Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Alerjik Egzama Belirtileri Ve Tedavisi (Dermatit Nedir?)

Alerjik dermatit, derinin inflamasyonu (yangısı) anlamına gelir. Alerjik egzama genellikle (bebek egzaması veya sadece egzama olarak adlandırılır). Kuru, kırmızı, çoğunlukla çok kaşınan ve pul pul döküntüye neden olan bir deri iltihabıdır.

Alerjik egzama (dermatit) neden olur?

Alerjik dermatit, derinin inflamasyonu (yangısı) anlamına gelir. Alerjik egzama genellikle (bebek egzaması veya sadece egzama olarak adlandırılır). Kuru, kırmızı, çoğunlukla çok kaşınan ve pul pul döküntüye neden olan bir deri iltihabıdır.

Alerjik egzama nedenleri

Egzamanın nedeni tam olarak bilinmese de, hastalıkta genellikle genetik faktörlerin rol oynadığı yapılan çalışmalar ile bildirilmektedir. Alerjik egzamaya, alerjik (atopik) astım ve saman nezlesi eşlik edebilir. Aile fertlerinde alerjik egzama, astım ve saman nezlesi var ise çocukta egzama görülme riski daha fazladır. Alerjik egzamaya neden olan herhangi bir maddeye karşı alerjik bir durum söz konusu değildir.

Alerjik egzamayı hızlandıran bazı faktörler, sabun, deterjan ve şampuan gibi cildi tahriş eden ya da kurutan maddeler ile temas, cildin kurumasına neden olan soğuk hava, bakteri kökenli ikincil enfeksiyon, stres, sıkıntı, iklim değişikliği, hava kirliliği, alerjenler, diyetle ilgili faktörler, enfeksiyonlar ve yetişkinlerde genellikle kadınlarda hormonsal değişimler alerjik egzama oluşumunu arttırabilir.

Çocuklarda veya yetişkinlerde bazı yiyeceklerin alerjik egzamayı arttırdığı düşünülse de, çocukların çoğunda belirli bir yiyeceğin bu duruma neden olduğu hakkında yeterli bir bilgi bulunmamaktadır.

Alerjik egzama (dermatit) belirtileri

Alerjik egzama bebeklik döneminde başlar. İlk olarak iltihaplı ve kuru kabartılar şeklinde yanaklarda oluşur. Deri kırmızı, pigmentli deri ise açık mor, kahverengi ve beyaz bile olabilir. Egzama ilerledikçe alın ve baş derisine yayılabilir. Çocuk büyüdükçe egzama vücutta, kollarda, dirsek içlerinde, bacaklarda, diz arkalarında, sırtta, el ve ayaklarda görülür.

İleri ki yaşlarda yüzde, kulak arkalarında, göz çevresinde döküntü şeklinde oluşabilir. Yaş ilerledikçe yüzde küçük sivilceler ve kaşıntı, kaşlarda kepekli kaşıntı, kafa derisinde yoğun kepeklenme ve kaşıntı, sırtın boyuna yakın bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açabilir. Alerjik dermatit belirtileri bazen şiddetlenebilir veya zaman içerisinde kendiliğinden şiddeti azalabilir.

Alerjik egzama (dermatit) teşhisi

Alerjik egzama tanısında kullanılan özgün bir laboratuvar yöntemi yoktur. Tanı, öykü ve klinik bulgulara dayanılarak tanıya ulaşmak mümkün olabilir. Bunların dışında alerji testleri uygulanabilir. Kandan veya ciltten alerji testleri yapılır. Çocuklarda alerji testleri doğumdan itibaren yapılabilmektedir. Alerji testinin, alerji uzmanları ya da çocuk alerji uzmanları gözetiminde yapılır.

Alerjik egzama (dermatit) tedavisi

Alerjik egzama tedavisi

Alerjik egzama tedavisi

Alerjik egzama tedavisinde öncelikle kaşıntının durdurulması gereklidir. Belirtilere neden olan faktörlerden kaçınmak önemlidir.

Alerjik egzamalı hastaların, sıcak, soğuk, aşırı nem ve kuruluktan yünlü giysilerden, irritan maddelerden, derinin aşırı ve sık yıkanmasından, mekanik travmadan korunmaları önemlidir. Banyodan sonra ve günlük yaşamda derinin nemlendirilmesi gerekir.

Kaşıntının engellenmesi önemlidir. Bunun için hastaların psikolojik yardım alması faydalı olabilir. Bunların yanı sıra, dermatoloji (cildiye) uzmanının vereceği ilaç tedavisi düzenli bir şekilde uygulanmalı ve kontroller ihmal edilmemelidir.

Ayarıca alerjik egzama sorununda şikayetlerin görüldüğü bölgeleri mümkün olduğunca kaşımamak gereklidir. Çünkü kaşımak şikayetleri arttırır. Kaşınan bölgeleri doktor tavsiyesi olan nemlendiriciler ile nemli tutmak kaşıntıyı azaltmada faydalıdır. Stres egzamayı arttırdığı için stresten kurtulmaya çalışmak gerekir.

Alerjik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Alerjik hastalıklar ve tedavisi
  2. Bahar alerjisi (alerjik rinit) nedir
  3. Besin alerjisi neden olur
  4. Alerjik astım nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git