Göğüs Hastalıkları ve Tedavileri

Alerjik Astım Nedir? Alerjik Astım Belirtileri

Astım, hava yollarının (bronşların) kronik inflamasyonu ile seyreden nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük ile karakterize bir hastalıktır.

Alerjik astım nedenleri ve tedavisi

Astım, hava yollarının (bronşların) kronik inflamasyonu ile seyreden nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük ile karakterize bir hastalıktır.

Alerjik astım, daha çok çocuk ve genç erişkinleri tutar. Bu kişilerde aynı zamanda saman nezlesi ve nörodermit rahatsızlıklar mevcuttur. Bu durumda aslında zararsız bazı maddeler (alerjenler) astım şikayetlerine neden olur.

Alerjik astım neden olur?

Tipik alerjenlere neden olan çiçek polenleri, hayvan tüyleri, ev tozunda yaşayan mitellar mantar sporları ve besin maddeleri (kuruyemişler) gibi maddeler nedeni ile alerjik astım görülebilir. Bazı dönemlerde ortaya çıkan alerjenlerin neden olduğu astıma sezonluk (mevsimlik astım) adı verilir. Bu duruma ağaç ve ot polenleri, mantar sporları da neden olabilir.

Alerjik astım bu hastalarda mevsim dışında herhangi bir belirti göstermez. Son yıllarda alerjik hastalıklar artış göstermiştir. Alerjik hastalıkların oluşmasın da bir çok neden rol oynar. Bu nedenlerin başında genetik yatkınlık söz konusudur. Anne ve babada alerjik bir hastalık var ise bebekte görülme oranı ortalama % 40 civarıdır.

Alerjik astım belirtileri

Alerjik astım belirtileri, göğüste dönem dönem hırıltı, hışıltı, veya ıslık sesi, geceleri ya da sabahları ilk kalkıldığında inatçı öksürük, öksürük ya da nefes darlığı nedeni ile geceleri uykudan uyanma gibi belirtiler görülür.

Bunların yanı sıra koşarken öksürük, göğüste hırıltı, ve hışıltı sesi, sigara dumanı, yemek kokusu, boya gibi ağır kokular nedeni ile nefes darlığı, öksürük, hırıltı gibi şikayetlerin görülmesi, uzun süre devam eden hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun ya da boğazda kaşınma gibi şikayetlerde eşlik edebilir.

Alerjik astım teşhisi

Alerjik astım tanısında hastanın öyküsü, hastalığın belirtileri, bu belirtilerin nasıl seyrettiği oldukça önemlidir. Astım şüphesi olan kişilerde solunum fonksiyon testleri, alerji testi ve başka hastalıkların varlığını araştırmak için radyolojik görüntüleme yöntemleri tanıda yardımcı olabilir.

Şikayetlerin olmadığı dönemlerde muayene bulgusuna rastlanmaz ve solunum fonksiyon testleri normal çıkabilir. Bu durumda astım tanısı için göğüs hastalıkları uzmanını tarafından, hastanın takip edilmesi gereklidir.

Alerjik astım tedavisi

Alerjik astım tedavisi

Alerjik astım tedavisi

Alerjik astım tedavisinde, astımı tetikleyen faktörlere karşı önlem almak ve özellikle nefes yolu ile alınan ilaçları düzenli kullanmak gereklidir.

Polen, hayvan tüyü ve ev tozu, akarı gibi alerjenlerden, aspirin, bazı göz damlaları, ağrı kesici ilaçlar ve benzeri ilaçlardan, karides, midye gibi kabuklu deniz ürünlerinden, şarap, bira ve kurutulmuş meyvelerden, cipslerden, hazır çorbalardan, ağır kokulardan, çamaşır suyu gibi deterjanlardan, ev içi ve ev dışı hava kirliliğinden, aşırı stresten, üzüntüden, mesleğe bağlı alerjenlerden kaçınmak ya da korunmak alerjik astım tedavisinde oldukça önemlidir. Bu önlemlerin yanı sıra doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmak ve kontrolleri ihmal etmemek gereklidir.

Göğüs hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Astım hastalığı nedir
  2. Çocuklarda astım hastalığı
  3. Öksürük neden olur
  4. Hırıltılı solunum nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git