Nörolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Alzheimer Hastalığından Korunmak İçin Öneriler

Alzheimer hastalığı (unutkanlık) ve korunma yollarıAlzheimer hastalığı, yaşlanma döneminde bilişsel yeteneğin azaldığı demans (unutkanlık) türlerinin en sık görülen nedenidir. Alzheimer, ilk başladığı zamanlarda bile hastanın hafıza, öğrenme yeteneğini, günlük yaşam aktivitelerini ve yaşam kalitesini düşüren ilerleyici ve geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Daha tam olarak bir tedavisi olmayan bu hastalıkta beslemenin ve yaşam tarzının da önemli derecede rolü bulunmaktadır.

Alzheimer hastalığı (unutkanlık) ve korunma yolları

Alzheimer hastalığı, yaşlanma döneminde bilişsel yeteneğin azaldığı demans (unutkanlık) türlerinin en sık görülen nedenidir. Alzheimer, ilk başladığı zamanlarda bile hastanın hafıza, öğrenme yeteneğini, günlük yaşam aktivitelerini ve yaşam kalitesini düşüren ilerleyici ve geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Daha tam olarak bir tedavisi olmayan bu hastalıkta beslemenin ve yaşam tarzının da önemli derecede rolü bulunmaktadır.


Beslenme ve alzheimer hastalığı arasındaki ilişki yıllardır araştırılmaktadır. Bu çalışmalarda alzheimer hastalarında bir dizi makro ve mikro besin öğesi eksikliği ortaya çıkmıştır ve besin öğelerinin yetersiz alınması alzheimer hastalığına neden olduğu konusunda bilgiler vardır.

Yapılan araştırmalarda kolesterol, doymuş yağ ve enerji içeriği yüksek beslenme tarzı alzheimer hastalığı riskini arttırır iken, posalı besinler, meyve, sebze, baklagiller, balık, kuru yemiş içerikli beslenme şekline sahip kişilerde de alzheimer hastalığı riskinin azaldığı görülmüştür. Balık, ceviz, fındık, keten tohumu, susam, badem, baklagiller, tahıllar ve benzeri omega üç içerikli beslenmenin de alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürdüğü bilinmektedir.

Alzheimer hastalığından korunma yöntemleri

Alzheimer hastalığından korunma yöntemleri

Alzheimer hastalığı (unutkanlık) önlenebilir mi?

Tek başına alzheimer hastalığından korunmayı sağlayacak herhangi bir beslenme ya da madde olmadığı gibi, alınabilecek önlemler vardır.

Bu önlemler, her gün düzenli olarak egzersiz yapmak, yürüyüş yapmak, sosyallikten uzak kalmamak, zihni sürekli aktif tutmak (bulmaca çözmek, kitap okumak, hesap yapmak gibi), akdeniz diyeti usulünce tahıldan, balıktan, yeşil sebzeden, meyveden, zeytin yağından zengin beslenme tarzını benimsemek, katı yağlardan kaçınmak, normal kiloda kalmayı çalışmak, yüksek tansiyon, yüksek şeker ve yüksek kolesterol değerlerini dengede tutmak, az yağlı süt ürünlerini tüketmek, meyve sebze içerikli beslenmek ve yeşil yapraklı sebzeleri tercih etmek ve gibi beslenme ve yaşam tarzı değişikliği ile alzheimer hastalığından korunmak mümkün olabilir. Yapılan araştırmalar alzheimer hastalığından korunmak için bol bol yürüyüş yapmanın oldukça faydalı olduğunu göstermiştir.
Alzheimer hastası bakımı – – – – Alzheimer hastalığı nedir – belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git