Alerjik Hastalıklar ve Tedavileri

Bahar Alerjisi – Mevsimsel Alerji Nedir? Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Polenler solunum yoluyla vücuda girdikten sonra burun, gözler ve hava geçitlerini döşeyen mukoza zarlarının iltihaplanmasına neden olur.

Bahar alerjisi (mevsimsel alerji) nedir?

Bahar alerjisi (mevsimsel alerji), ocak-mart (ağaç polenleri), nisan ve mayıs (çayır polenleri) Mayıs- haziran (tahıl polenleri), eylül-ekim (yabani ot polenleri) şeklinde polenler havaya yayılır ve polen alerjisi olan kişilerde veya çocuklarda solunum yollarından girerek alerjik reaksiyonlara neden olur.

Bahar alerjisi neden olur?

Havadaki polenler solunum yoluyla vücuda yerleşir. Bağışıklık sisteminin aslında zararlı olmayan maddeleri düşman gibi görmesi ile alerjik problemler ortaya çıkar. Bahar alerjisi genellikle ailesinde alerjik problemler olan kişilerde daha sık görülür. Alerjik hastalıklar genetik faktörlere bağlı olarak da gelişebilir.

Alerjiye sebep olan bitki polenleri arasında çayır otu, huş ağacı, yulaf, buğday, mısır, çavdar ve bazı ağaçlar, çiçekler gibi bitkiler vardır. Bahar alerjisi her yaşta görülebileceği gibi çocuklarda çoğunlukla 2 yaşından sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni, alerjik sorunlar için bebeğin en az iki bahar geçirmesi gerekliliğidir. 2 yaş altı bebeklerde alerji gelişme riski daha düşüktür.

Bahar alerjisi belirtileri

Polenler solunum yoluyla vücuda girdikten sonra burun, gözler ve hava geçitlerini döşeyen mukoza zarlarının iltihaplanmasına neden olur ve bu durum bazı şikayetlere yol açar.

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Boğazda, kulakta ve burunda şiddetli kaşıntı
 • Gözlerde kaşıntı, yanma, sulanma ve batma hissi gibi belirtiler bahar alerjilerinde görülebilir.

Saman nezlesi olarak da adlandırılan bu durum tedavi edilmez ise ileri ki dönemlerde yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı, bronşit ya da astım gibi hastalıklara dönüşebilir.

Bahar alerjisi tanısı

Alerji düşünülen durumlarda hastalığın belirtileri, klinik bulguların yanı sıra bazı alerji testlerinin yapılması tanıyı kesinleştirir.

Hastanın ne tür alerjene ne kadar süre maruz kaldığı, maddenin alerjik potansiyelinin bilinmesi ve uygun testlerin yapılması oldukça önemlidir. Alerji testleri, hastanın öyküsünün yanı sıra destekleyici tanı yöntemleri olarak kullanılır.

Alerji tanısında en önemli adım gerçek alerji gibi belirti veren durumlardan (intolerans, gıda zehirlenmesi, ilaç yan etkileri ve benzeri durumları) ayırt etmektir, bu nedenle kişisel ve ailesel klinik hikaye, doğru ve güvenli alerji teşhisi için son derece önemlidir.

Bahar alerjisi tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi, alerjinin oluştuğu dönemde anti alerjik tedavinin yanı sıra hastanın alacağı önlemler ile alerjenden korunmak mümkün olabilir. Alerjiyi oluşturan alerjenler ile temasın kesilmesi gerekir.

Ayrıca alerjinin tipine göre ilaç tedavisi, aşı tedavisi uygulanabilir. Alerji bazı hastalarda tamamen tedavi edilebildiği gibi tekrarlayabilir.

Bunların dışında alerji tedavisinde  son yıllarda uygulanmaya başlanan soğuk ışık tedavisi uygulanabilir. Yaklaşık üç dakika kadar süren bu işlem ofis ortamında yapılır. Soğuk ışık yöntemi özellikle ilaç kullanması sakıncalı olan hastalarda ve hamilelerde uygun görülür. 8 seans uygulanan tedavi ile hastalar 16 ay süresince hastalığın şikayetlerinden kurtulur.

Bahar alerjisi ve önlemler

Alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli?

 • Mevsimsel alerjilerde de polenlerin yoğun olduğu saatlerde sokağa çıkmamak, kapı ve pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutmak önemlidir.
 • Yıl boyu süren alerjilerde diğer alerjenlerin de dikkat edilmesi önemlidir.
 • Tüylü ve yünlü eşyalardan uzak durulmalıdır.
 • Ev sık sık havalandırılmalıdır. Kaloriferli evlerde nemlendirici kullanmak evin kuruluğunu gidermek için faydalı olabilir.
 • Evde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçınmak gerekir.
 • Sigara içilmemeli ve içenlerden uzak durulmalıdır.
 • Yatmadan önce duş almak ve saçları yıkamak yararlı olabilir.
 • Polen mevsiminde çamaşırları açık havada kurutmak çamaşırlara polen bulaşmasına sebep olabilir, bu nedenle polen mevsiminde çamaşırlar evde kurutulmalıdır.
 • Tüylü, yünlü battaniyeler yerine pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Kilim halı gibi toz barındıran ev eşyalarını evden uzaklaştırmakta fayda vardır.
 • Polen mevsiminde arabada yolculuk sırasında camları açmamak önemlidir.
 • Kuru bezle temizlik yapıldığında polenler solunum yoluna daha kolay girerler, bu nedenle temizliğinizi nemli bezler ile yapmanız faydalı olur.
 • Islak saçlar polenleri daha fazla toplayacağı için saçlar ıslakken dışarıya çıkmamak önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Polen alerjisi neden olur
 2. Polen alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli
 3. Alerjiden korunma yolları
 4. Göz alerjisi nedenleri ve tedavisi
 5. Ev tozu alerjisi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git