A

Amino Asitler Nedir?

Amino asitler nasıl oluşur?

 1. Amino asitler, tüm proteinlerin temel yapısal ünitelerini oluşturan bir grup kimyasal bileşiği içerir. Her amino asit molekülü, değişik karbon atomu zincirlerine veya halkalarına bağlanan amino ve karboksil atom gruplarından oluşur.
 2. Her amino asit molekülü polipeptit olarak adlandırılan kısa molekül zincirleri oluşturmak üzere kimyasal bağlar (peptit bağlar) ile birbirine bağlanmıştır. Sonuçta yüzlerce polipeptid protein molekülü oluşturmak üzere yine peptid bağlar ile birbirine bağlanır. Bir proteinin diğer diğer proteinden ayrımını amino asit dizilimi sağlar.
 3. Vücudun tüm proteinlerini oluşturan 20 farklı amino asid vardır. Bunlardan 12’si vücut tarafından yapılabilir; diyetle (beslenme ile) alınmaları gerekli olmadığı için bunlara nonesansiyel amino asitler denir. Diğer sekizi ise (esansiyel amino asitler) vücut tarafından üretilemez ve diyetle alınmalarına gerek vardır.
 4. Proteinleri oluşturan 20 amino asit hücreleri vücut sıvıları içinde serbest halde de bulunabilir. Ayrıca proteinlerde bulunmayan ama hücreler içindeki kimyasal reaksiyonlarda önemli rol oynayan 200’den fazla amino asit vardır.

Benzer sağlık yazıları

 1. BCAA nedir ve ne işe yarar
 2. Kazein proteini nedir
 3. Likit amino asit ne işe yarar
 4. L – Carnitine nedir ve nasıl kullanılır
 5. Spor yapanlar için beslenme önerileri
 6. Hızlı kas geliştirme yöntemleri
 7. Baldır kası nasıl geliştirilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git