A

Amoebiasis Hastalığı Nedir?

Amoebiasis, insan kalın bağırsağında yaşayan bir amip olan ''Entamoeba hıstolytıca'' denen küçük tek hücreli parazit nedeni ile ortaya çıkan bir enfeksiyondur

Amoebiasis nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Amoebiasis, insan kalın bağırsağında yaşayan bir amip olan ”Entamoeba hıstolytıca” denen küçük tek hücreli parazit nedeni ile ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Amip’in amoebia kistleri içeren insan atıkları ile kirlenmiş yemekler ile veya içme suyu yoluyla yayılır.

Kistler yutulur yutulmaz kist duvarı parçalanır ve amoebia kalın bağırsakta yerleşmek üzere yapışır. Bağırsakta amoebia çoğalır ve yeni kistler oluşturarak koruyucu kapsüller geliştirir. Bu kistler feçes (dışkı) içinde vücut dışına çıkar ve bir sonraki kişi onları alana kadar uzun süre yaşayabilir.

Amoebiasis belirtileri

Bazı kişiler Entamoebia hıstolytıca parazitini bağırsaklarında taşırlar ve kendilerinde semptom (belirti) olmadığı halde kistleri dışkı ile dışarı atarlar. Ancak amoebianın bazı suşları bağırsak duvarını işgal eder ve ülserler oluşturur, dizanteriye dönüşebilecek olan diyareye (ishal) ve karın ağrısına neden olur.

Amoebia belirtileri arasında karın ağrısı, hafif ishal, kanlı ishal ya da şiddetli kolit gibi belirtiler de vardır. Kanlı ishal nedeni ile kansızlık gelişebilir. Peritonit (karın zarı iltihabı) oluşabilir.

Amip kan yolu ile karaciğere veya nadiren beyne ve akciğere yayılabilir ve apselere yol açabilir. Amoebik karaciğerin semptomları (belirtileri) arasında kilo kaybı, titreme, ateş ve ağrılı karaciğer büyümesi vardır. Karaciğer apseleri bazen semptomlar olmadan da ortaya çıkabilir.

Amoebiasis Belirtileri

Amoebiasis nedir

Amoebiasis tedavisi ve korunma yöntemleri

  1. Tüm ameobiasis şekillerinin tedavisinde antibiyotik içeren ilaçlar veya anti-parazit ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar paraziti birkaç hafta içinde öldürür ve tam iyileşmeyi sağlar.
  2. Amoebiasisten korunmak için sağlık koşullarının kötü olduğu yerlere seyahat eden kişiler amoebiasis bulaşma riskini sadece şişelenmiş veya iyice kaynatılmış su içerek ve pişmemiş sebze ve kabuklu meyvelerden uzak durarak azaltabilirler.

Benzer sağlık yazıları

  1. Bağırsak kurtlarının nedenleri ve tedavisi
  2. Bağırsak enfeksiyonu (gastroenterit) nedenleri ve tedavisi
  3. Giardiyazis hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Kancalı kurtlar nasıl bulaşır
  5. Yuvarlak solucanlar neden olur
  6. Dışkılama değişikliği nedenleri ve tedavisi
  7. Şigelloz hastalığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git