Doğumsal Hastalıklar

Amniyosentez Nasıl Yapılır? Amniyon Sıvısı Nedir?

Amniyosentez, küçük miktarda amniyon sıvısının amniyon kesesinden (uterus içinde fetusu saran zar) ultrason taraması rehberliğinde bir şırınga ile alındığı bir tanısal işlemdir.

Amniyosentez nedir?

Amniyosentez, küçük miktarda amniyon sıvısının amniyon kesesinden (uterus içinde fetusu saran zar) ultrason taraması rehberliğinde bir şırınga ile alındığı bir tanısal işlemdir. Amniyon sıvısı bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdır ve bu sıvı yaklaşık olarak hamileliğin 10. haftasında üretilmeye başlar.

Amniyosentez hangi hastalıkların teşhisi için yapılır?

Amnion sıvısı, Down sendromu gibi çeşitli kromozom defektlerini tanımlamak veya ekarte etmek amacıyla kromozom analizi veya hemofili, kistik fibroz ve Tay-Sachs hastalığı gibi genetik bozukluklara bakmak için genetik analiz yapılacak olan fetal hücreleri içermektedir.

Amnion sıvısı ayrıca çeşitli kimyasal maddeler içerir ve sıvının analizi spina bifida (bir nöral tüp defekti) gibi gelişim anormalliklerini tanımak veya ekarte etmekte de yardımcı olabilir. Rhesus uyumsuzluğunun ciddiyeti ve fetal akciğerlerin olgunluğu da amniosentez ile incelenebilir.

Amniyosentez işlemini gerektiren diğer durumlar ise anne adayının gebeliği süresince yapılan ultrasongrafilerde şüpheli bir durum tespit edilmiş ise, 16 ile 20. haftalar arasında yapılan üçlü testte ya da dörtlü testte bir risk söz konusu ise amniyosentez işlemi yapılır. Anne adayının daha önce yaşadığı gebelikte veya doğmuş olan çocuğunda kromozom bozukluğu saptanmış ise diğer gebeliğinde amniyosentez işlemi yapılır. Yine ailede bir kromozom bozukluğu var ise, ailede genetik bir hastalığı olan var ise amniyosentez işlemi gerekebilir.

Amniyosentez işlemi nasıl yapılır?

Amniyosentez genellikle hamileliğin 15. ve 20. haftaları arasında yapılır. Daha erken de yapılabilir ama teknik olarak bu erken evrede daha zordur. Abdomen (karın) derisi temizlenir ve amnion kesesine bir iğne sokulur; tüm olgularda fetus ve plasentaya değmeyi önlemek için ultrason taraması kullanılır.

Amniyosentez işlemi sırasında ultrasonografik görüntüleme eşliğinde bebeğin mümkün olduğu kadar olmadığı ve amnion sıvısının bol olduğu bir bölge bulunur, şırınga ile amnion sıvısından bebeğe değdirmeden alınır ve şırınga çekilir, işlem biter fakat bu bölgeye şırınga ile girildiği için bu bölgede bir delik açılmış olur ve buna bağlı olarak düşük riski meydana gelebilir. 

Amnion sentez işlemi nasıl yapılır

Amniyosentez işlemi nasıl yapılır

Amniyosentez işleminin yan etkileri – komplikasyonları

Amniyosentez, bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan numune alınması işlemidir. Amniyosentez düşük veya erken membran rüptürü riskini hafifçe arttırır, bu nedenle işlemin yapılması gerekliliği yalnızca fetusta anormallik riskinin artmış olduğu düşünüldüğünde önerilir.

Amnion nedir?

Amnion, uterusta (rahimde) fetusu saran zarlardan biridir. Amnionun dışı koryon adı verilen bir başka zar ile örtülüdür.

Amnion kesesi nedir?

Amnion kesesi, fetusu saran ve hamilelik ilerledikçe amnion sıvısı ile dolan zarsı kesedir. Amnion kesesi, içte amnion ve dışta koryon olmak üzere iki zardan yapılmıştır

Amnion sıvısı sıvısı nedir?

Uterus (rahim) içinde fetusu saran ve amnion kesesi (ince, zarsı bir kese) içinde bulunan berrak, su gibi sıvı (halk arasında “su” denir). Amnion sıvısı fetusu annenin iç organlarının basıncına karşı korur ve bebeğin hareketine olanak sağlar.

Amnion sıvısı amnion kesesini döşeyen hücreler tarafından üretilir ve sürekli dolaşım halindedir. Fetus sıvıyı yutar, sıvı fetal kan akımına emilir ve sonra böbreklerden idrar olarak atılır. Sıvının %99’u sudur. Kalan kısmı dilüe konsantrasyonlarda kan plazmasında bulunan maddelerin yanı sıra fetustan gelen hücreler ve lipidlerden (yağlardan) oluşur.

Amnion sıvısı hamileliğin ilk haftası döneminde ortaya çıkar, 10. gebelik haftasına kadar hacmi yavaş yavaş artar ve sonra çok hızlı artış gösterir. 35. gebelik haftasından sonra amnion sıvı hacmi yavaşça azalmaya başlar. Hamileliklerin küçük bir kısmında polihidramnioz (aşırı miktarda amnion sıvısı oluşumu) ve daha azında oligohidramnioz (yetersiz sıvı oluşumu) ortaya çıkar.

Amniotomi nedir?

Amniotomi, amnion zarlarının yapay şekilde parçalanması. Halk arasında “suni sancı” olarak bilinen amniotomi doğumu başlatmak için yapılmaktadır.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamileliğin kırkıncı haftası doğuma hazırlık nasıl yapılır
  2. Doğum öncesi bakım ve doğum kontrolleri
  3. Doğum ağrılarını azaltma yöntemleri
  4. Doğum ve doğumu kolaylaştırmak için faydalı bilgiler
  5. Sağlıklı bebek için hamilelikte nasıl beslenmek gerekir
  6. Hamilelikte pelvik taban egzersizleri nasıl yapılır
  7. Kromozom anomalileri (bozuklukları) neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git