Hastalıklar ve Tedaviler

Alfa Fetoprotein – AFP Yüksekliği Neden Olur?

Alfa fetoprotein nasıl üretilir?

Alfa fetoprotein (AFP), fetusun karaciğerinde ve mide-barsak yolunda ve erişkinlerde bazı anormal (ör, tümörlü dokularda) üretilen bir proteindir.

Hamilelerde alfa fetoprotein düzeyi neden yükselir?

Alfa-fetoprotein (AFP) fetusun idrarında amnion sıvısı içine atılır; sıvı fetus tarafından yutulur ve AFP fetal sindirim sistemine girer. AFP’nin çoğu fetal bağırsakta parçalanır, ama bir kısmı annenin dolaşımına geçer. AFP anne kanında hamileliğin ilk trimesterinin (ilk 3 ay) son zamanlarından itibaren ölçülebilir ve konsantrasyonu hamileliğin 15.-20. haftaları arasında yükselir.

  1. Hamilelikte alfafetoprotein (AFP) düzeylerindeki artış, bebekte spina bifida veya anansefali gibi fetal nöral tüp defektlerinin ve böbrek anormalliklerinin olabileceğini düşündürür.
  2. Yüksek AFP düzeyleri çoğul gebeliklerde ve düşük tehditi veya düşüklerde de ortaya çıkabilir.

Hamilelerde alfa fetoprotein düşüklüğü neden olur?

Fetusta (anne karnındaki bebekte) Down sendromu var ise AFP düzeyleri beklenmedik şekilde düşük olabilir. Bu nedenle kan AFP düzeyinin ölçülmesi Down sendromu riski artmış hamile kadınların taranmasında kullanılan kan testleri arasında yer almaktadır.

Erişkinlerde alfa fetoprotein yüksekliği neden olur?

Alfafetoprotein (AFP) düzeyleri hepatoma (karaciğer kanseri), testis ve overlerin (yumurtalık) kanser içeren teratomu veya pankreas, mide ya da akciğer kanseri olan erişkinlerde genellikle yüksektir, bu nedenle AFP (alfa fetoprotein) düzeyleri bir “tümör belirleyicisi” olarak bilinmektedir.

AFP düzeyleri bu tür kanserlerin tedavi sonuçlarının takiplerinde de kullanılabilir; kemoterapi ya da cerrahiden sonra alfafetoprotein düzeylerinin artması kanserin nüks ettiğini (tekrarladığını) gösterebilir. Ancak AFP düzeyleri viral ya da alkolik hepatit ve siroz gibi bazı kanser dışı durumlarda da yükselebilir.

Alfa fetoprotein düzeylerinin yüseldiği hastalıklar ile ilgili benzer yazılar

  1. Karaciğer kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Karaciğer yetmezliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Karaciğer sirozu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Akciğer kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Testis tümörleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Hepatit B nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Pankreas kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git