Eklem Hastalıkları

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Amyotrofik lateral skleroz hastalığı (ALS), kasları uyarı veren motor nöron adı verilen hücrelerin harabiyeti sonucu meydana gelen bir motor nöron hastalığıdır.

Amyotrofik lateral skleroz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Amyotrofik lateral skleroz hastalığı (ALS), kasları uyarı veren motor nöron adı verilen hücrelerin harabiyeti sonucu meydana gelen bir motor nöron hastalığıdır. Motor nöronlar iki türde değerlendirilir. Bunlardan biri, birinci motor nöron adı verilen ve beyinden çıkarak omuriliğe gelen nöronlardır. İkinici motor nöronlar ise omurilikten çıkarak kas sistemine uyarı veren sistemlerdir.

ALS hastalığında hem birinci motor nöronlarda hem de ikinci motor nöronlarda harabiyet olduğu için, beyin kaynaklı hastalığın bulguları ve kas hastalığı bulguları bir arada görülür. ALS hastalığında kaslarda erime, kas güçsüzlüğü ile birlikte felçli bir hastada görülen belirtiler ve bugular görülür.

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı neden olur?

ALS hastalığı % 90-95 nedeni çok fazla bilinmeyen nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın görüldüğü hastaların % 10’nu ailesel ALS hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Ailesel ALS hastalarının % 20’lik gibi bir kısmında çinko ve bakır üzerinden işlem yapan süperoksit dismutaz enziminin eksik olduğu saptanmıştır. Ailesel olmayan ALS vakalarında ise bu enzimin % 2-3 lük bir kısmında eksik olduğu konusunda veriler vardır. Bu enzimin eksikliğinin ortaya konulmuş olmasının günümüzde tedaviye bir katkısının bulunmaması ile birlikte, hastalığın tanısı ve tedavisine yönelik yapılan araştırmalarda bu eksilik, araştırmacılara yol gösterici olmuştur. Genel olarak amyotrofik lateral skleroz hastalığında neden tam olarak bilinmemektedir.

ALS hastalığı nedir

ALS hastalığı nedir

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı belirtileri

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı belli bir aşamaya gelene kadar hastanın fark edemeyeceği bulgular ile başlayabilir. Hastalığın seyri sırasında kaslarda erime ve eriyen kaslarda ortaya çıkan kas seğirmeleri ilk görülen bulgular olabilir. Belirtiler genellikle kol ve bacaklarda başlar.

ALS’nin omurilik dışında gelişen bulber ALS hastalığında ise belirtiler yutma güçlüğü, konuşma güçlüğü, dilde titreşim ya da seğirme gibi belirtilerdir. Hastalık ilerledikçe kaslardaki güçsüzlük ve kaslarda sertlik belirgin hale gelir. Hastanın eklemlerinde ve yürüyüşünde sıkıntılar başlar. Hastanın reflekslerinde ve hastalığı gösteren bulgularda artış görülür. Hastalık ilerledikçe solunum kasları da bozulmaya başlar ve yutma zorluğu, nefes almada zorlanma, salyada artış gibi şikayetler de meydana çıkmaya başlar.

ALS hastalığı belirtileri

ALS hastalığı belirtileri

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı teşhisi

ALS hastalığı hastanın fizik muayene bulguları (nörolojik muayene) ile birlikte elektromiyografi adı verilen ileti ölçme yöntemi ile birlikte teşhis edilebilmektedir. Elektromiyografi tetkiki sırasında hem sinirlerin uyarımı hemde kas yapısındaki problemlerin ortaya çıkarılmasında kullanılan bir tetkiktir.

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı tedavisi

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı tedavisine yönelik bir tedavi formu günümüzde halen bulunmamaktadır. ALS hastalığının ilerlemesini durduracak bazı tedaviler günümüzde ALS hastalığı için uygulanan tedavi yöntemleridir. ALS hastalığının nedenine yönelik yapılan araştırmalarda beyinde glutamat adı verilen bir maddenin fazlalığından kaynaklanan ve zehirlenme de denilebilecek bir sinir hasarının olduğu saptanmıştır.

Dolayısı ile hastalığın tedavisinde glutamat adı verilen bu maddenin azaltılması şeklinde bir yöntem uygulanmaktadır. Bu sayede hastaların hastalığının ilerlemesi durdurulmakta ve hastaların şikayetleri azaltılmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ALS hastalığı için yeni ilaçlar veya maddeler geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Seyrek amyotrofik lateral skleroz (ALS) nedir?

Halk arasında seyrek ALS hastalığı olarak bilinen ALS tipi, aslında ALS’nin en yoğun yaşandığı ALS tipidir. Seyrek ALS aslında sporadik ALS hastalığı olarak bilinir. Bu ALS tipi tüm ALS’lerin % 90-95’ini oluşturmaktadır. Sporadik ALS tipi ailesel olmayan ALS tipidir. Ailesel ALS tipinde hastalığın genetik geçişli olduğu bilinmekte, ancak sporadik ALS tipinde ise hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) beyni nasıl etkiler?

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığında hastanın zihinsel fonksiyonları etkilenmez. Hastanın kas harabiyeti arttıkça kolunu, bacağını hareket ettirmesi ve konuşma, yutma fonksiyonları bozulmaktadır. Bu bozulmalar hastanın dış dünya ile iletişimini engel olmaz. Çünkü bu hastaların bilinci yerindedir. Bazı ALS hastalarında demans problemi ile ALS hastalığı birlikte görülmektedir. Bu gibi bir durumda zihinsel problemler ile ALS hastalığı birlikte seyredebilir. Fakat bu tür bir durum söz konusu değil ise ALS hastaları zihinsel olarak etkilenmez.

Nörolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kas erimesi neden olur
  2. Parkinson hastalığı nedenleri ve tedavisi
  3. Titreme neden olur
  4. Nörolojik hastalıklar
  5. Alzheimer hastalığı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git