A

Alfa 1 Antitripsin Eksikliği Nedir?

Alfa 1-antitripsin eksikliği hastalığı esas olarak akciğerleri etkileyerek amfizeme ve karaciğeri etkileyerek de siroza neden olur. Alfa 1-antitripsin eksikliği 30 yaşlarına kadar belirti vermeyebilir.

Alfa 1-antitripsin (A1ATE) eksikliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi

  1. Kişide, vücudu diğer enzimlerin hasarından koruyan alfa 1-antitripsin enziminin olmaması ile seyir gösteren nadir bir genetik bozukluktur.
  2. Alfa 1-antitripsin eksikliği hastalığı esas olarak akciğerleri etkileyerek amfizeme ve karaciğeri etkileyerek de siroza neden olur. Alfa 1-antitripsin eksikliği 30 yaşlarına kadar belirti vermeyebilir.
  3. Alfa 1-antitripsin eksikliğinin hiçbir tedavisi yoktur, ancak semptomlar ilaç tedavisi ile hafifleyebilir. Tedavi kronik karaciğer hastalığının sebep olabileceği komplikasyonları ve akciğerler ile ilgili ortaya çıkabilecek şikayetleri önlemeye yöneliktir. Şiddetli olgularda karaciğer nakli yapılabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Karaciğer yetmezliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Karaciğer sirozu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Alfa fetoprotein yüksekliği neden olur
  4. Akciğer amfizemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Karaciğer nakli nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git