Ağrılar ve Tedavileri

Akupunktur Nedir? Akupunktur Tedavisi Neden Yapılır?

Akupunktur tedavisi, iğnelerin çeşitli hastalıkların tedavisi için, ağrıyı hafifletmek veya anestezi sağlamak amacı ile hastanın derisinin içine yerleştirildiği bir Çin tıbbı dalıdır.

Akupunktur tedavisi nasıl yapılır?

Akupunktur tedavisi, iğnelerin çeşitli hastalıkların tedavisi için, ağrıyı hafifletmek veya anestezi sağlamak amacı ile hastanın derisinin içine yerleştirildiği bir Çin tıbbı dalıdır. Geleneksel Çin tıbbı, çinin (yaşam gücü) meridianlar adı verilen kanallar boyunca vücut içinde aktığına inanmaktadır. Bu meridianlardan birinin ya da birkaçının tıkanmasının hastalığa yol açtığı düşünülmektedir. Akupunkturcular, iğneleri etkilenmiş meridianlarda akupunktur noktaları olarak bilinen uygun yerlere sokarak sağlığı onarmayı amaçlarlar. 

Akupunktur tedavisi nasıl etki eder?

Araştırmalar akupunkturun santral sinir sisteminde doğal analjezikler (ağrı kesiciler) olan endorfinlerin (morfine benzeyen maddeler) salgılanmasını uyardığını düşündürmektedir.

Tedavi edilen bozukluk ve gerekli olan anestezi düzeyini, iğne ısısını, yerleştirme yerini, iğnelerin rotasyonla mı yoksa elektrik akımı ile mi uyarıldığını ve iğnelerin o yerde kalma süresinin uzunluğunu belirlemektedir.

Akupunktur cerrahi işlemlerde bir anestetik olarak kullanılabildiği gibi ameliyatlardan sonra ve kronik sırt ağrısı gibi kronik durumlarda ağrının hafiflemesini sağlamak için kullanılabilir. Akupunkturun bağımlılık, depresyon ve anksiyete tedavisinde yardımcı olduğu da iddia edilmektedir.

Akupunktur tedavisinin yan etkileri

Akupunktur tedavisinden sonra bazı kişilerde geçici olarak, semptomlarda alevlenme görülür. Başka bazı kişiler kısa bir süre için sersem, uyuşuk veya coşkulu hissedebilirler.

Akupunkturun tam kalifiye bir akupunkturcu tarafından uygulanması önemli; çünkü yeterince sterilize edilmemiş iğnelerin kullanılması hepatit B ve HIV dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyonların bulaşmasına yol açabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Akupunktur ve kuru iğne tedavileri
  2. EFT tekniği ile vajinismus tedavisi
  3. Ağrı neden olur
  4. Migren belirtileri ve tedavisi
  5. Ayak masajı nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git