Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Amarozis Fugaks – Tek Gözde Ani Görme Kaybı Neden Olur?

Amarozis fugaks için en önemli faktörler arasında yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol vardır.

Amarozis fugaks nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Amarozis fugaks, gözdeki küçük damarların geçici olarak bir emboli (kolesterol veya pıhtılaşmış kan gibi bir katı madde parçacığı) ile tıkanması nedeni ile oluşan ve genellikle sadece bir gözü etkileyen, saniyeler veya dakikalarca süren kısa süreli görme kaybıdır.

Amarozis fugaks nedenleri

Amarozis fugaks için en önemli faktörler arasında yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol vardır. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı ana damarları bozduğu gibi beyindeki küçük damarları da etkiler.

Amarozis fugaks’ın diğer nedenleri arasında ise geçici iskemik atak, temporal arteritis, psödotümör serebri, migren, oftalmik arter stenozu, oftalmik arter anevrizması, oküler hipertansiyon, hematolojik bozukluklar, kardiyak defektler ve nedeni tam olarak bilinmeyen ve genellikle genç hastalarda görülen amarozis fugaks olguları da vardır.

Bu risk faktörleri göz önünde bulundurulduğunda şeker hastalığından, yüksek tansiyon hastalığından ve kolesterol yükselmesinden korunmak son derece önemlidir. Yani Amarozis fugaks gelişimini önlemek için sağlıklı beslenme ve sağlık yaşam tarzı benimsenmelidir.

Amarozis fugaks belirtileri

 1. Bu emboliler boyundaki veya nadiren kalpteki hastalıklı arterlerden taşınmaktadır.
 2. Hastalar, tipik şekilde, sadece bir gözde gölge inmesine benzer görme kaybı veya azalması yaşarlar.
 3. Ataklar ağrısız, ani gelişen (akut), 2-10 dakika arası sürebilen, tek taraflı görme kaybı şeklinde gelişir.
 4. Ataklar seyrek olabilir, atak sıklığı ayda 1-2 kez ya da 10-20 günde bir kez şeklinde de olabilir veya günde birkaç kere ortaya çıkabilir ve inme riski arttığını göstermekte olup, bu durum tıbbi araştırma gerektirir.

Amarozis fugaks tedavisi

Damarlardaki daralmanın derecesi % 70 ve üzeri olur ise damarların cerrahi yöntem ile açılması gerekir. Amarozis fugaks tedavisinde iki tedavi yöntemi vardır.

Cerrahi yöntemde tıkalı olan damar kesilir, darlık alanı çıkartılarak alınır ve tekrar dikilir. Bu yöntem iyi ve deneyimli bir göz cerrahisi uzmanı tarafından yapıldığında başarılı olur.

Amarozis fugaks tedavisinde diğer bir yöntem ise anjiyo yapılmasıdır. Bu işlem kalpte uygulanan damar genişletme ve ”stent” adı verilen damarı açmak için uygulanan yay koyma işleminin şah damarına yapılmasıdır.

Amarozis fugaks tedavisinden sonra her iki yöntem için de düzenli takip gerekir. Damarlardaki darlık çok fazla değil ise bu cerrahi yöntemler risk alınmaması için uygulanmaz. Bu durumda kan sulandırıcı ilaç tedavileri verilir ve belli aralıklar ile tıkanmanın derecesi takip edilir. 

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Blefarit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Çocuklarda göz yaşı kanal tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Akomodasyon (gözlerde uyum bozukluğu) neden olur
 4. Konjonktivit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Gözlerde batma hissi nedenleri ve tedavisi
 6. Üveit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Gözlerde kanlanma nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git