A

Amitriptilin İlaç Nedir?

Amipriptilin içeren ilaçlar arasında Laroxyl enterik draje ve Triptilin film tablet gibi ilaçlar vardır.

Amitriptilin ne için kullanılır?

Amitriptilin: Sedatif etkisi olan bir trisiklik antidepresan ilaçtır.

Amitriptilin’in kullanım alanları: Amitriptilin anksiyete bozukluğu, majör depresif bozukluk,  dikkat eksikliği, bipolar bozukluk ve insomnia (uykusuzluk) durumunun da eşlik ettiği depresyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Amitriptilin migren tedavisinde, nöropatik ağrı (miyofasyal ağrı sendromu, nevralji gibi) hastalıkların tedavisinde de kullanılır.

Amitriptiin’in yaygın görülen yan etkileri: Amitriptilin ilacının sık görülen yan (advers) etkileri arasında ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, baş dönmesi ve sersemlik, kabızlık, tansiyon düşüklüğü, uyku hali gibi yan etkiler vardır.

Amitriptin içeren ilaçlar: Amitriptilin içeren ilaçlar arasında Laroxyl  enterik draje ve Triptilin film tablet ve Türkiye’de bulunmayan başka isimler ile sunulan ilaçlar da vardır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Depresyon nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuk ve ergenlerde obsesif kompülsif bozukluk neden olur
  3. Benzodiazepinler (uyku ilaçları) neden kullanılır
  4. Yas tutma nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git