A

Almotriptan Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Almotriptan: Akut migren ataklarının tedavisinde kullanılan bir serotonin agonisti ilaçtır.

Almotriptan ne için kullanılır? Almotriptan, auralı veya aurasız migren ataklarının akut baş ağrısını tedavi etmek için reçete edilir. Almotriptan migren ataklarına bağlı bulantı fotofobi (ışığa karşı hassasiyet) ve fonofobiyi (ses korkusunu) hafifletir.

Almotriptan’ın kontrendikasyonları: Diğer triptanlarda olduğu gibi Almotriptan, iskemik kalp hastalığı (miyokard enfarktüsü, anjina pektoris, teşhis edilmiş sessiz iskemi, prinzmetal angina) veya ciddi hipertansiyon ve kontrolsüz hafif veya orta hipertansiyon öyküsü veya semptomları olan hastalarda kontrendikedir (kullanılmamalıdır). Yine, serebrovasküler olay veya geçici iskemik atak, periferik damar hastalıkları, ağır karaciğer yetmezliği, ergotamin türevleri dahil diğer 5-HT1B/1D aganistlerinin eş zamanlı kullanımı gibi durumlar da kontrendikedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Migren nedir, migren belirtileri
  2. Hamilelikte migren ağrısı nasıl geçer
  3. Migrex nedir ve ne için kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git