildin ve mukoza denilen sümüğümsü yapının çatlaması dır. Makatta çatlak oluşmasının en önemli sebebi kabızlıktır. Zor ve sert dışkılama sonrasında genellikle anal çatlak oluşur. Bununla birlikte sık büyük abdest yapanlarda ve ishal olanlarda da fissürler gelişir.

Bu çatlaklar genellikle bir günde kendiliğinden iyileşir. Fakat bazen anal S link kasları bu duruma tepki olarak aşırı kasılır ve spazm oluşur. Spazm oluşunca bu küçük çatlaklar iyileşmez ve yara olur. Bu durum zaman içerisinde kronikleşir ve iyileşmeler ve tekrarlamalar ile seyreden bir durum haline gelir. Anal fissür oluşmasına neden olan diğer etkenler arasında hamilelik, doğum yapmak gibi durumlar anüste baskıya neden olur ve bu bölgede çatlaklara yol açabilir. Ayrıca inflamatuar bağırsak hastalığı gibi bağırsak sorunları da anal fissüre neden olabilir.

Anal fissür (makatta çatlak) belirileri

Makat çatlaklarının belirtilerinde dışkılama sırasında yırtılma hissi, birkaç damla kan, çok şiddetli ağrı, kaşıntı ve akıntı gibi belirtiler en sık görülen belirtilerdir. Makat çatlakları bazen derinleşerek makatta apseleşmeye yol açabilir. Bazende bu durum fistüle (iki delikli bir kanal oluşumuna) dönüşebilir.

Anal fissür ile hemoreid arasındaki fark nedir?

Anal fissürün kronikleşme sürecinde oluşan yaranın dış tarafında ya da iç tarafında küçük bir şişlik (ödem) meydana gelebilir. Eğer hastalık hemen geçer ise ödemde hemen geçer. Fakat hastalık gecikir ise o bölgede oluşan şişlik doku (et) haline gelir ve o bölgede temelli kalır. Bu dokulaşmış ödem 3-5 mm’den, 2sm’ye kadar büyüyebilir. Bu durum hemoreid oluşumuna benzediği için hastalar bu duruma hemoreid zannedebilir. Fakat bu oluşum hemoreid değildir ve bu şişliğin altında fissür vardır. Hemoreidde daha ciddi kanamalar olur iken, fissür oluşumunda birkaç damla kanamalar görülür.

Anal fissür (makatta çatlak) nasıl teşhis edilir?

Anal fissür belirtileri olan hastalarda genel cerrahi uzmanının yapacağı fizik muayene sırasında görülen bulgular ile tanı genellikle konulur. Ağrı verebileceği için parmak ile rektal muayene yapılması çok tercih edilmez. Lakin anal fissür ile birlikte seyreden inflamatuar bağırsak hastalığı şüphesi olan hastalarda kolonoskopi tetkiki yapılır.

Anal fissür (makatta çatlak) tedavisi

Anal fissür mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü kaşıntısı, ağrısı, kokusu, apseleşmesi nedeni ile yıllar sonra hastalık müzminleşir ve tekrarlamalar şeklinde (kronik) olarak devam eder ve bunun sonucu olarak anüste daralma (anal stenoz) oluşur. Bu daralmanın nedeni o bölgenin sürekli enfeksiyon yapıp iyileşmesidir. Akut anal fissürler genellikle medikal tedavi ile iyileşir. Medikal tedavide gaita yumuşatıcı ilaçlar, oturma banyoları ve beslenmede lifli gıdaların bulunması gibi yöntemler medikal tedaviyi oluşturur.

Fakat kronikleşmiş anal fissürlerin asıl tedavisi cerrahi tedavidir ve küçük basit bir operasyondur. Anal fissür cerrahi tedavisi (sifinkterotomi) işlemi sedasyon ve lokal anestezi altında yapılır. Anal fissür cerrahisi 3-5 dakika kadar sürer ve hasta daha o gün ağrılarının azaldığını hisseder.

Anal fissür (makatta çatlak) ameliyatından sonra

Anal fissür operasyonu lokal anestezi ile yapılabilir ve operasyondan sonra hasta evine gidebilir. Operasyondan sonra hastanın dikkat etmesi gereken öneriler, hastanın 5 gün süresince 15’er dakika civarı sabah akşam ılık suya oturması, ılık su uygulamasından sonra doktorun önerdiği bir merhem ile anüse masaj yapması, tekrar kabız olmamak için sebze, meyve ve posalı gıda tüketimini dikkat etmesi, düzenli tuvalete çıkma alışkanlığı edinmesi, kabız olmamak için düzenli egzersiz ve yürüyüş yapması, fazla kilo almaması, ağır yağlı ve hamur işleri gibi beslenme tarzından kaçınması, bol su içmesi, özellikle çayı azaltması, acı ve baharatlı besinlerden kaçınması, ishal olmamaya çalışması gibi önlemler almalıdır. Çünkü ishal fissüre yol açmasa bile mevcut olan küçük bir fissürü büyütebilir.

Rektum kanseri neden olur?Kabızlık neden olur?İshal nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git