A

Amil Nitrat Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Amil nitrat: Eskiden anjina pektorisi hafifletmek için reçete edilen bir nitrat ilaç idi. Amil nitrat solunarak kalp krizi ve anjina pektoris durumlarında kullanılır ve bu gibi durumlarda daha kolay kullanım için kırılarak koklanabilen küçük ampullerde bulunur.

Amil nitrat ne için kullanılır? Amil nitrat kalbi besleyen kan damarlarını genişleterek daha fazla kan gelmesini sağlar.Amil nitrat bazen orgazm sırasındaki güçlendirici etkiye sahip olmasından dolayı kötü amaçlı da kullanılmaktadır ve bu amaçla kullanımı kişide bağımlılık yapar.

Amik nitrat’ın yaygın yan etkileri: Amil nitrat çok fazla yan etkilere yol açtığı için artık yasal olarak bulunmamaktadır. Amil nitrat dikkatsiz ve fazla kullanıldığında burun ve akciğerleri olumsuz etkiler ve hasara neden olur. Amil nitratın baş dönmesi, baş ağrısı, enfeksiyon bulaşma riski gibi yan etkileri vardır. Bağışıklık sistemi sorunları olanlarda, kalp hastalığı olanlarda, kansızlığı olanlarda, yüksek veya düşük tansiyon sorunu olanlarda ciddi sağlık problemlerine yol açar.

Amil nitrat son yıllarda yerini gliseril trinitrat ve isosorbid gibi ilaçlara bırakmıştır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git