A

Amiodaron Nedir? Amiodaron İlacının Yan Etkileri

Amiodaron, değişik aritmi (düzensiz kalp hızı veya ritmi) tiplerini tedavi etmede kullanılan iyottan zengin antiaritmik bir ilaçtır.

Amiodaron ilaç ne için kullanılır?

  1. Amiodaron, değişik aritmi (düzensiz kalp hızı veya ritmi) tiplerini tedavi etmede kullanılan iyottan zengin antiaritmik bir ilaçtır. Ventriküler taşikardi, ventriküler fibrilasyon, atriyal fibrilasyon, geniş kompleks taşikardi, paroksismal supraventriküler taşikardi gibi aritmik hastalıklarda kullanılır.
  2. Amiodaron uzun süreli kullanımınında karaciğer iltihabına, tiroid sorunlarına ve gözlerde ve akciğerlerde hasara, pulmoner fibroza, periferik nöropatiye, deride renk değişikliklerine yol açabilir, bu nedenle amiodaron çoğunlukla sadece diğer ilaçlar etkili olmadığında verilen bir ilaçtır. Erkeklerde jinekomasti gibi bir yan etkisinin de olduğu hakkında bilgiler vardır.

”Bu ilaçlar doktor reçetesi olmadan kullanılmaz”

Benzer sağlık yazıları

  1. Taşikardi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Ritim bozukluğu (kardiyak aritmi) neden olur
  3. Ventriküler fibrilasyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Atriyal fibrilasyon nedenleri ve tedavisi
  5. Radyofrekans ablasyon tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git