Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Amiloidoz Nedir? Amiloidoz Belirtileri

Amiloidoz, fibröz proteinden oluşan amiloid isimli bir maddenin karaciğer, böbrekler, dil, dalak ve kalp dahil olmak üzere doku ve organlarda biriktiği seyrek görülen bir hastalıktır.

Amiloidoz nedir?

Amiloidoz, fibröz proteinden oluşan amiloid isimli bir maddenin karaciğer, böbrekler, dil, dalak ve kalp dahil olmak üzere doku ve organlarda biriktiği seyrek görülen bir hastalıktır. Amiloid denilen proteinden oluşan bu madde kemik iliğindeki hücreler tarafından sağlanır.

Bu protein her hangi bir organ ya da dokuda çoğalabilecek anormal bir proteindir. İç organlardan birinin veya diğer organların bozulmasına neden olabilecek kadar amiloid arttığında amiloidoz hastalığı ortaya çıkmaktadır. Hastalık böbrekleri, kalbi, karaciğeri, dalağı, sinir sistemini, mide, bağırsak gibi gastrointestinal sistemini bozarak bu organların ya da sistemlerin işlevini bozmaktadır.

Amiloidoz hastalığı neden olur?

Amiloidoz bilinen bir nedene bağlı olmadan primer amiloidoz şeklinde görülebilir; ancak daha sık olarak başka bir hastalığın komplikasyonudur ve bu tür olgular sekonder amiloidoz olarak adlandırılır.

Amiloidoza yol açabilen durumlar arasında multipl myeloma (kemik iliği kanseri), romatoid artrit, ailesel Akdeniz ateşi hastalığı, tüberküloz ve kronik osteomiyelit (kemik enfeksiyonu) gibi diğer uzun süreli enfeksiyonlar bulunmaktadır. Amiloid alzheimer hastalığında beyinde birikebilir. Küçük amiloid birikimleri yaşlanmanın normal bir bulgusudur.

Amiloidoz belirtilerine neden olan bozukluklar

Amiloidoz biriken organlar

Amiloidoz biriken organlar

Amiloidoz semptomları (belirtileri) etkilenen organa ve hastalığın süresine bağlı olarak değişir. Amiloid birikiminden etkilenen organ büyür.

 1. Primer amiloidoz genellikle deride, hafifçe kabarık, mum gibi lekeler şeklinde görülen amiloid birikimleri ile karakterizedir.
 2. Amiloidin kalpte birikmesi aritmilere (kalp hızı veya kalp ritminde bozukluk) ve kalp yetersizliğine neden olabilir.
 3. Amiloid birikiminden mide ve barsaklar etkilenir ise diyare gibi semptomlar gelişebilir ve bu organların iç yüzleri ülserleşebilir.
 4. Böbreklerde amiloid birikimleri ölümcül olabilecek böbrek yetersizliğine yol açabilir.

Amiloidoz hastalığında ortaya çıkan şikayetler

Amiloidoz oldukça yaygın belirti türleri ile meydana çıkmaktadır. Genellikle ayak bileklerinin ve bacakların şişmesi, güç kaybı, zayıflama, nefes almada zorluk, ellerde ve ayaklarda, uyuşma ya da yanma, çok yoğun halsizlik, ishal, dilde büyüme, ritim bozukluğu, deride değişimler, yutma zorluğu gibi bir takım belirtiler ile ve etkilenen organlara göre kendini göstermektedir.

Amiloidoz teşhisi

Amiloidoz gelişimi en kolay idrar tahlilinde protein kaybının varlığı ile görülmektedir. Amiloidoz oluştuğu görüldüğünde bunu alınacak bir doku parçasının patoloji laboratuvarında araştırılması ve bazı boyamalar yapılarak çöken proteinin gösterilmesi ile saptanır. Biyopsi için karın cilt altı yağ dokusu, rektumdan bağırsağın en uç kısmından gibi bölgelerden örnek alınır.

Amiloidoz tedavisi

Amiloid birikimlerinin uzaklaştırılmasının hiçbir tedavisi yoktur. Ancak, altta yatan hastalığın tedavisi ile sekonder amiloidozun ilerlemesinin durdurulması mümkündür.

Amiloidozun sekonder gelişen türünün tedavisi amiloidozu keşfetme ile olur. Örneğin tüberkülozdan dolayı oluşmuş olan amiloidoz, tüberkülozun tedavisi ile beraber kaybolur ya da baskı altında tutularak zamanla iyileşebilir.

Herediter (genetik geçişli) amiloidoz kalıcı olmaktadır ve anne veya babadan çocuklara geçer. Herediter amiloidozun özellikle sindirim sistemi ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Bu türden amiloidozun da altında yatan hastalıklardan oluştuğunu ve fmf gibi bir takım hastalıklarla ortaya çıktığını göz önünde bulundurursak bu hastalıkların tedavisinin yapılması ve kolşisin tedavisinin düzenli kullanılması bu tehlikeyi önleyebilir veya en aza indirebilir.

Amiloid birikiminin neden olduğu hastalıklar

 1. Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı nedir
 2. Kalp büyümesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Kronik böbrek yetmezliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Kardiyomiyopati nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Kistik fibroz nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Karaciğer büyümesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. İshal – diyare nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git