Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Alprostadil İlaç Nedir? Alprostadil İlacının Yan Etkileri

Alprostadil, prostaglandin E1 (PGE1) türevi Alprostadil etkin maddesini içeren ve uygun çözücü ile seyreltildikten sonra sadece damar içine infüzyon yolu ile uygulanan bir ilaçtır.

Alprostadil ilaç nedir?

Alprostadil, prostaglandin E1 (PGE1) türevi Alprostadil etkin maddesini içeren ve uygun çözücü ile seyreltildikten sonra sadece damar içine infüzyon yolu ile uygulanan bir ilaçtır.

Alprostadil ne için kullanılır?

 1. Alprostadil, yeni doğan bebeklerde düzeltme ameliyatından önce konjenital kalp defektlerinin etkilerini en aza indirmek için kullanılan bir prostaglandin ilaçtır ve bu ilaç hastanede uygulanmaktadır.
 2. Alprostadil erektil disfonksiyonun (erkeklerde ereksiyon bozukluğunun) tedavisinde de kullanılır. Ereksiyon sağlamak için kişinin kendisi ya penise enjekte ederek ya da üretraya jel şeklinde uygulanarak kullanır.
 3. Alprostadil tukayıcı periferik arter hastalığında diğer tedavilerin başarısız kaldığı durumlarda son tedavi seçeneği olarak da kullanılır.

Alprostadil ilaç nasıl kullanılır?

 1. Alprostadil sadece deneyimli doktorlar ya da deneyimli doktorların gözetimi altında çalışan hemşireler tarafından uygulanır.
 2. Alprostadil üç haftalık uygulama sonrası hastanın fayda görüp görmeyeceğine bakılarak tedaviye ya devam edilir ya da tedavi durdurulur.
 3. Alprostadil tedavisinin süresi genellikle 4 haftayı geçmez.

Alprostadil ilacının yan etkileri

Tüm ilaçlar gibi alprostadil’in içeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlılığı olan kişilerde alerjik reaksiyonlar gelişebilir.

Alprostadil ilacının yaygın görülen yan etkileri : Alprostadilin yaygın görülen yan etkileri arasında kısa süreli yüksek ateş, taşikardi (hızlı kalp atımı), bradikardi (düşük kalp atımı), tansiyon düşüklüğü, ciltte kızarma, geçici solunum durması,  ishal, kramp atakları veya kas seyirmesi, enjeksiyon bölgesinde ağrı gibi yan etkiler vardır.

Alprostadil lacının seyrek görülen yan etkileri : Alprostadil ilacının seyrek görülen yan etkileri arasında kansızlık, kanda trombosit sayısının azalması, kan pıhtılaşma bozuklukları, kanda potasyum miktarının azalması veya artması, kan şekerinde düşüklük, sinirlilik, uyuşukluk, şok, konjestif kalp yetmezliği, kalp durması, damar sorunları, yavaş solunum, hızlı solunum, hırıltılı nefes, solunum depresyonu, ince ve kalın bağırsak mukozasında ödem ve iltihaplanma, bilirubin düzeyinde yükselme, deri iltihabı, kaşıntı, deride pembe veya kırmızı kabarıklıklar, terleme, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, uzun süreli tedavilerde kemik büyümesi, minerilizasyon bozukluğu, idrarda kan görülmesi, idrara çıkamama, böbrek yetmezliği, enfeksiyon gelişmesi, vücut ısısında düşüklük, ürtiker gibi yan etkiler vardır.

Alprostadil ilacının çok seyrek görülen yan etkileri : Alprostadil ilacının çok seyrek görülen yan etkileri arasında mide mukozasının doza bağlı görülen hiperplazisi, mide kapısının tıkanması gibi yan etkiler ve tam olarak bilinmeyen yan etkiler vardır.

Alprostadil ilacının kullanılmaması gereken durumlar

 1. Alprostadil maddesine ya da etanole karşı aşırı duyarlı kişilerde bu ilaç kullanılmamalıdır.
 2. Yeterli tedavisi yapılmamış kap ritim bozukluğu sorunu olan veya kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı olan kişilerde Alprostadil kullanılmamalıdır.
 3. Tedavinin başlamasından önceki ilk altı içinde kalp krizi ya da felç geçirdiyseniz Alprostadil kullanılmamalıdır.
 4. Şikayetlere dayalı ya da radyolojik görüntülemelere dayalı akciğer ödemi şüphesi olan ya da akciğer ödeminin ilk belirtileri görülen ve kronik bronşiti olan ya da bronşiyolit astımı olan kişilerde Alprostadil kullanılmamalıdır.
 5. Akut (ani gelişen) karaciğer bozukluğu belirtileri (yükselmiş karaciğer enzimleri) olan kişilerde Alprostadil kullanılmamalıdır.
 6. Mide kanaması riski olan (gastrit, ülser ya da güçlü yaralanma gibi) Alprostadil kullanılmamalıdır.
 7. Kalp yetmezliği, beyinde sıvı birikimi, akciğer ödemi, böbrek fonksiyonlarında bozuklukları, vücutta aşırı sıvı birikimi gibi durumlara bağlı infüzyon tedavisine bağlı genel kullanılması sakıncalı olan durumlarda Alprostadil ilaç kullanılmamalıdır. 

Alprostadil kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar

Alprostadil, kardiyovasküler fonksiyonları sürekli takip edilecek düzeyde donatılmış yerde ve uygun ekipmanları, aletleri el altında bulunduran, anjiyografi (örneğin kan lenf damarları) alanında deneyimli bir hekim tarafından size uygulanır.

 1. Ciddi böbrek yetmezliğiniz var ise,
 2. Yeterince kontrol altına alınamayan şeker hastalığınız var ise,
 3. Beyin damarlarında kan dolaşımı ile ilgili ciddi yetmezlik sorunu var ise,
 4. Artmış kan pulcuğu değerleri söz konusu ise,
 5. Safra taşı sorunu var ise,
 6. Gastrik ülser ya da ülser sorunu var ise,
 7. Göz tansiyonu var ise,
 8. Sara hastalığı gibi bir durum söz konusu ise

Alprostadil ilaç doktordan habersiz kullanılmamalıdır. Bu tür durumlarda Alprostadil ciddi ve dikkatli takip altında uygulanır.

İlaçlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Alfa-bloker ilaçlar neden ve nasıl kullanılır
 2. Beta-bloker ilaçlar neden ve nasıl kullanılır
 3. Barbitüratlar neden ve nasıl kullanılır
 4. Biteral tablet neden ve nasıl kullanılır
 5. Tarivid tablet neden ve nasıl kullanılır
 6. Nootropil ilaç neden ve nasıl kullanılır
 7. Viagra neden ve nasıl kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git