Ağrılar ve Tedavileri

Akut Karın Ağrısı) (Abdomen Akut Nedir?)

Abdomen akut nedenleri ve tedavisi

Abdomen akut, genellikle abdomen kaslarının spazmı, kusma ve ateş ile birlikte aniden ortaya çıkan sürekli ve şiddetli karın ağrısı şeklinde görülür. Akut karın bir hastalığı değil, karın ağrısına sebep olan hastalıkların sebep olduğu bir tabloyu ifade eder.

Abdomen akut nedenleri

Akut abdomenin en sık nedeni peritonittir (abdomeni örten zarın iltihabı). Altta yatan nedenler arasında apandisit, abdomen hasarı veya divertikül hastalığı (barsak duvarında küçük, çıkıntı yapan torbacıkların bulunması) veya peptik ülser gibi hastalıkların sonucunda bir iç organın perforasyonu (yırtılması) yer alır.

Akut üst karın ağrısına neden olan hastalıklar : Akut üst karın ağrısı yapabilecek hastalıklar arasında kolesistitit, ülser perforasyon, pankreatit gibi faktörlerdir.

Alt akut karın ağrısına neden olan diğer hastalıklar : Akut alt karın ağrısı yapabilecek diğer karın bölgesi hastalıkları ise akut apandisit, mezenterik adenit, inflamatuar bağırsak hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı, böbrek taşı düşürme gibi böbrek sorunları, nedeni bilinmeyen ağrılar, gastroenterit, divertikülit gibi hastalıklardır.

Akut karın ağrısına neden olan jinekolojik hastalıklar : Akut karın ağrısı yapabilecek jinekolojik problemler ektopik gebelik, corpus luteum rüptürü, tüboovariyen apse, inflamatuar pelvis hastalığı, endometriyozis, pelvik yapışıklıklar, over kisti gibi jinokolojik hastalıklardır.

Yoğun bakım akut karın ağrısı nedenleri : Akalküloz kolesistit, gastrodüodenal perforasyon, mezenterik iskemi gibi durumlar yoğun bakım hastalarında görülen akut karın ağrısı nedenleridir.

Abdomen akut belirtileri

Akut abdomen sıklıkla karnın ortasında müphem bir ağrı olarak başlar ve duruma bağlı olarak, giderek vücudun belli bir bölgesine yerleşir. Örneğin, apandisitte ağrı vücudun sağ tarafında hissedilir.

Abdomen akut teşhisi

Akut abdomen, genellikle durum hakkında ayrıntılı sorgulama, fizik muayene, laboratuar testleri ve ultrason taraması, direkt karın grafileri, kan ve idrar testleri gibi teşhis yöntemlerinden oluşan acil bir medikal araştırma gerektiren bir durumdur. Araştırma, laporoskopi (bir rijit ya da fleksibl gözlem tübü kullanılarak içerinin incelenmesi) ya da laporotomiyi de (abdomenin cerrahi olarak araştırılması) gibi yöntemleri de içerebilir.

Abdomen akut tedavisi

Akut karın ağrısında (abdomen akut) tedavi, altta yatan nedene göre yapılır. Akut karın ağrısı ile gelen hastaların genelinde ameliyat gerekebilir. Akut karın ağrısı durumunda tedaviye mümkün olduğunca hızlı başlanmalıdır. Gereken durumlarda ya laparoskopik cerrahi ya da açık cerrahi işlemleri uygulanır ve hasta vakit kaybetmeden ameliyata hazırlanır.

Benzer sağlık konuları

  1. Karın ağrısı neden olur
  2. Apandisit nedir
  3. Bağırsak tıkanması neden olur
  4. Yumurtalık iltihabı nedenleri ve tedavisi
  5. Pankreatit (pankreas iltihabı) nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git